άθλημα

Ευρωπαϊκό Προκριματικό για το Παγκόσμιο Κύπελλο 2022, Πλήρες πρόγραμμα | Ευρωπαϊκό προσόν

Οι ομάδες χωρίζονται σε πέντε ή έξι ομάδες (οι τέσσερις ομάδες που φτάνουν στον τελικό του Πρωταθλήματος Εθνών της UEFA 2021 – Βέλγιο, Γαλλία, Ιταλία, Ισπανία – θα είναι σε πέντε ομάδες). Δέκα νικητές της ομάδας προχωρούν στο Παγκόσμιο Κύπελλο της FIFA 2022.

Οι δέκα επιλαχόντες θα ενταχθούν στους δύο κορυφαίους νικητές της γενικής κατάταξης του Πρωταθλήματος Εθνών της ΟΥΕΦΑ 2020/21, οι οποίοι δεν προκρίθηκαν άμεσα ως νικητές των ευρωπαϊκών προκριματικών για τον τελικό, ούτε προκρίθηκαν στον τελικό. Έχουν ήδη παίξει στη δεύτερη θέση πλέι-οφ στην ευρωπαϊκή ομάδα προκριματικών. Οι 12 ομάδες θα χωριστούν σε τρεις πλέι-οφ διαδρομές για τους ημιτελικούς και έναν τελικό αγώνα. Οι τρεις νικητές των πλέι οφ προκρίνονται στο Παγκόσμιο Κύπελλο.


Σχετικά με τα πλέι-οφ

Ημέρα 1

Τετάρτη, 24 Μαρτίου

Ομάδα Α. : Πορτογαλία – Αζερμπαϊτζάν, Σερβία – Δημοκρατία της Ιρλανδίας
Ομάδα δ : Φινλανδία – Βοσνία-Ερζεγοβίνη, Γαλλία – Ουκρανία
Ομάδα ε : Βέλγιο – Ουαλία, Εσθονία – Τσεχική Δημοκρατία
Ομάδα Ζ : Γιβραλτάρ – Νορβηγία, Λετονία – Μαυροβούνιο, Τουρκία – Ολλανδία
Ομάδα Η : Κύπρος – Σλοβακία, Μάλτα – Ρωσία, Σλοβενία ​​- Κροατία

Πέμπτη, 25 Μαρτίου

Ομάδα Β : Ισπανία – Ελλάδα, Σουηδία – Γεωργία
Ομάδα γ : Βουλγαρία – Ελβετία, Ιταλία – Βόρεια Ιρλανδία
Ομάδα στ : Ισραήλ – Δανία, Μολδαβία – Νήσοι Φερόες, Σκωτία – Αυστρία
Ομάδα Ι. : Ανδόρα – Αλβανία, Αγγλία – Σαν Μαρίνο, Ουγγαρία – Πολωνία
Ομάδα Ι : Γερμανία – Ισλανδία, Λιχτενστάιν – Αρμενία, Ρουμανία – Βόρεια Μακεδονία

Ημέρα 2

Σάββατο, 27 Μαρτίου

Ομάδα Α. : Δημοκρατία της Ιρλανδίας – Λουξεμβούργο, Σερβία – Πορτογαλία
Ομάδα ε : Λευκορωσία – Εσθονία, Τσεχία – Βέλγιο
Ομάδα Ζ : Μαυροβούνιο – Γιβραλτάρ, Νορβηγία – Τουρκία, Ολλανδία – Λετονία
Ομάδα Η : Ρωσία – Σλοβενία, Κροατία – Κύπρος, Σλοβακία – Μάλτα

