άθλημα

Η ΑΕΚ πιέζει … επιταχυντή στο τελευταίο τρίτο των παιχνιδιών | Superleague Interwetten & ΑΕΚ

Ο ΑΕΚ Το πρόγραμμα ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο … ένα βουνό που έχει μέχρι τα Χριστούγεννα στην Ελλάδα και την Ευρώπη. ο 4-1 εναντίον της AEL στη Ριζούπολη ήταν το πρώτο βήμα σε μια σειρά αγώνων κάθε τρεις έως τέσσερις ημέρες που ακολουθούν για τον επόμενο μήνα. Το κίτρινο και το μαύρο αφήνουν το πρωτάθλημα στην άκρη για λίγο και επικεντρώνονται στον αγώνα της Πέμπτης Δύναμη. Ένα άλλο παιχνίδι που πρέπει να κερδίσει για να διατηρήσει η ΑΕΚ τις ελπίδες της για προκριματικά από το γκρουπ της Πρωτάθλημα Europa. Ελπίζοντας ταυτόχρονα να περάσει ο Λέστερ με το διπλό από την Πορτογαλία εναντίον της Μπράγκα, κάτι που θα βοηθήσει σημαντικά στις πιθανότητες προκριματικών για το κίτρινο και το μαύρο.

Συγκέντρωση και νικητής νοοτροπία στην Ευρώπη επίσης

Η Ζόρια είναι ο αντίπαλος ΑΕΚ “Εκκαθαρίστηκε” σχετικά εύκολα από το πρώτο ημίχρονο στον αγώνα της Ουκρανίας. Αυτό, φυσικά, δεν σημαίνει ότι η Ένωση πρέπει να ξεκουραστεί. Καλείται να εμφανίζεται εντελώς συμπυκνωμένος και με νοοτροπία του νικητή ζητήθηκε από Μαζική καριέρα από τους παίκτες του. Ο Ιταλός προπονητής έχει καταστήσει σαφές στους παίκτες του τόσο πριν από το διάλειμμα όσο και με την επανέναρξη των υποχρεώσεων παιχνιδιού κάθε αγώνας είναι σαν τελικός και ο καθένας πρέπει να το δει έτσι ώστε η ομάδα να παραμείνει εντός των στόχων που έχει θέσει.

Από 60 έως 90 ‘βλέπουμε την πιο παραγωγική ΑΕΚ

Το κατά πόσον η ΑΕΚ καταφέρνει να επιτύχει μια δεύτερη συνεχόμενη νίκη επί της Ζορίας με σχετική ευκολία, είναι κάτι που μένει να δούμε την Πέμπτη το βράδυ στην ΟΑΚΑ. Ωστόσο, αυτό που αξίζει να επικεντρωθούμε μετά από τους φετινούς 12 αγώνες της Ένωσης στο Super League Interwetten και Europa League είναι την περίοδο κατά την οποία η ΑΕΚ γίνεται πιο παραγωγική και πιο αποτελεσματική μέσα στα παιχνίδια. Κάτι που είναι σημαντικό για την ευρωπαϊκή αντιπαράθεση που ακολουθεί και γενικά.

READ  Τα πλέι-οφ ζεύγη

Η AEK της Carrera, σύμφωνα με όσα έχουν γίνει μέχρι στιγμής αυτή τη σεζόν, χρησιμοποιείται για να επιταχύνει επιθετικά και να βρει λύσεις στο δεύτερο ημίχρονο και ειδικά στο τελευταίο τρίτο των αγώνων. Δηλαδή, από το διάστημα 60 ‘έως 90’, το οποίο είναι το πιο παραγωγικό μέρος των κίτρινων-μαύρων. Έτσι, όταν οι άλλοι … βγαίνουν έξω, η ΑΕΚ … σκαρφαλώνει στο γκάζι. Η εξαίρεση είναι ο αγώνας με τον Λέστερ, όπου η πιθανή περίοδος της Ένωσης ήταν από τις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου έως το 60 ‘, όπου θα μπορούσε ακόμη και να ισοσταθμίσει.

