Οι Κέλτες δεν τα παρατάνε! – Μπάσκετ – NBA

Ο σφυγμός και στην πραγματικότητα πολύ δυνατός απέδειξε ότι οι Σέλτικ έχουν. Παίζοντας για τη ζωή τους, επικράτησαν 121-108 του Heat και έπεσε στο 3-2 του τελικού της Ανατολής.

Τα τρίτα δώδεκα λεπτά ήταν αποφασιστικά, με την ομάδα του Μπράντ Στίβενς να επικρατεί με μερική 41-25. Πρωταγωνιστής του Jason Tatum με 31 πόντους, 10 ριμπάουντ και 6 ασίστ, με έναν άξιο υποστηρικτή Jalen Brown που είχε 28 πόντους και 8 ριμπάουντ. Η συμβολή του Daniel Thais με 15 πόντους, 13 ριμπάουντ και 3 μπλοκ είναι επίσης πολύτιμη.

Ο Γκόραν Ντράγκκιτς με 23 και ο Ντάνκαν Ρόμπινσον με 20 πόντους ξεχώρισαν από το Μαϊάμι, το οποίο ήταν κακό στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Jimmy Butler παρέμεινε στα 17 και ο Bam Adebayo στα 13, και οι δύο με 8 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Το παιχνίδι 6 θα πραγματοποιηθεί τις πρώτες πρωινές ώρες της Δευτέρας (2:30).

Ο αγώνας

Το Heat ήρθε αποφασισμένος να ολοκληρώσει τη δουλειά και πριν ολοκληρώσει τα επτά λεπτά παιχνιδιού ήταν στο +12 (5-17). Η εικόνα δεν άλλαξε δραστικά μέχρι τα μέσα της δεύτερης περιόδου (28-40) με τον Ρόμπινσον να είναι “ζεστός” από μακριά και οι Κέλτες να αντιμετωπίζουν προβλήματα στην επίθεση. Στο τρίτο δώδεκα λεπτά ξεκίνησε η αντεπίθεση της Βοστώνης, η οποία από -9 (51-60) ήταν στο +14 (92-78) σε δέκα λεπτά με τον Tatum να προηγείται με 17 πόντους στην περίοδο. Μπαίνοντας στα τελευταία δώδεκα λεπτά, το Μαϊάμι έγινε απειλητικό, μειώνοντας σε επτά (94-87), αλλά ο Μπράουν με δύο τρίποντα τιμώρησε τη ζώνη τους και ο Χέιγουαρντ έξι και μισό λεπτό πριν το τέλος σημείωσε 107-91. Το Heat δεν αντέδρασε σε κανένα σημείο του αγώνα και οι Celtics ολοκλήρωσαν τη δουλειά φτάνοντας στο +19 (117-98).

Δώδεκα λεπτά: 18-26, 51-58, 92-83, 121-108

ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΙΤΗΣΗ: Όλες οι αναφορές για το επίσημο κανάλι SPOR FM στο youtube