Ηνωμένες Πολιτείες εναντίον Καναδά – Αναφορά ποδοσφαιρικού αγώνα – 18 Ιουλίου 2021

Shaq Moore σημείωσε 20 δευτερόλεπτα και οι Ηνωμένες Πολιτείες νίκησαν τον Καναδά 1-0 την Κυριακή για να κερδίσουν το Group B στο Χρυσό Κύπελλο CONCACAF.

Ο στόχος του Moore ήταν ο γρηγορότερος στην ιστορία του χρυσού κυπέλλου και ο γρηγορότερος για τις ΗΠΑ από τότε που ο Clint Dempsey σκόραρε σε 30 δευτερόλεπτα εναντίον της Γκάνας στο άνοιγμα του Παγκοσμίου Κυπέλλου των Αμερικανών το 2014.

– Χρυσό Κύπελλο, αποτελέσματα, πρόγραμμα και άλλα

Τόσο το USMNT όσο και ο Καναδάς είχαν ήδη εξασφαλιστεί να προχωρήσουν. Οι ΗΠΑ τερμάτισαν στην κορυφή του πρώτου γύρου με ρεκόρ 3-0 και θα παίξουν στον προημιτελικό στις 25 Ιουλίου στο Άρλινγκτον του Τέξας εναντίον του ηττημένου μεταξύ Κόστα Ρίκα και Τζαμάικα, και οι δύο θα μπουν στον αγώνα τους την Τρίτη στο Ορλάντο , Φλόριντα.

Ο Καναδάς ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο με δύο νίκες και μία ήττα, και θα παίξει ο νικητής του αγώνα Κόστα Ρίκα-Τζαμάικα.

Οι ΗΠΑ ολοκλήρωσαν το ομαδικό ρεκόρ οκτώ παιχνιδιών του Καναδά κατά τη διάρκεια του αγώνα στο Παιδικό Πάρκο Mercy στο Κάνσας Σίτι, στο Κάνσας. Οι ΗΠΑ είναι αήττητες εναντίον του Καναδά σε 20 εντός έδρας αγώνες από το 1957 και οι Αμερικανοί επέκτειναν το νικητήριό τους σερί εναντίον των αντιπάλων της CONCACAF σε 13.

Ενώ ο διευθυντής των ΗΠΑ Gregg Berhalter ξεκίνησε δύο μπροστά Ντάριλ Ντέικ και Γιάσι ΖαρντέΟ Καναδάς κυριάρχησε στην κατοχή και είχε περισσότερες πιθανότητες να σκοράρει. Ωστόσο, οι ΗΠΑ βελτιώθηκαν σε 38 νίκες, μία ήττα και τέσσερις ισοπαλίες στο ομαδικό στάδιο του Gold Cup.

Οι ΗΠΑ σημείωσαν πότε Η Acosta της Kelly πέρασε ευρέως προς Sebastian Lletget, ο οποίος έδωσε μία φορά ένα πέρασμα στη μακριά θέση. Ο 24χρονος Moore μπήκε πίσω από τον Tajon Buchanan και έστρεψε την μπάλα μέσα από το κουτί των 6-ναυπηγείων για το πρώτο του διεθνές γκολ.

Walker Zimmerman καπετάνισε τις ΗΠΑ για το δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι, αλλά τραυματίστηκε νωρίς και αντικαταστάθηκε από Donovan Pines στο 15ο λεπτό.

Μετά από ένα αρχικό lineup εναντίον της Μαρτινίκας που κατά μέσο όρο 23 χρόνια, 84 ημέρες, ο νεότερος Αμερικανός σε έναν ανταγωνιστικό αγώνα από τουλάχιστον το 1989, ο Berhalter άλλαξε τέσσερις ορεκτικούς εισάγοντας Σαμ Βίνες, Lletget, Acosta και زرد.

Έλα στην Ακινόλα ξεκίνησε για τον Καναδά αφού έκανε το ντεμπούτο του εναντίον της Αϊτής την Πέμπτη, αλλά τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε από Τζόναθαν Οσόριο στο 24ο λεπτό. Ο 21χρονος Ακινόλα σκόραρε για τις ΗΠΑ εναντίον του Ελ Σαλβαδόρ στο ντεμπούτο του τον Δεκέμβριο, και στη συνέχεια άλλαξε τη σχέση του.

Τερματοφύλακας των ΗΠΑ Ματ Τέρνερ σώζει κατά Κάιλ Λάριν στο 48ο λεπτό και ο Buchanan, ο συμπαίκτης του στην Επανάσταση στη Νέα Αγγλία, επίσης στο 48ο.

Ρέγκι Κανόνι, έχοντας αναρρώσει από έναν τραυματισμό hamstring, έκανε την πρώτη του εμφάνιση στο τουρνουά όταν αντικατέστησε τον Moore αμέσως στο 58ο λεπτό.