Από τα 21 γκολ που σκόραρε η ΑΕΚ στα 12 παιχνίδια που έχει παίξει αυτή τη σεζόν, τα 15 γκολ έχουν σημειωθεί στο δεύτερο ημίχρονο και μόλις έξι στο πρώτο ημίχρονο. Ειδικά από τα 15 κίτρινα και μαύρα γκολ που έρχονται στο δεύτερο ημίχρονο, 12 από αυτά έχουν επιτευχθεί από 60 ‘και έπειτα τρία στην περίοδο 45’ έως 60 ‘. Στην πραγματικότητα, τα τελευταία 20 λεπτά των αγώνων, δηλαδή από 70 ‘και μετά, η ΑΕΚ βρήκε το δρόμο στα δίχτυα των αντιπάλων εννέα φορές!

Πέντε από τις οκτώ νίκες κρίθηκαν κατά τη διάρκεια αυτής της περιόδου

Η παραγωγικότητα και η αποδοτικότητα που δείχνει η ομάδα της Carrera στο δεύτερο μισό των φετινών αγώνων αντικατοπτρίζεται φυσικά στα αποτελέσματα. Από τις οκτώ νίκες που γιόρτασε η ΑΕΚ στην Ελλάδα και την Ευρώπη φέτος, πέντε από αυτές έχουν κριθεί στο δεύτερο μέρος και στην υπερπαραγωγική περίοδο της Ένωσης από 60 ‘έως 90’ όπως αναφέραμε. Απέναντι από Παναϊτολικό (68 ‘Λιβία, 87’ Μάνταλος), Σεν Γκάλεν (72 ‘Oliveira), Βόλφσμπουργκ (64 ‘Simoes, 94’ Ansarifard), ΟΦΗ (74 ‘Sakhof) και ΑΕΛ (72 ‘Ansarifard, 78’ Simoes, 89 ‘Galanopoulos) Η ΑΕΚ πήρε το προβάδισμα, ξεκαθαρίζοντας με νίκες στο τελευταίο τρίτο των αγώνων.

READ  Σχέδιο Martins και «εντολή» για την Ομόνοια

Σε τρεις από τις οκτώ νίκες μέχρι τώρα κατά Λάμια (14 ‘Γκαρσία), ΠΑΣ Γιάννινα (16 ‘Ansarifard) και Δύναμη (6 ‘Tankovic, 34’ Mandalos) Η ΑΕΚ είχε προχωρήσει μπροστά από το σκορ στο ημίχρονο, κάτι που είχε συμβεί με τον ΠΑΟΚ (23 ‘Ansarifard) σε έναν αγώνα, ωστόσο, ο οποίος δέχτηκε την ισοπαλία στο τέλος. Όσον αφορά τις τρεις ήττες των Atromitos, Braga και Leicester, η ΑΕΚ ήταν πίσω από το σκορ στο πρώτο ημίχρονο. Κάτι που είχε συμβεί με το Βόλφσμπουργκ, όπου η Ένωση κατάφερε τα δευτερόλεπτα 45 δευτερόλεπτα τη μεγάλη προσπέραση και ανατροπή για την πρόκριση στις ομάδες του Europa League.

Συμπερασματικά…

Μέχρι στιγμής, η ΑΕΚ βρίσκει λύσεις και επιτυγχάνει το στόχο της στο δεύτερο ημίχρονο. Ένα σημαντικό «όπλο», αν και σε παιχνίδια του ελληνικού πρωταθλήματος εναντίον των «μικρών και μεσαίων» αντιπάλων, έχει αποδειχθεί ότι το προηγούμενο ξεκλειδώνει την αντίπαλη άμυνα τόσο πιο εύκολο και σίγουρα λιγότερο αγχωτικό επιτυγχάνει τον στόχο του. Κλείνοντας, η σύγκριση του πρώτου και του δεύτερου 45 λεπτού σχετικά με τα τελικά αποτελέσματα του κίτρινου και του μαύρου είναι επίσης ενδιαφέρουσα. Στο πρώτο ημίχρονο, η εικόνα χωρίζεται με την ΑΕΚ να έχει περάσει τέσσερις φορές μπροστά από το σκορ, τέσσερις αγώνες είναι ισοπαλείς και τέσσερις φορές πίσω από το σκορ. Στο τέλος, γιόρτασε τη νίκη οκτώ φορές, ένας αγώνας τελείωσε με ισοπαλία και τρεις φορές η ΑΕΚ υπέστη ήττα στα 12 παιχνίδια της φέτος.