Μπράιτον – Τσέλσι 1-3: Ο Τζέιμς έφτασε με ένα γκολ και βοήθεια – Πρέμιερ Λιγκ

Ο Zorginio άνοιξε το σκορ για το The Blues με μια καλά στοχευμένη ποινή στο 23ο λεπτό, ο Μπράιτον πίεσε και ισοφάρισε στο 54ο λεπτό με τον Trossar, αλλά οι Λονδρέζοι έδειξαν την τάξη τους αφού σημείωσαν δύο φορές σε δέκα λεπτά με τον James. (56 ‘) και Zouma (66’) και έβαλε νωρίς το τέλος του αγώνα, καταγράφοντας τους τρεις πόντους.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Τα πρώτα 20 λεπτά του αγώνα ήταν απόλυτα ισορροπημένα, ωστόσο η Τσέλσι ήταν χαρούμενη που πήρε το προβάδισμα στην πρώτη επικίνδυνη επίσκεψή της στους αντιπάλους. Ο Timo Werner κέρδισε ένα πέναλτι από τον τερματοφύλακα του Μπράιτον, Ryan, και ο ειδικός από τη λευκή μπάλα, Zorginio, έστειλε την μπάλα στο δίχτυ για να γιορτάσει το 8ο του γκολ σε ίσο αριθμό κλωτσιών με το μπλουζάκι σε όλο το μπλουζάκι. 5 στο Premier League).

Η Μπράιτον δεν απογοητεύτηκε και μέχρι τον τελικό του πρώτου ημιχρόνου ήταν εκείνος που δημιούργησε περισσότερες τελικές προσπάθειες, με την καλύτερη στιγμή να είναι το σουτ της Αλτζάτε στα 42 ‘που μπλοκαρίστηκε από την Κέπα. Από την πλευρά τους, η ομάδα του Λαμπάρντ είχε ως κορυφαία στιγμή – εκτός από τον στόχο – Werner ατομική ενέργεια στα 45 + 2, όπου πυροβόλησε από μια εξαιρετικά πλευρική θέση και ανάγκασε τον Ράιαν σε μια δύσκολη γωνία.

Τα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου βρήκαν τους οικοδεσπότες να κυριαρχήσουν και να κλείσουν την Τσέλσι στα πλαίσια της και η ανταμοιβή για αυτούς ήρθε σε 54 ‘, με τον Τρόσαρ να προσπαθεί ένα μακρύ σουτ και να στείλει τη μπάλα στη δεξιά γωνία της Κέπα που είχε μερίδιο ευθύνης για το γκολ (αυτός είναι ο τερματοφύλακας που έχει παραχωρήσει τα περισσότερα γκολ στην Πρέμιερ Λιγκ με σουτ από έξω από την περιοχή από το καλοκαίρι του 2018 και μετά, 19 σε αριθμό).

Δύο λεπτά αργότερα, ωστόσο, τα φτερά της γηπεδούχου ομάδας κόπηκαν, με τον Reese James να απελευθερώνει έναν αδιανόητο κεραυνό έξω από την περιοχή και να μην αφήνει περιθώρια αντίδρασης στον Ryan, δίνοντας το προβάδισμα ξανά στην ομάδα του Frank Lampard (1-2).

Δέκα λεπτά αργότερα, τα Blues έθεσαν ακόμη πιο ισχυρά θεμέλια για το πρώτο τρίποδο της σεζόν, με τον Zuma να πυροβολεί από το ύψος της μεγάλης περιοχής μετά από μια γωνία από τον James και η μπάλα άλλαξε πορεία αφού βρήκε το πόδι του Webster για να γίνει 3- 1 για το Blues.

Στην πραγματικότητα, αυτός ο στόχος έστρεψε μόνιμα τις κλίμακες υπέρ της Τσέλσι, η οποία έλεγχε εντελώς τον αγώνα από εκεί και δεν επέτρεψε στους οικοδεσπότες να πιστέψουν ότι θα μπορούσαν να διεκδικήσουν κάτι καλό, με το 3-1 να απομένει μέχρι τον τελικό. Με αυτό το τρίποντο, το Blues έγινε η τρίτη ομάδα στην ιστορία της Πρέμιερ Λιγκ που έφτασε τους 2.000 πόντους (σε 1.077 παιχνίδια) μετά τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (2.234 πόντοι) και την Άρσεναλ (2.014 πόντους).

ΜΠΡΕΤΙΟΝ: Ryan, White (79 ‘Gross), Webster, Dunk, Lambeth, Lallana (45’ Connolly), Bisuma, Alzate (79 ‘Yahanbas), Marts, Trossar, Mope

CHELSEA: Kepa, James, Christensen, Zuma, Alonso, Loftus-Chick (61 ‘Barkley), Zorginio (85’ Athpilicueta), Cande, Haverts (80 ‘Hudson-0doi), Werner, Mount

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 1ου ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΥ:

Σάββατο 12 Σεπτεμβρίου

Φούλαμ – Άρσεναλ 0-3 (8 ‘ Λακαζέτα, 49 ‘ Mangals, 56 ‘ Ομπάμαινγκ)

Κρίσταλ Πάλας – Σαουθάμπτον 1-0 (13 ‘Ζάχα)

Λίβερπουλ – Λιντς 4-3 (4 ‘, 33’ 88 ‘) Salah, 20 ‘Van Dyke / 12 ‘Χάρισον, 30’ Bamford, 66 ‘Klitschko)

Γουέστ Χαμ – Νιουκάστλ 0-2 (56 ‘Wilson, 87’ Χέντρικ)

Κυριακή 13 Σεπτεμβρίου

Γουέστ Μπρομ – Λέστερ 0-3 (56 “Kastan, 74”. 84 “πένα Vardy)

Τότεναμ – Έβερτον 0-1 (55 ‘Calvert-Lewin)

Δευτέρα 14 Σεπτεμβρίου

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ – Γούλβς 0-2 (3 ‘Chimenes, 6’ Sais)

Μπράιτον – Τσέλσι 1-3 (Στυλό 54 “Trosar / 23”. Zorzinho, 56 “James, 66” Zuma)

* Οι αγώνες Burnley – Manchester United και Manchester City – Aston Villa έχουν αναβληθεί.