άθλημα

Νίκη του Βελγίου, Κριστιάνο Ρονάλντο εντάσσεται στην Τουρκία, τι πρέπει να θυμάστε από την τρίτη ημέρα

Το Βέλγιο κέρδισε ευρέως εναντίον της Λευκορωσίας (8-0), με ένα γκολ από τον Κριστιάνο Ρονάλντο (1-3) εναντίον της Πορτογαλίας Λουξεμβούργο. Στο γκρουπ G, οι Κάτω Χώρες νίκησαν το Γιβραλτάρ (7-0) και η Τουρκία ισοπαλία (3-3) εναντίον της Λετονίας. Να τι πρέπει να θυμάστε από αυτό το προκριματικό απόγευμα του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2022.

Η Πορτογαλία φοβάται εναντίον του Λουξεμβούργου ως μέρος του προκριματικού του Παγκοσμίου Κυπέλλου το απόγευμα (3-1). Όπως συνήθως όταν υποφέρουν, οι Λουσιδάνοι βασίζονται στην αναπόφευκτη βαθμολογία τους.

Ενάντια στο Λουξεμβούργο, ο πρώην παίκτης της Ρεάλ Μαδρίτης επέτρεψε στην ομάδα του να εκμεταλλευτεί το σκορ ευχαριστώντας τους για μια απεργία με το δεξί πόδι (50ος). Έτσι τερμάτισε τη σειρά χωρίς να σκοράρει σε τέσσερις συνεχόμενους αγώνες. Ένα ρεκόρ που σίγουρα τα πηγαίνει καλά για τον επιθετικό της Γιουβέντους, ο οποίος δεν δέχθηκε γκολ αργά στο παιχνίδι εναντίον της Σερβίας στις 27 Μαρτίου (2-2).

Χάρη σε αυτόν τον στόχο, ο Ballon d’Or πέτυχε το 103ο του ρεκόρ πέντε φορές σε μια φανέλα Selenao. Έτσι πλησιάζει σταδιακά το πλήρες ρεκόρ των στόχων επιλογής που κατέχει η Ιρανική Ημέρα Αλί (109). Άλλα σκορ της συνάντησης περιλαμβάνουν τον Ντιέγκο Τζότα και τον Τζόαο Παλίνχα για την Πορτογαλία και τον Λουξεμβούργο Γκέρσον Ροντρίγκεζ.

Μετά από ισοπαλία (1-1) εναντίον της Τσεχικής Δημοκρατίας το περασμένο Σάββατο, οι Κόκκινοι Διάβολοι έπρεπε να ανταποκριθούν στη Λευκορωσία. Εχει γίνει. Στο περιορισμένο πλήθος, το Βέλγιο κέρδισε συχνά με σκορ 8 έως 0. Η Michi Badshuai άνοιξε το σκορ με το 22ο γκολ του παιχνιδιού, μια αριστερή απεργία (14η). Ο πρώην παίκτης της Olympic de Marseille σημείωσε το ένατο γκολ στους επτά τελευταίους διεθνείς του αγώνες.

READ  Μπορεί η Ελλάδα να προχωρήσει στο Παγκόσμιο Κύπελλο μέσω του Nations League; | UEFA Nations League & Ελλάδα

Τρία λεπτά αργότερα, ο μέσος του clubbrook Hans Vanagan επιδείνωσε το σκορ και σημείωσε το πρώτο του γκολ για το Βέλγιο (17ος). Αυτή την Τρίτη μοιάζει με μια πρεμιέρα το βράδυ, επειδή ο Leandro Trossard έκανε τα δίχτυα να τρέμουν για πρώτη φορά με την επιλογή του, λίγο πριν από το ημίχρονο (38η). Ο Jeremy Toku (42ος), ο Dennis Breit (49ος) και ο Christian Pentake (70ος) παρευρέθηκαν επίσης στο πάρτι.

Χάρη σε αυτήν τη νίκη, οι Βέλγοι έχουν 23 συνεχόμενα παιχνίδια χωρίς να χάσουν στον προκριματικό γύρο του Παγκοσμίου Κυπέλλου (19 νίκες, 4 ισοπαλίες). Η τελευταία ήττα των Red Devils ξεκινά (2-0) από την Εσθονία μέχρι τον Οκτώβριο του 2009.

