Κορυφαία νέα

Η Ουγγαρία διατηρεί τη θέση της εναντίον της Κύπρου (1-0)

Φιλία: Η Ουγγαρία διατηρεί τη θέση της εναντίον της Κύπρου (1-0)

Ο αντίπαλος των Blues στο Euro F Group F (11 Ιουνίου-11 Ιουλίου), Ουγγαρία, δεν σκόνταψε την Παρασκευή για το πρώτο φιλικό προϊόν κυριαρχώντας στην Κύπρο (1-0).

Σχεδόν σε ολόκληρο το γήπεδο Frank-Sussa στη Βουδαπέστη, ο μέσος Andros Schaefer έδωσε στους Μαγιάρους τη νίκη σημειώνοντας το πρώτο γκολ της διεθνούς καριέρας του στο 36ο λεπτό.

Οι Κύπριοι, το 97ο έθνος της κατάταξης της FIFA και δεν έχουν ποτέ προκριθεί σε ένα διεθνές τουρνουά, ενεργούν ως «φιλονικέων-εταίροι» για τους Ούγγρους στην «ομάδα θανάτου» του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Οι άντρες του Marco Rossi ξεκινούν τον αγώνα με τους Πορτογάλους πρωταθλητές στις 15 Ιουνίου και μετά αντιμετωπίζουν τους Γάλλους παγκόσμιους πρωταθλητές στις 19 και τερματίζουν εναντίον της Γερμανίας στις 23.

Για τους δύο πρώτους αγώνες του γκρουπ, εντός έδρας στην αρένα της Πούσκας, μπορούν να βασίζονται στη μαζική υποστήριξη του κοινού τους, με την Ουγγαρία να είναι η μόνη από τις 11 χώρες υποδοχής στα ευρώ που δεν χρησιμοποίησαν κανένα μέτρο υγείας.

Ενάντια στην Κύπρο, η ένδεκα δοκιμή της Ουγγαρίας βγήκε από έναν πολύ κλειστό αγώνα με κάποιες πιθανότητες και στις δύο πλευρές.

Ο Schoffer, ο οποίος παίζει για την Tunajska Strada στο πρωτάθλημα της Σλοβακίας, έστειλε ένα υπέροχο πέρασμα από τον Kevin Varga πίσω και σκόραρε.

Με εξαίρεση την προσπάθεια του επιθετικού Ίων Πίτα στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου, οι πιθανότητες να σκοράρουν οι Κύπριοι ήταν μικρές και σταμάτησε από τον αναπληρωματικό τερματοφύλακα της Ουγγαρίας Ντένπ Τίπους.

READ  Τρεις νεκροί στο ναυάγιο της Κρήτης - οι έρευνες συνεχίζονται

Στο 86ο παιχνίδι η Nemanja Nicolic έχασε την ευκαιρία να σκοτώσει το παιχνίδι, και ο τερματοφύλακας Neophytos Michael έσωσε την ποινή του, την οποία έλαβε ο επιθετικός Shaffer.

Η Ουγγαρία, η οποία αντιμετωπίζει φιλικά εναντίον της Ιρλανδίας πριν παίξει το δεύτερο συνεχόμενο ευρώ της, δεν μπορεί να εμπιστευτεί τον υποσχόμενο μέσο του Dominique Sophosloi που τραυματίστηκε