άθλημα

ΑΕΚ – Σαραγόσα 99-75: Διαστημική εμφάνιση και προκριματικός στον τελικό

Η ΑΕΚ σε μια συγκλονιστική κατάσταση, διασκεδάζει την Παρασκευή το βράδυ (2/10) εναντίον της Σαραγόσα στον ημιτελικό Τσάμπιονς Λιγκ μπάσκετ. Ο κίτρινος και ο μαύρος νίκησαν τους Ισπανούς (99-75) και προχώρησαν στον τελικό του τουρνουά, στο οποίο θα αντιμετωπίσουν τον φιλόδοξο Μπουργκό που με τη σειρά του νίκησε εύκολα τη Ντιζόν στον πρώτο ημιτελικό της νύχτας.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Ο Tyrese Rice, ο Keith Langford, ο Janick Moreira, ο Matt Lodzeski, ο Νίκος Ροβαβόπουλος έκαναν εξαιρετική δουλειά στο σκοράρισμα, με τη Σαραγόσα να συμφιλιώνεται με τη μοίρα της νωρίς. Οι Ισπανοί έχασαν από τον Rashid Suleiman, ο οποίος έπαιξε μόλις τρία λεπτά, με τραυματισμό, εκτός από τον Dee Jay Shili, ο οποίος δεν ήταν πλέον σε καλή κατάσταση και το όνειρο συμμετοχής στον αγώνα τρόπαιο γκρεμίστηκε μέσα σε λίγα λεπτά, από την πρώτη περίοδος.

Το MVP

Ο Tyrese Rice επέστρεψε στην Ελλάδα για να βοηθήσει την ΑΕΚ να κερδίσει το δεύτερο τρόπαιο στο Basketball Champions League και βρίσκεται σε μια εξωφρενική κατάσταση. Στις 16:45 ο αμερικανός σούπερ σταρ σημείωσε 18 πόντους από 6/6 δύο πόντους, 1/3 τρεις πόντους και 3/3 σουτ, έδωσε πέντε ασίστ, όλα για τις καλύτερες στιγμές, έκανε λάθος και φαινόταν έτοιμος για το μεγάλο αγώνα. Ζει για αυτά τα παιχνίδια, οπότε είναι εύκολο να καταλάβουμε τι θα ακολουθήσει …

Ο ΑΣΥΡΟΣ ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ

Τζέισον Τόμπσον. Ο πρώην NBAer με σχεδόν 600 παιχνίδια καριέρας στο NBA, δεν βοήθησε ποτέ τη Σαραγόσα. Έπαιξε 17:40, είχε 2 πόντους από τα 2/2 σουτ, έχασε τους τέσσερις δύο πόντους που εκτέλεσε, έκανε τρία λάθη και πέντε φάουλ, παραπονέθηκε στους διαιτητές, έφυγε τόσο ήσυχα όσο μπήκε στην ΟΑΚΑ. Ο προπονητής του θα περίμενε πολύ περισσότερα, αλλά …

READ  Και όμως, αγαπητέ Jürgen, είναι οφσάιντ

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ξεχώρισαν

Η ΑΕΚ έκλεισε τα πρώτα δέκα λεπτά με 5/8 τρίποντα και ένα λάθος, στο ημίχρονο είχαν 14 ασίστ για τρία λάθη (!) Και την ίδια στιγμή η Σαραγόσα είχε 7/22 δύο πόντους, δέκα ακόμη σουτ και μόνο τέσσερις τελικούς περνά. Στο τέλος της νύχτας οι οικοδεσπότες είχαν 23 ασίστ, πυροβολήθηκαν με 66% σε δύο πόντους και 46% σε τρεις πόντους, κράτησαν τη Σαραγόσα στο 38% σε δύο πόντους, την έκαναν και συνέχισαν για το τρίτο βήμα που πρέπει να ανέβουν στην κορυφή της Ευρώπης.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Τα δύο γρήγορα φάουλ του Γιάνκοβιτς, στα πρώτα 18 δευτερόλεπτα του αγώνα, έμοιαζαν με κακούς οιωνούς, αλλά η ΑΕΚ ήταν πολύ έτοιμη για αυτόν τον ημιτελικό. Δύο τρίποντα από τον Χρυσικόπουλο και τέσσερις συνεχόμενοι πόντοι από τον Λάνγκφορντ έκαναν 12-0 σε 4 ‘, με τον Μπρουσίνο-Μπενζίν να απαντά με το δικό τους 0-8, αλλά δεν πέτυχε τίποτα περισσότερο. Το 26-15 της πρώτης περιόδου κολακεύει τους Ισπανούς και αυτό αποδείχθηκε αργότερα.