Κυριακή 28 Μαρτίου

Ομάδα Β : Γεωργία – Ισπανία, Κοσσυφοπέδιο – Σουηδία
Ομάδα γ : Βουλγαρία – Ιταλία, Ελβετία – Λιθουανία
Ομάδα δ : Καζακστάν – Γαλλία, Ουκρανία – Φινλανδία
Ομάδα στ : Δανία – Μολδαβία, Αυστρία – Νήσοι Φερόες, Ισραήλ – Σκωτία
Ομάδα Ι. : Αλβανία – Αγγλία, Πολωνία – Ανδόρα, Άγιος Μαρίνος – Ουγγαρία
Ομάδα Ι : Αρμενία – Ισλανδία, Βόρεια Μακεδονία – Λιχτενστάιν, Ρουμανία – Γερμανία

Ημέρα 3

Τρίτη 30 Μαρτίου

Ομάδα Α. : Αζερμπαϊτζάν – Σερβία, Λουξεμβούργο – Πορτογαλία
Ομάδα ε : Βέλγιο – Λευκορωσία, Ουαλία – Τσεχική Δημοκρατία
Ομάδα Ζ : Γιβραλτάρ – Ολλανδία, Μαυροβούνιο – Νορβηγία, Τουρκία – Λετονία
Ομάδα Η : Κροατία – Μάλτα, Κύπρος – Σλοβενία, Σλοβακία – Ρωσία

READ  Ολυμπιακός - ΑΕΚ: Ο Μπακασέτας θα πάει εκεί - Ποιος… ... - Sportdog.gr - Sports News | Νέα

Τετάρτη 31 Μαρτίου

Ομάδα Β : Ελλάδα – Γεωργία, Ισπανία – Κοσσυφοπέδιο
Ομάδα γ : Λιθουανία – Ιταλία, Βόρεια Ιρλανδία – Βουλγαρία
Ομάδα δ : Βοσνία-Ερζεγοβίνη – Γαλλία, Ουκρανία – Καζακστάν
Ομάδα στ : Αυστρία – Δανία, Μολδαβία – Ισραήλ, Σκωτία – Νήσοι Φερόες
Ομάδα Ι. : Ανδόρα – Ουγγαρία, Αγγλία – Πολωνία, Άγιος Μαρίνος – Αλβανία
Ομάδα Ι : Αρμενία – Ρουμανία, Γερμανία – Βόρεια Μακεδονία, Λιχτενστάιν – Ισλανδία

Ημέρα 4

Τετάρτη 1 Σεπτεμβρίου

Ομάδα Α. : Λουξεμβούργο – Αζερμπαϊτζάν, Πορτογαλία – Δημοκρατία της Ιρλανδίας
Ομάδα δ : Καζακστάν – Ουκρανία, Γαλλία – Βοσνία-Ερζεγοβίνη
Ομάδα στ : Δανία – Σκωτία, Νήσοι Φερόες – Ισραήλ, Μολδαβία – Αυστρία
Ομάδα Ζ : Λετονία – Γιβραλτάρ, Νορβηγία – Κάτω Χώρες, Τουρκία – Μαυροβούνιο
Ομάδα Η : Μάλτα – Κύπρος, Ρωσία – Κροατία, Σλοβενία ​​- Σλοβακία

Πέμπτη 2 Σεπτεμβρίου

Ομάδα Β : Γεωργία – Κοσσυφοπέδιο, Σουηδία – Ισπανία
Ομάδα γ : Ιταλία – Βουλγαρία, Λιθουανία – Βόρεια Ιρλανδία
Ομάδα ε : Τσεχική Δημοκρατία – Λευκορωσία, Εσθονία – Βέλγιο
Ομάδα Ι. : Ανδόρα – Άγιος Μαρίνος, Ουγγαρία – Αγγλία, Πολωνία – Αλβανία
Ομάδα Ι : Ισλανδία – Ρουμανία, Λιχτενστάιν – Γερμανία, Βόρεια Μακεδονία – Αρμενία