Η Τουρκία μπορεί να αναστατωθεί. Μετά τις νίκες εναντίον της Ολλανδίας (4-2) και της Νορβηγίας (0-3), η ομάδα του Ozan Kabak φαινόταν αήττητη. Ωστόσο, δέχτηκαν ισοπαλία εναντίον της Λετονίας σε ένα εντελώς τρελό παιχνίδι (3-3). Ωστόσο, οι άντρες της Cenol Cannes διευκολύνθηκαν. Αφού ο Kenan Karaman (2ος) άνοιξε το σκορ, οι Τούρκοι ευχαρίστησαν τον παίκτη της AC Milan, Hakan Salhanoslu (33ος). Αλλά οι Λετονίοι επέστρεψαν για να σκοράρουν μέσω του Savalneix (35ος) και του Ultriquis (58ος).

Ο Μπρουκ Γιλμάς, ο οποίος έγραψε ένα χατ-τρικ εναντίον της Ολλανδίας την πρώτη ημέρα του προκριματικού γύρου, ήλπιζε να προστατέψει την επιλογή του, χάρη στο ρεκόρ του σχετικά με τις ποινές (52η). Αλλά 27 λεπτά αργότερα, η Iconics ισοφάρισε με τη Λετονία (79η).

Αυτή η ισορροπία για την Τουρκία ωφελεί τους Ολλανδούς. Ταυτόχρονα, η ομάδα του Φράνκι ντε Τζονγκ κέρδισε εύκολα εναντίον του Γιβραλτάρ (0-7). Ο Στίβεν Περικίς εξερράγη το κλείδωμα του ροκ λίγο πριν από το ημίχρονο (41ος). Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Κάτω Χώρες εμφανίστηκαν. Κατά τη διάρκεια αυτών των πλέι οφ, ο Luke de Jong σημείωσε το τρίτο του γκολ σε τρία παιχνίδια (55ος). Τα Πορτοκάλια συνέχισαν να επιτίθενται ενάντια στην αμυντική άμυνα του Γιβραλτάρ. Χτύπησαν τρεις φορές σε τέσσερα λεπτά. Ο Μέμφις Ντέμπυ (61ος), ο Τζιόρτζινο Βιτνλόλντ (62ος) και ο νεαρός Ντόνιελ Μαλόνε (64ος) είχαν τη δυνατότητα να κάνουν τις επιλογές τους.

READ  Δείτε τη ροή των αγώνων του Champions League

Ο Tony van de Peek μπήκε στο παιχνίδι στο 77ο λεπτό για να σκοράρει το έκτο γκολ του παιχνιδιού, προτού ο παίκτης της Olympic Leonois Memphis Debay έκανε το σκορ χειρότερο.

Οι Κροάτες, οι οποίοι έχασαν από τη Σλοβενία ​​την πρώτη ημέρα (0-1) αυτού του προκριματικού γύρου, έκτοτε ανέβηκαν στη γραμμή. Μετά τη νίκη εναντίον της Κύπρου το περασμένο Σάββατο (1-0), τα Βαλκάνια νίκησαν τη Μάλτα με δύναμη (3-0). Μετά από ένα αργό πρώτο μισό του παιχνιδιού, οι άντρες του Slotko Talik τόνισαν στη συνέχεια το παιχνίδι τους. Μπαίνοντας στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ivan Perisic, ο Luka Modric και ο Josip Breccal σημείωσαν ένα γκολ για να επιτρέψουν στην ομάδα τους να κερδίσει.

Χάρη σε αυτήν την επιτυχία, ο Watreny ηγείται της ομάδας τους. Προς έκπληξη όλων, η Ρωσία έχασε από τη Σλοβακία (2-1). Ο αμυντικός της Μίλαν Μιλίν Σκιέιερ άνοιξε το σκορ για τη Σλοβακία (38ος). Αλλά η ομάδα του Αλεξάντερ Γκόλοφ δεν είπε την τελευταία λέξη, εξισορροπημένη από τον Μάριο Φερνάντεζ (71η). Τέλος, ο Robert Mack έδωσε την επιλογή του τρία λεπτά αργότερα (74ος). Με αυτή τη νίκη, οι Σλοβάκοι είναι ένας βαθμός πίσω από την τρίτη θέση στην Κροατία και τη Ρωσία. Τι πρέπει να επιτρέπεται να ονειρεύεται.

Τίποτα δεν συνέβη ακριβώς στον John Oblock και σε άλλους. Οι Σλοβένοι, που κυριαρχούσαν ήδη από τη Ρωσία το περασμένο Σάββατο (2-1), εξέπληξαν την Κύπρο (1-0). Αβλαβείς και χωρίς ιδέες, οι παίκτες της ομάδας Illicic τιμωρήθηκαν από τον Aionis Pitasol, τον παίκτη που σημείωσε το πρώτο γκολ των Κυπρίων σε αυτόν τον προκριματικό γύρο (42ος) από τον Apollen Limazol. Απογοητευτική απόφαση για τους Δράκους που δεν έχουν αγωνιστεί σε διεθνή διαγωνισμό από το 2010.