Το κίτρινο και το μαύρο άνοιξαν τα δεύτερα δέκα λεπτά με τρεις πόντους από τον Λοζέσκι, ο Ράις ήταν πολύ εστιασμένος και το 38-19 στο 13 ‘άρχισε να ξεχωρίζει το έτοιμο από το απροετοίμαστο. Εάν, στην πραγματικότητα, δεν ήταν για τον JJ Shili να πάρει την μπάλα και να παίξει με τρομερό πείσμα, η Σαραγόσα θα είχε ακόμη πιο πίσω στο σκορ καθώς ο γίγαντας Hlinason έκανε ένα κανόνι εναντίον παικτών πολύ πιο κοντά, ο Brusino έχασε στα 53-32 το μισό δεν άφησε περιθώριο ελπίδας.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ακόμη και στην τρίτη περίοδο. Ακριβώς όπως η Σαραγόσα ήταν ακόμη χειρότερη, εναντίον της ΑΕΚ, η οποία δεν σηκώθηκε από το γκάζι, συνέχισε να πιέζει και να αυξάνει τη διαφορά. Ήταν πάνω από 30, όλοι απολάμβαναν τη νύχτα, τα χαμόγελα ήταν παντού στον πάγκο και οι Ισπανοί συμφώνησαν με τη μοίρα τους. Κάποιοι κοιτάζουν τον τελικό, και άλλοι είναι αδιάφοροι στον μικρό τελικό που κανείς δεν μπορεί πραγματικά να καταλάβει γιατί συνεχίζει να υπάρχει.

READ  ΑΝΑΚΑΛΥΨΗ: Ένα ηχηρό "όχι" από τη FIFA στον Ολυμπιακό για τους ρόστερ του τελικού! - Ποδόσφαιρο - Ελληνικό Κύπελλο - Ολυμπιακός - ΑΕΚ

ΤΑ ΑΝΑΦΟΡΑ: Glisic, Lanzarini, Kozlovskis

ΤΑ ΔΕΚΑ ΠΡΑΚΤΙΚΑ: 26-15, 53-32, 83-57, 99-75

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Άτκινς, Χρυσικόπουλος 10 (2/2 δύο πόντοι, 2/3 τρεις πόντοι, 6 ριμπάουντ), Γκίκας 3 (8 ασίστ), Λάνγκφορντ 18 (3/6 δύο πόντοι, 4/7 τρεις πόντοι), Ματσιούλης 6 (1 τρεις πόντοι, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γιάνκοβιτς 6 (1/2 δύο πόντοι, 4/4 σουτ), Λοτζτσίσκι 11 (3/4 τρεις πόντοι), Moreira 10 (5/8 δύο πόντοι, 6 ριμπάουντ), Ράις 18 (6/6 δύο πόντοι, 1/3 τρίποντα, 3/3 σουτ, 5 ασίστ), Ρογακόπουλος 10 (2/4 δίποντα, 2/2 τρίποντα), Κουλοχέρη 5, Ζήση 2 (1 / 5 βολές, 6 ασίστ)

ΖΑΡΑΓΚΟΣΑ (Okambo): Benzing 6 (2/6 σουτ), Ennis 13 (2/7 δύο πόντοι, 2/3 τρεις πόντοι, 3/4 σουτ), Fernandez, Garcia 6 (2), Hlinason 11 (5/9 δύο πόντοι) , 8 ριμπάουντ)), Barreiro 4, Brusino 15 (3/7 δύο πόντοι, 1/2 τρεις πόντοι, 6/6 σουτ, 9 ριμπάουντ), San Miguel, Sili 18 (4/10 δύο πόντοι, 2/5 τρεις πόντοι , 4/4 λήψεις), Sulaiman, Thompson 2

Τα στατιστικά της ομάδας της ΑΕΚ: 25/38 δύο πόντοι, 13/28 τρεις πόντοι, 10/14 σουτ, 34 ριμπάουντ (28 αμυντικά – 6 επίθεση), 23 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 9 λάθη

Στατιστικά της ομάδας της Σαραγόσα: 17/45 δύο πόντοι, 7/19 τρεις πόντοι, 20/22 σουτ, 35 ριμπάουντ (23 αμυντική – 12 επίθεση), 13 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 13 λάθη