Η εκτελεσθείσα Σερβία και η Σκωτία πήραν το εισιτήριο! – Ποδόσφαιρο – Euro 2020

Περίμενε υπομονετικά για 24 χρόνια, αλλά τελικά η Σκωτία γιόρτασε!

Παρόλο που έχασε σχεδόν, ενώ νίκησε τη Σερβία για 90 λεπτά, η Σκωτία αποδείχθηκε τυχερή στην παράταση και πιο δροσερή στο πέναλτι και κατάφερε να προκριθεί στο πέναλτι, παίρνοντας το εισιτήριο στους τελικούς του Ευρώ.

Το ισορροπημένο πρώτο μέρος πέρασε χωρίς κάτι ιδιαίτερο, αλλά η Σκωτία κατάφερε να σκοράρει με την Κρίστι στην πρώτη φάση της επανάληψης (52 ‘) και πήρε το προβάδισμα για την πρόκριση στο Ευρώ.

Διατήρησε αυτό το προβάδισμα σφιχτά μέχρι το 90ο λεπτό, αλλά οι σκληροπυρηνικοί Σκοτσέζοι … έσκυψαν από το άγχος, ήταν ανενεργοί στη γωνία του Μλάντενοβιτς και ο Γιόβιτς προχώρησε στο παιχνίδι για παράταση. Όπου η Σερβία ανέλαβε τον έλεγχο, πιέζει συνεχώς, αλλά είτε δεν μπορούσε να βρει στόχο ή να νικήσει τον Μάρσαλ

Κατά κάποιο τρόπο, ο αγώνας οδήγησε σε ποινές. Αφού η διαδικασία έφτασε στο 4-4 και χωρίς καμία πλευρά να χάσει ένα πέναλτι, η Σκωτία σκόραρε στην πέμπτη πέναλτι με την McLean. Στην αντίστοιχη ποινή, ωστόσο, ο Μίτροβιτς δεν κατάφερε να νικήσει τον Μάρσαλ ο οποίος … τον ψαρέτησε και οι Σκωτσέζοι κατάφεραν να γιορτάσουν μια μεγάλη νίκη που τους έστειλε στον τελικό του ευρώ μετά από 24χρονη αναμονή!

ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΙΤΗΣΗ: Όλες οι αναφορές για το επίσημο κανάλι SPOR FM στο youtube