Ημέρα 5

Σάββατο, 4 Σεπτεμβρίου

Ομάδα Α. : Δημοκρατία της Ιρλανδίας – Αζερμπαϊτζάν, Σερβία – Λουξεμβούργο
Ομάδα δ : Φινλανδία – Καζακστάν, Ουκρανία – Γαλλία
Ομάδα στ : Νήσοι Φερόες – Δανία, Ισραήλ – Αυστρία, Σκωτία – Μολδαβία
Ομάδα Ζ : Λετονία – Νορβηγία, Γιβραλτάρ – Τουρκία, Ολλανδία – Μαυροβούνιο
Ομάδα Η : Κύπρος – Ρωσία, Σλοβενία ​​- Μάλτα, Σλοβακία – Κροατία

Κυριακή, 5 Σεπτεμβρίου

Ομάδα Β : Κοσσυφοπέδιο – Ελλάδα, Ισπανία – Γεωργία
Ομάδα γ : Βουλγαρία – Λιθουανία, Ελβετία – Ιταλία
Ομάδα ε : Λευκορωσία – Ουαλία, Βέλγιο – Τσεχική Δημοκρατία
Ομάδα Ι. : Αλβανία – Ουγγαρία, Αγγλία – Ανδόρα, Άγιος Μαρίνος – Πολωνία
Ομάδα Ι : Ισλανδία – Βόρεια Μακεδονία, Γερμανία – Αρμενία, Ρουμανία – Λιχτενστάιν

Ημέρα 6

Τρίτη 7 Σεπτεμβρίου

Ομάδα Α. : Αζερμπαϊτζάν – Πορτογαλία, Δημοκρατία της Ιρλανδίας – Σερβία
Ομάδα δ : Βοσνία-Ερζεγοβίνη – Καζακστάν, Γαλλία – Φινλανδία
Ομάδα στ : Αυστρία – Σκωτία, Δανία – Ισραήλ, Νήσοι Φερόες – Μολδαβία
Ομάδα Ζ : Μαυροβούνιο – Λετονία, Ολλανδία – Τουρκία, Νορβηγία – Γιβραλτάρ
Ομάδα Η : Κροατία – Σλοβενία, Ρωσία – Μάλτα, Σλοβακία – Κύπρος

READ  Δείτε όλα τα γκολ από τα κορυφαία ευρωπαϊκά πρωταθλήματα

Τετάρτη 8 Σεπτεμβρίου

Ομάδα Β : Ελλάδα – Σουηδία, Κοσσυφοπέδιο – Ισπανία
Ομάδα γ : Ιταλία – Λιθουανία, Βόρεια Ιρλανδία – Ελβετία
Ομάδα ε : Λευκορωσία – Βέλγιο, Ουαλία – Εσθονία
Ομάδα Ι. : Αλβανία – Άγιος Μαρίνος, Ουγγαρία – Ανδόρα, Πολωνία – Αγγλία
Ομάδα Ι : Αρμενία – Λιχτενστάιν, Ισλανδία – Γερμανία, Βόρεια Μακεδονία – Ρουμανία

Ημέρα 7

Παρασκευή 8 Οκτωβρίου

Ομάδα ε : Τσεχία – Ουαλία, Εσθονία – Λευκορωσία
Ομάδα Ζ : Γιβραλτάρ – Μαυροβούνιο, Λετονία – Κάτω Χώρες, Τουρκία – Νορβηγία
Ομάδα Η : Κύπρος – Κροατία, Μάλτα – Σλοβενία, Ρωσία – Σλοβακία
Ομάδα Ι : Γερμανία – Ρουμανία, Ισλανδία – Αρμενία, Λιχτενστάιν – Βόρεια Μακεδονία

Σάββατο 9 Οκτωβρίου

Ομάδα Α. : Αζερμπαϊτζάν – Δημοκρατία της Ιρλανδίας, Λουξεμβούργο – Σερβία
Ομάδα Β : Γεωργία – Ελλάδα, Σουηδία – Κοσσυφοπέδιο
Ομάδα γ : Λιθουανία – Βουλγαρία, Ελβετία – Βόρεια Ιρλανδία
Ομάδα δ : Καζακστάν – Βοσνία-Ερζεγοβίνη, Φινλανδία – Ουκρανία
Ομάδα στ : Σκωτία – Ισραήλ, Νήσοι Φερόες – Αυστρία, Μολδαβία – Δανία
Ομάδα Ι. : Ανδόρα – Αγγλία, Ουγγαρία – Αλβανία, Πολωνία – Σαν Μαρίνο

