άθλημα

Μπέρνλι-Τότεναμ 0-1 – Ποδόσφαιρο – Αγγλία

Με το δίδυμο Kane-Sean να συνεργάζεται για άλλη μια φορά, φτάνοντας 29 γκολ, η Tottenham πέρασε από το “Turf Moore” επικρατώντας με σκορ 1-0 έναντι του Burnley, στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε τον 7ο αγώνα της Premier League. Οι “spurs” έφτασαν τους 11 πόντους σε 6 παιχνίδια και ανέβηκαν στην 5η θέση, ενώ οι οικοδεσπότες παρέμειναν στο 1 πόντο μετά από 5 παιχνίδια και στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.

Το πρώτο μισό του “Turf Moore” πέρασε χωρίς ειδικές φάσεις. Ο Μπέρνλι έβαλε την Τότεναμ σε δύσκολη θέση και αυτοί που προσπάθησαν σκληρότερα να απειλήσουν τον αντίπαλό τους, χωρίς να δημιουργήσουν, φυσικά, μια κλασική ευκαιρία. Οι παίκτες του Jose Mourinho έκαναν μια μέτρια έως κακή απόδοση και θα έπρεπε να αλλάξουν πολύ αν ήθελαν να φύγουν χωρίς απώλειες.

Η εικόνα ήταν η ίδια στην αρχή της επανάληψης, με τον Μπέρνλι να προσπαθεί να σκοράρει με καλύτερο τρόπο. Στην πραγματικότητα, στο 71ο λεπτό, πήρε σχεδόν το προβάδισμα με την κεφαλίδα του Tarkovsky, αλλά ο Kane στη γραμμή αποκρούστηκε. Και σαν να μην ήταν αρκετό, πέντε λεπτά αργότερα, ήρθε η «τιμωρία». Η Tottenham, μετά από μια συνεργασία μεταξύ Kane και Sean, η τελευταία έφτασε στο 1-0 για τους “spurs”. Παρά τις προσπάθειες τα τελευταία λεπτά, τίποτα δεν άλλαξε και αυτό το σκορ παρέμεινε μέχρι το τριπλό σφύριγμα του διαιτητή.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, οι Μπράιτον και η Γουέστ Μπρομ έπεσαν 1-1, αποτέλεσμα που δεν επέτρεψε σε καμία ομάδα να γλιστρήσει από την τελευταία θέση. Οι οικοδεσπότες ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο και πήραν δίκαιο προβάδισμα στο σκορ, ακόμα κι αν συνέβη με το γκολ της Λίβερμορ στο 40 ‘. Στο δεύτερο, οι επισκέπτες εμφανίστηκαν με καλύτερες συνθήκες, ειδικά μετά την είσοδο των Ρόμπινσον και Έντουαρντς στο 60 ‘και οι προσπάθειές τους ήταν δικαιολογημένες στο 83’ με το στόχο του Γκραντ, που το έκανε 1-1.