άθλημα

Μια «ανάσα» από τα προκριματικά Ντόρτμουντ, Λάτσιο – Ποδόσφαιρο – Champions League

Ο Ντόρτμουντ νίκησε άνετα το Club Brugge 3-0 στο Signal Induna Park για το τέταρτο παιχνίδι του έκτου ομίλου του Champions League και παρέμεινε στην πρώτη θέση με +5 από την τρίτη, ενώ ο Λάτσιο νίκησε τη Zenit 3-1 στο “Olimpico”. »Και καθώς ο δεύτερος διέφυγε με +4, στην προσπάθεια και των δύο να προκριθούν στο” 16 “.

Λάτσιο-Ζενίτ 3-1
Το “Λατσιάλι” ξεκίνησε τέλεια και μόνο στο 3ο καταπληκτικό σουτ του Imobile εκτός περιοχής έφτασε στο 1-0. Οι παίκτες του Simone Inzaghi συνέχισαν να παίρνουν την πρωτοβουλία και έχασαν τις ευκαιρίες, οπότε στο 23ο λεπτό, μετά από τις προσπάθειες του Luis Alberto και της Κορέας, η μπάλα πέρασε στον Parolo, ο οποίος με ένα ισχυρό σουτ έξω από την περιοχή έφτασε στο 2-0. . Η Jumba απάντησε αμέσως με το σουτ στο 25ο λεπτό και το μείωσε στο 2-1 για τους Ρώσους, αλλά οι παίκτες του Λάτσιο ήταν αυτοί που έχασαν τρεις καλές ευκαιρίες να σκοράρουν μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Στην αρχή της επανάληψης, ο Λάτσιο ήρθε ξανά δυνατός και στο 55ο λεπτό ο Imobile ανατράπηκε από τον Barrios στην περιοχή και το πέναλτι εκτελέστηκε από τον ίδιο τον Ιταλό διεθνή επιθετικό για 3-1. Οι αλλαγές των δύο προπονητών «άνοιξαν» το παιχνίδι και άρχισαν να χάνουν ευκαιρίες και στις δύο πλευρές τώρα, με τον Zenit να έχει προχωρήσει, αφού δεν είχε τίποτα να χάσει, χωρίς να αλλάξει το τελικό αποτέλεσμα.

Ντόρτμουντ-Μπριζ 3-0
Ο Ντόρτμουντ άρχισε δυνατός και, χωρίς «ασφυξία» να πιέσει την εστία του Miniole, ήταν στον έλεγχο. Έτσι, στο 18ο λεπτό, ο Χάλαντ δέχτηκε τον κατακόρυφο και το σουτ του Σάντσο στην κλειστή γωνία του βελγικού τερματοφύλακα για 1-0. Οι Βέλγοι πρωταθλητές εμφανίστηκαν και δημιούργησαν δύο ευκαιρίες για ισοπαλία, αλλά από το 35 ‘και μετά οι Γουέστφαλλοι ανέλαβαν ξανά την πρωτοβουλία και με το καταπληκτικό άμεσο φάουλ του Σάντσο στο 45’ έφτασαν στο 2-0.

READ  Η κριτική των «πράσινων» με τον Αστέρα Τρίπολης

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Haland ξεκίνησε δυνατός και δημιούργησε ευκαιρίες και στο 50ο λεπτό, ο Wormer γύρισε την μπάλα στα πόδια του και ο Νορβηγός με ένα σταυρό σουτ από τα δεξιά έκανε το 3-0. Οι «κίτρινοι-μαύροι» δημιούργησαν συνεχώς ευκαιρίες με όλους τους παίκτες τους στη συνέχεια χωρίς να αλλάξουν τίποτα μέχρι το τέλος.