Ημέρα 8

Δευτέρα, 11 Οκτωβρίου

Ομάδα ε : Λευκορωσία – Τσεχική Δημοκρατία, Εσθονία – Ουαλία
Ομάδα Ζ : Λετονία – Τουρκία, Κάτω Χώρες – Γιβραλτάρ, Νορβηγία – Μαυροβούνιο
Ομάδα Η : Κροατία – Σλοβακία, Κύπρος – Μάλτα, Σλοβενία ​​- Ρωσία
Ομάδα Ι : Ισλανδία – Λιχτενστάιν, Βόρεια Μακεδονία – Γερμανία, Ρουμανία – Αρμενία

Τρίτη 21 Οκτωβρίου

Ομάδα Α. : Πορτογαλία – Λουξεμβούργο, Σερβία – Αζερμπαϊτζάν
Ομάδα Β : Κοσσυφοπέδιο – Γεωργία, Σουηδία – Ελλάδα
Ομάδα γ : Βουλγαρία – Βόρεια Ιρλανδία, Λιθουανία – Ελβετία
Ομάδα δ : Καζακστάν – Φινλανδία, Ουκρανία – Βοσνία-Ερζεγοβίνη
Ομάδα στ : Δανία – Αυστρία, Νήσοι Φερόες – Σκωτία, Ισραήλ – Μολδαβία
Ομάδα Ι. : Αλβανία – Πολωνία, Αγγλία – Ουγγαρία, Άγιος Μαρίνος – Ανδόρα

Ημέρα 9

Πέμπτη 11 Νοεμβρίου

Ομάδα Α. : Αζερμπαϊτζάν – Λουξεμβούργο, Δημοκρατία της Ιρλανδίας – Πορτογαλία
Ομάδα Β : Γεωργία – Σουηδία, Ελλάδα – Ισπανία
Ομάδα Η : Ρωσία – Κύπρος, Μάλτα – Κροατία, Σλοβακία – Σλοβενία
Ομάδα Ι : Αρμενία – Βόρεια Μακεδονία, Γερμανία – Λιχτενστάιν, Ρουμανία – Ισλανδία

Παρασκευή, 12 Νοεμβρίου

Ομάδα γ : Ιταλία – Ελβετία, Βόρεια Ιρλανδία – Λιθουανία
Ομάδα στ : Αυστρία – Ισραήλ, Δανία – Νήσοι Φερόες, Μολδαβία – Σκωτία
Ομάδα Ι. : Ανδόρα – Πολωνία, Αγγλία – Αλβανία, Ουγγαρία – Σαν Μαρίνο

READ  Τα 18 + 1 καλύτερα στοιχήματα που είπαν ποτέ γι 'αυτόν

Σάββατο 13 Νοεμβρίου

Ομάδα δ : Βοσνία-Ερζεγοβίνη – Φινλανδία, Γαλλία – Καζακστάν
Ομάδα Ζ : Νορβηγία – Λετονία, Τουρκία – Γιβραλτάρ, Μαυροβούνιο – Κάτω Χώρες
Ομάδα ε : Βέλγιο – Εσθονία, Ουαλία – Λευκορωσία

Ημέρα 10

Κυριακή, 14 Νοεμβρίου

Ομάδα Α. : Λουξεμβούργο – Δημοκρατία της Ιρλανδίας, Πορτογαλία – Σερβία
Ομάδα Β : Ελλάδα – Κοσσυφοπέδιο, Ισπανία – Σουηδία
Ομάδα Η : Κροατία – Ρωσία, Μάλτα – Σλοβακία, Σλοβενία ​​- Κύπρος
Ομάδα Ι : Αρμενία – Γερμανία, Λιχτενστάιν – Ρουμανία, Βόρεια Μακεδονία – Ισλανδία

