άθλημα

Γρανάδα-ΠΑΟΚ: Πετάξτε τις ευκαιρίες και τη νίκη (βίντεο + φωτογραφίες)

Ο ΠΑΟΚ ήταν ανώτερος στη Γρανάδα, είχε ένα γκολ, είχε κάποιες καλές στιγμές, αλλά τους έχασε και δύο ακόμη πόντους, αφού έμεινε στο 0-0.

Ο “Δικηκάλος” έχασε την ευκαιρία για μια μεγάλη νίκη Πρωτάθλημα Europa σε σχηματισμένη ισπανική ομάδα και έτσι ο αγώνας με τον Αϊντχόβεν στην Τούμπα στις 5/11, μετά τη νίκη των Ολλανδών στην Κύπρο είναι οριστικός.

Σχηματισμοί

Ο Abel Ferreira ξεκίνησε τον ΠΑΟΚ με το γνωστό 3-4-3, αλλά με αλλαγές στα πρόσωπα. Ο Zivkovts ήταν στο τέρμα και στο τρίο στην άμυνα αντί του Μιχαηλίδη, πρόσθεσε περισσότερη εμπειρία με τον Crespo δίπλα στη Varela, Ingasson.

Στο κέντρο ήθελε περισσότερα τρεξίματα και δημιουργία και αντί του Esiti, ο οποίος ξεκίνησε με την Ομόνοια, ο βασικός παίκτης ήταν ο Ντάγκλας Αυγούστο. Ο βραζιλιάνικος μέσος (για τον οποίο είναι γραμμένο στην πατρίδα του ότι η Ferreira τον θέλει στο Palmeiras) έπαιξε μια αλλαγή με την Ομόνοια, μετά από απουσία 7,5 μηνών. Δίπλα του, φυσικά, ήταν ο Swab.

Δεξιά πίσω για πρώτη φορά στο αρχικό lineup μετά τον τραυματισμό του με τον Besiktas, ήταν ο Rodrigo και στα αριστερά Γιαννούλης. Στην επίθεση, ο Α. Ζίβκοβιτς, ο Μουργκ πλαισίωσε τον Τσολάκ.

Η Γρανάδα παρατάχθηκε με 4-2-3-1. Στο τέλος, Rui Silva, δεξιά πίσω, Vallejo, αριστερά, Neva και πώμα, Γερμανικά, Herrera. Στη μέση ήταν ο Γκονόν, η Μίλα, ο δεξί πτέρυγας Μαχίς, ο Κένεντι και η Πουέρτα πίσω από το Σουάρεζ.

Εξαιρετική στην άμυνα

Ο ΠΑΟΚ διαβάστηκε, πιέστηκε σωστά στο δικό του μισό, έκλεισε τους χώρους και από την αρχή δεν άφησε τη Γρανάδα να παίζει κάθετα. Οι Ισπανοί προσπάθησαν να εισέλθουν με δύναμη, ωστόσο, γρήγορα κόπηκε από το “Bicep”. Στο 17ο λεπτό, στην πραγματικότητα, ο ΠΑΟΚ είχε την πρώτη καλή στιγμή, όταν ο Swab έκανε φάουλ από τα αριστερά, αλλά η κεφαλίδα του Βαρέλα στη μικρή περιοχή βγήκε.

READ  Rafinha: «Θέλω να παίξω ενάντια στη Μπάγερν»

Δακτύλιος

Σε κάθε περίπτωση, ο ΠΑΟΚ δεν ήταν πλέον σε κίνδυνο και μετά από 20 ‘πήρε τον έλεγχο του αγώνα και προσπάθησε να παίξει ένα παιχνίδι. Στο 27ο λεπτό, σημείωσε το γκολ, αλλά ο Swab ήταν άτυχος. Στο σταυρό της Ingasson, ο Αυστριακός μέσος έκανε ένα αριστερό σουτ με ένα εξωτερικό πλευρό, αλλά η μπάλα κατέληξε στη ρίζα της δεξιάς ράβδου.

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να μην απειλείται, η Γρανάδα είχε έναν παθητικό ρόλο, αλλά δεν είχε κάποια αυτοματοποίηση και ένα καλό τελικό πέρασμα. Στο 38ο λεπτό, το πέρασμα του Γιαννούλη προς τον Ζίβκοβιτς κόπηκε, πριν εκτελέσει από καλή θέση, ενώ στο 43ο λεπτό, ο Ίνγκσον, ακριβώς στη μεγάλη περιοχή, αν και είχε επιλογές για ένα πέρασμα, πέτυχε.

Οι Ισπανοί είναι δυνατοί

Η Γρανάδα μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, κέρδισε διαδοχικά κόρνερ και σε ένα από αυτά στο 50ο λεπτό, κατά την εκτέλεση του Miya, ο Gonalon με επικεφαλής και ο Zivkovic αποκρούστηκε εντυπωσιακά.

Το τελικό πέρασμα έλειπε

Ο ΠΑΟΚ, ωστόσο, διατηρήθηκε καλά στην άμυνα, δεν επέτρεψε στην ισπανική ομάδα να παίξει κάθετα, αλλά ο ίδιος δεν είχε το τελικό πέρασμα στην αντεπίθεση. Ο Murg, ο Zivkovic ήταν σε μέτρια ημέρα, ο Swab ήταν κουρασμένος και έκανε πολλά λάθη και η μπάλα δεν έφτασε στον Tsolak σωστά για να βρει τον χώρο και τον χρόνο εκτέλεσης.

Έχασε τις ευκαιρίες

Στο 84ο λεπτό, από μια ωραία πάσα από τον El Kantouri, ο Sfinderski έκανε ένα αδύναμο παιχνίδι στον Rui Silva από μια καλή θέση. Ο ΠΑΟΚ συνέχισε την πίεση και το 87 ‘ο Ρούι Σίλβα μπλόκαρε το αριστερό σουτ του Ζίβκοβιτς. Ο ΠΑΟΚ, επομένως, δεν απειλήθηκε, αλλά έχασε την ευκαιρία για μια μεγάλη νίκη.

READ  ΑΕΚ: Θέλει πέντε ισχυρούς αποκλεισμούς για να μπει στο ισχυρότερο των πλέι-οφ της Europa League Europa League & AEK

Φώναξε για ποινή

Ο ΠΑΟΚ στα 90 ‘ζήτησε πέναλτι στην ώθηση του Herman στο Swab, αλλά ο Πορτογάλος διαιτητής Thiago Martins ζήτησε να συνεχιστεί το παιχνίδι και έτσι οι Θεσσαλονικείς έμειναν με την καταγγελία ότι ήταν ανώτεροι, αλλά για το δεύτερο αγώνα στο γκρουπ πέταξε δύο σημεία.

Γρανάδα (Diego Martinez): Rui Silva, Gonalon (90 ‘Bryce), Migia, Herman, Suarez (73’ Montoro), Puerta, Mahis (90 ‘Duarte), Neva, Vallejo, Herrera (60’ Molina), Kennedy (73 ‘Soro).

ΠΑΟΚ (Abel Ferreira): Zivkovic, Ingasson, Varela, Crespo, Rodrigo (75 ‘Ouage), Giannoulis, Swab, Augusto, Murg (69’ El Kantouri), A. Zivkovic, Tsolak (69 ‘Sfinderski).