άθλημα

Έβερτον-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-3: Ο Φερνάντες τον οδηγεί υπέροχα! | Πρέμιερ Λιγκ

Μετά από αυτό το τρίποντο “Κόκκινα διάβολοι » ισούται με το ιστορικό τους ρεκόρ με 7 συνεχόμενες νίκες εκτός έδρας σε Πρέμιερ Λιγκ, ενώ παρέμειναν αήττητοι στις 9 πιο πρόσφατες εξόδους τους (7-2-0)!

Ο αγώνας ξεκίνησε με Ενωμένος να έχουν την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο Έβερτον ήταν αυτός που κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 19 ‘. Ο Πίκφορντ έκανε το βόλεϊ, ο Calvert-Lewin άρπαξε το κεφάλι και το Βερνάρδος με ένα ωραίο μέρος τον νίκησε De Gea για 1-0. Σε αυτό το στάδιο, για άλλη μια φορά, η Γιουνάιτεντ έδειξε μείζονα προβλήματα στην αμυντική τους λειτουργία, όπως είχαν κάνει στον ευρωπαϊκό αγώνα ενάντια Μπασασχίρ την Πέμπτη.

παρ ‘όλα αυτά “Κόκκινοι διάβολοι” βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και πέτυχε την ανατροπή πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με πρωταγωνιστή Μπρούνο Φερνάντες. Αρχικά στο 25ο λεπτό Σο πήρε το σταυρό από τα αριστερά, o Πορτογαλικά πήρε το κεφάλι και σκόραρε για 1-1. Λίγα λεπτά αργότερα, ο 26χρονος μέσος σκόραρε ένα δεύτερο προσωπικό γκολ στον αγώνα, καθώς ένας σταυρός προσπάθησε να τον βρει Rasfo rd, η μπάλα βρήκε το δοκάρι και στη συνέχεια κατέληξε στα δίχτυα των αντιπάλων 2-1 υπέρ της ομάδας του.

Αυτό ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Ο Ενωμένος έχοντας τον εαυτό του σε καλή διάθεση Μπρούνο Φερνάντες έκανε την ανατροπή, αλλά για άλλη μια φορά είχε πολλά προβλήματα στην αμυντική του λειτουργία.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, το Έβερτον ήρθε αποφασισμένος να ισοσταθμίσει από τα πρώτα λεπτά. Στο 53ο λεπτό του αγώνα είχε μια καλή φάση για τον ισοσταθμιστή, όταν o πρύτανης τον έψαξαν Ροντρίγκες, Ο Κολομβιανή δοκιμάστε ένα πτήση αεροπλάνου άνευ κινητήρος αλλά κόπηκε την τελευταία στιγμή από την υπεράσπιση των “κόκκινων διαβόλων”. Συμπληρώνοντας μια ώρα παιχνιδιού το Έβερτον παραδέχτηκε σχεδόν έναν «φτηνό» στόχο.

READ  Europa League: Λέστερ τέσσερα, Μιλάνο νίκησε τη Λιλ

Ο Ο Πίκφορντ έκανε μια έξοδο με λάθος θέση, η μπάλα άφησε τα χέρια του, το Ο Maguire προσπάθησε να την σπρώξει με το γόνατό του στο δίχτυ αλλά τελικά κατέληξε. Στο 72ο λεπτό, οι καλεσμένοι πλησίασε ένα τρίτο γκολ στον αγώνα. Ο Ράσφορντ βρέθηκε στο πίσω μέρος της άμυνας της Έβερτον δημιουργήθηκε, ωστόσο Ο Πίκφορντ απωθήθηκε με τα πόδια.

Παρά την πίεση που έλαβε τα τελευταία λεπτά, το Ενωμένος κατάφερε να πετύχει ένα τρίτο γκολ στον τελικό μαζί του Edinson Cavani, ο οποίος σημείωσε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα των “red devils”. Έτσι, η ομάδα του Ole Gunnar Solskjερr γιόρτασε το πολύτιμο τρίποντο με 3-1, φτάνοντας έτσι 10 πόντους και ανέβηκε στην 13η θέση στην κατάταξη. Από την πλευρά του, το Έβερτον παρατημένος να 13 βαθμοί στην 5η θέση.

ΘΥΜΑΣΤΕ ΤΗ ΖΩΝΤΑΝΗ ΑΓΩΝΑ ΕΔΩ

Έβερτον (4-3-3): Pickford, Coleman, Keane, Holgade, Dean, Sigurdsson (66 ‘Ivobi), Alan, Ducoure, Hames (80’ Tosun), Bernad, Calvert-Lewin

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (4-2-3-1): De Gea, Bisaka, Lideloff, Maguire, Shaw (66 ‘Tuanzebe), McTomini, Fred, Bruno Fernandes, Mata (81’ Pogba), Rasford, Martial (81 ‘Cavani)