άθλημα

Λαμία – ΠΑΟΚ 0-2: Διπλό ηγέτης

Ο ΠΑΟΚ την ξεπέρασε ήττα από τον Αϊντχόβεν για το Europa League με χαμόγελα να επιστρέφουν χάρη στη νίκη του πρωταθλήματος. Ο Ντικέφαλος πήρε το διπλό με 2-0 στο σπίτι Λαμία για τον 10ο αγώνα του Σούπερ Λιγκ Interwetten. Έτσι, η ομάδα της Γκαρσία έφτασε τους 21 βαθμούς και ανέβηκε στη δεύτερη θέση στην κατάταξη.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Τα δύο γκολ σκόραρε ο Τζόλης από το 12ο λεπτό και η Βιρίνια στο 64ο λεπτό, ο οποίος με ένα φοβερό φάουλ σημείωσε την επιστροφή του στα γκολ. Ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο σε όλο το παιχνίδι, με τους γηπεδούχους να γίνονται λιγότερο απειλητικοί.

Με αυτό το αποτέλεσμα, η Λαμία παρέμεινε στην τελευταία θέση στο πρωτάθλημα με δύο ισοπαλίες και έξι ήττες. Η ομάδα του Babi Tenne παραμένει αήττητη στα οκτώ παιχνίδια που έχει παίξει.

ΠΡΟΟΔΟΣ ΑΠΟ 12 ‘

Ο Πάμπλο Γκαρσία αποφάσισε να συγκροτήσει την ομάδα του με αρκετή εναλλαγή, καθώς ο Αλέξανδρος Πασχαλάκης ήταν βασικός παίκτης για πρώτη φορά φέτος, ενώ ο Μιχαηλίδης, η Νίνουα και ο Μουργκ ξεκίνησαν στην 11η ομάδα, με τους Swab, Biseswar και Varela να βρίσκονται στον πάγκο.

Ο ΠΑΟΚ δεν πήρε πολύ χρόνο για να πάρει τα ηνία του παιχνιδιού και να ελέγξει τον ρυθμό του αγώνα, παρά τις αλλαγές. Στην πραγματικότητα, κέρδισε το προβάδισμα μόνο στο 12ο λεπτό του παιχνιδιού. Το Καντούρι τροφοδότησε την Ουάγη, ο οποίος μπήκε στην περιοχή, στράφηκε στην Τζόλη ο οποίος με μια θέση σκόραρε 0-1 για τον Νίκηκαλο.

Η ομάδα του Garcia συνέχισε να έχει την κατοχή, αλλά και να διαχειρίζεται το προβάδισμα που είχε αποκτήσει. Στο 21ο λεπτό, ο Τζόλις έκανε ένα σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε δίπλα στο σπίτι της Επάσις, ο οποίος είχε τον έλεγχο. Η Λαμία δεν μπορούσε πραγματικά να απειλήσει, ενώ ο Ντικέφαλος σχεδόν εκμεταλλεύτηκε ένα λάθος στην άμυνα των γηπεδούχων, ωστόσο ο τερματοφύλακας της Λαμίας απέφυγε τον κίνδυνο πριν από τον Μουργκ στο 29 ‘.

READ  Heat - Bucks 115-118: "Ζωντανός" με τον John και τον Super Middleton (vid) | ΝΒΑ

ο Αναμενόμενοι στόχοι από το Opta να σας δείξουμε τη συνολική απειλή κάθε ομάδας, τους στόχους που πρέπει να σκοράρει βάσει των τελικών της. Όσο μεγαλύτερος είναι ο κύκλος, τόσο μεγαλύτερη είναι η πιθανότητα. Μπορείτε να επιλέξετε τον τρόπο επίθεσης και να δείτε ξεχωριστά τους τελικούς κάθε ομάδας στην κανονική ροή, από καθορισμένες φάσεις κ.λπ.

Η ΒΙΕΡΙΝΙΑ ΚΛΕΙΤΕΙ

Ο ΠΑΟΚ είχε την ευκαιρία να κλειδώσει το παιχνίδι στο 54ο λεπτό. Σε μια άλλη προσπάθεια από τα δεξιά, ο Murg επέστρεψε στην περιοχή, αλλά ο Jolis με μια θέση απέτυχε να σκοράρει από κοντινή απόσταση στέλνοντας την μπάλα ψηλά. Αυτό που δεν πέτυχε ο νεαρός επιθετικός της Dikefalos, ο νεοφερμένος Vierinia έκανε λίγο αργότερα.

Στο 63ο λεπτό, ο Σουίντερσκι κέρδισε φάουλ λίγο έξω από την περιοχή. Ο Vierinia ανέλαβε να το εκτελέσει και σκόραρε ένα καταπληκτικό γκολ για 0-2 με τον Epassi να μην μπορεί να μπλοκάρει την μπάλα. Αυτός ήταν στην πραγματικότητα ο πρώτος στόχος των Πορτογάλων αυτή τη σεζόν και το γιόρτασε με τον Pablo Garcia.

Κάντε κλικ στο “Πραγματικός σχηματισμός” για να δείτε πού ήταν η κύρια περιοχή δράσης κάθε παίκτη.

Το ΠΟΔΗΛΑΤΟ ΚΡΑΤΗΣΕ ΤΟ ΜΟΡΦΗ

Ο δεύτερος στόχος κατέστρεψε τα σχέδια για τον Babi Tenne, ο οποίος προσπάθησε να κάνει την ομάδα του ακόμη πιο επιθετική, ωστόσο το 0-2 το έκανε ακόμη πιο δύσκολο για τους οικοδεσπότες. Ο αγώνας άνοιξε και στο 75ο λεπτό η Λαμία έχασε μια εξαιρετική ευκαιρία να μειώσει και να επιστρέψει στο παιχνίδι. Ο Vasilogiannis βρέθηκε μόνος στα δεξιά, αλλά έκανε ένα κακό σουτ με την μπάλα να πηγαίνει ψηλά. Αυτή ήταν η μόνη ευκαιρία των γηπεδούχων στο δεύτερο ημίχρονο.

READ  Η ΑΕΚ επιστρέφει στην Αθήνα λόγω υπόθεσης Covid-19

Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ κράτησε την μπάλα, συνεχίζοντας τον έλεγχο του ρυθμού του αγώνα. Στο 78ο λεπτό, ο Augusto επιχείρησε ένα σουτ έξω από την περιοχή, ενώ στο 80ο λεπτό, ο Ingason σημείωσε τον τερματοφύλακα Lamia με το κεφάλι του. Έτσι, το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τέλος και ο Νικηφάλος γιόρτασε το διπλό.