άθλημα

Ολυμπιακός-Βουλιαγμένη 7-8 – Αθλητισμός – Πόλο – Ολυμπιακός

Η πρεμιέρα του ανδρικού πόλο Α1 είχε ένα εντυπωσιακό ντέρμπι και μια έκπληξη, με τη Βουλιαγμένη να κυριαρχεί 8-7 έναντι του Ολυμπιακού στην Εθνική Πισίνα του Πειραιά.

Η ομάδα του Kolyanin εξέπληξε το “κόκκινο και το λευκό” με ένα όπλο την ισχυρή αμυντική λειτουργία και τους ώθησε στην πρώτη ήττα σε μια κανονική σεζόν μετά το 2012!

Ολόκληρος ο Θόδωρης Βλάχος, παρέμεινε σχεδόν θεατής στο πρώτο ημίχρονο, ολοκληρώνοντάς τον χωρίς γκολ και με ένα τραγικό ποσοστό για τον παραπάνω παίκτη. Στην τέταρτη περίοδο αύξησε τον ρυθμό του κάθετα, αλλά δεν κατάφερε να φτάσει στην αντιστροφή.

Οι δύο ομάδες δεν ξεκίνησαν καλά το παιχνίδι, με τη Βουλιαγμένη να “πιέζει” λίγο καλύτερα και να ανοίξει το σκορ με τον Κουρουβάνη στα μέσα των πρώτων 8 λεπτών και να διπλασιάσει τα γκολ του στην αρχή του δεύτερου με τον Τρούλο.

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να σκοράρει το πρώτο γκολ της χρονιάς στο 6,16 του τρίτου οκτώ λεπτών (1-3) με τον Γεννδουνιά, ο οποίος απομακρύνθηκε μόνιμα στην επόμενη φάση. Ο Κουρουβάνης σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του γκολ και ο Ολυμπιακός απάντησε για 4-2, με τον ΝΟΒ να ξεφεύγει στο +4 (6-2) δύο λεπτά πριν από το τέλος των οκτώ λεπτών.

Από εκεί, ωστόσο, ξεκίνησε την αντεπίθεση του “κόκκινου και λευκού”, ο οποίος έτρεξε μια σειρά τεσσάρων γκολ σε τέσσερα λεπτά και ισοπαλία στο 6-6.

Ο Γουβέτσης αποκατέστησε το προβάδισμα για το NOB (6-7), με τον Μουρίκη να “απαντά” ξανά για 7-7. Η νίκη στη Βουλιαγμένη δόθηκε από το γκολ του Αλαφράγκκη και «σφράγισε» μια τρομερή ανάπαυση του Γεωργάτου σε ένα πέναλτι που εκτελέστηκε από τον Ντερβίση. Αξίζει να σημειωθεί ότι πραγματοποιήθηκαν αρκετά λεπτά διαβουλεύσεων μεταξύ των διαιτητών και του παρατηρητή για να προσδιοριστεί η παραβίαση που οδήγησε στην ποινή.