άθλημα

Λειψία – Ατλέτικο 2-1: Απίστευτοι ταύροι στους ημιτελικούς Champions League – Champions League

Οι Bulls άνοιξαν το σκορ στο 51ο λεπτό. Αφού κυκλοφόρησαν την μπάλα κατ ‘εξαίρεση, ο Sampitzer έκανε το σταυρό από τα δεξιά και ο Danny Olmo με κεφαλιά στην πρώτη θέση νίκησε τον Jan Oblak και άνοιξε το σκορ.

Στο 70ο λεπτό, ο Joao Felix μπήκε στην περιοχή και ανατράπηκε από τον Klosterman. Ο Πορτογάλος πήρε το πέναλτι που κέρδισε, νίκησε τον Γκουλάσι και το έκανε 1-1.

Και ενώ όλα φαινόταν … επέκταση, το σενάριο ήταν διαφορετικό. Στο 88ο λεπτό ο Angelino κινήθηκε από τα αριστερά, πήρε παράλληλο προς τα έξω, ο Adams έξω από την περιοχή έκανε το σουτ με τα δεξιά, ο Savic έβαλε τον μετρητή για να αφαιρέσει, η πορεία της μπάλας άλλαξε και κατέληξε στα δίχτυα του Oblak’s Σπίτι.

Ιδιαίτερη αναφορά πρέπει να γίνει για τον Julian Nagelsmann. Όχι μόνο για αυτό που έχει δημιουργήσει για την ομάδα ποδοσφαίρου της Λειψίας. Οι στατιστικές δείχνουν επίσης αυτό. Σε ηλικία 33 ετών γίνεται ο νεότερος προπονητής που φτάνει στους ημιτελικούς του Champions League.

Ξεπέρασε τον Didier Deschamps, ο οποίος το κατάφερε με το Μονακό σε ηλικία 35 ετών και 7 μηνών.

LIPS (Julian Nagelsman): Gulasi, Halstenberg, Upamekano, Klosterman, Angelini, Sampitzer (90 + 2 ‘Muquiele), Campbell, Limer (72’ Adams), Enkunku (83 ‘Aidara), Poulsen, Danny Olmo (83’ Sick).

ΑΘΛΗΤΙΚΟ (Ντιέγκο Συμεών): Oblak, Tripier, Savic, Jimenez, Renan Lodi, Carrasco, Saul, Herrera (58 ‘Joao Felix), Koke (90 + 2’ Felipe), Diego Costa (72 ‘Morata), Giorente.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΩΝ ΕΣΟΔΩΝ 16

Παρασκευή 7 Αυγούστου

Πόλη – Πραγματικό 2-1 [2-1] (9 ‘, 69’ Sterling / 28 ‘Benzema)

Γιουβέντους – Λυών 2-1 [0-1] (43 ‘στυλό, 60’ Cristiano / 12 ‘Depay)

READ  Βασίλης Σκούντης στο SPORT24 - Μπάσκετ

Σάββατο 8 Αυγούστου

Μπάγερν – Τσέλσι 4-1 (10 ‘στυλό, 84’ Lewandowski, 24 ‘Perisic, 76’ Tolisso / 44 ‘Ebrahham) [3-0]

Βαρκελώνη – Νάπολη 3-1 (10 “Langley, 23” Messi, 45 + 1 “στυλό. Suarez / 45 + 5” ins. Insigne) [1-1]