Δευτέρα, 15 Νοεμβρίου

Ομάδα γ : Βόρεια Ιρλανδία – Ιταλία, Ελβετία – Βουλγαρία
Ομάδα στ : Αυστρία – Μολδαβία, Ισραήλ – Νήσοι Φερόες, Σκωτία – Δανία
Ομάδα Ι. : Αλβανία – Ανδόρα, Πολωνία – Ουγγαρία, Άγιος Μαρίνος – Αγγλία

Τρίτη 16 Νοεμβρίου

Ομάδα δ : Βοσνία-Ερζεγοβίνη – Ουκρανία, Φινλανδία – Γαλλία
Ομάδα ε : Τσεχία – Εσθονία, Ουαλία – Βέλγιο
Ομάδα Ζ : Γιβραλτάρ – Λετονία, Μαυροβούνιο – Τουρκία, Ολλανδία – Νορβηγία

Η UEFA κάλεσε το Κατάρ, την ασιατική ομάδα πρωταθλητή, να προετοιμαστεί για το Παγκόσμιο Κύπελλο του 2022. Ως η επόμενη χώρα υποδοχής για το Παγκόσμιο Κύπελλο, το Κατάρ αγωνίζεται αυτόματα, πράγμα που σημαίνει ότι δεν λαμβάνονται υπόψη όλα τα αποτελέσματά τους για επιλεξιμότητα. Το πλήρες πρόγραμμα των αγώνων της ομάδας Α βρίσκεται παρακάτω.

Τετάρτη, 24 Μαρτίου : Πορτογαλία – Αζερμπαϊτζάν, Σερβία – Δημοκρατία της Ιρλανδίας, Κατάρ – Λουξεμβούργο
Σάββατο, 27 Μαρτίου : Δημοκρατία της Ιρλανδίας – Λουξεμβούργο, Σερβία – Πορτογαλία, Κατάρ – Αζερμπαϊτζάν
Τρίτη 30 Μαρτίου : Αζερμπαϊτζάν – Σερβία, Λουξεμβούργο – Πορτογαλία, Δημοκρατία της Ιρλανδίας – Κατάρ
Τετάρτη 1 Σεπτεμβρίου: Λουξεμβούργο – Αζερμπαϊτζάν, Πορτογαλία – Δημοκρατία της Ιρλανδίας, Κατάρ – Σερβία
Σάββατο, 4 Σεπτεμβρίου : Δημοκρατία της Ιρλανδίας – Αζερμπαϊτζάν, Σερβία – Λουξεμβούργο, Κατάρ – Πορτογαλία
Τρίτη 7 Σεπτεμβρίου : Αζερμπαϊτζάν – Πορτογαλία, Δημοκρατία της Ιρλανδίας – Σερβία, Λουξεμβούργο – Κατάρ
Σάββατο 9 Οκτωβρίου : Αζερμπαϊτζάν – Δημοκρατία της Ιρλανδίας, Λουξεμβούργο – Σερβία, Πορτογαλία – Κατάρ
Τρίτη 21 Οκτωβρίου : Πορτογαλία – Λουξεμβούργο, Σερβία – Αζερμπαϊτζάν, Κατάρ – Δημοκρατία της Ιρλανδίας
Πέμπτη 11 Νοεμβρίου : Αζερμπαϊτζάν – Λουξεμβούργο, Δημοκρατία της Ιρλανδίας – Πορτογαλία, Σερβία – Κατάρ
Κυριακή, 14 Νοεμβρίου : Λουξεμβούργο – Δημοκρατία της Ιρλανδίας, Πορτογαλία – Σερβία, Αζερμπαϊτζάν – Κατάρ

Related Articles

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *

Back to top button
Close
Close