άθλημα

Ολυμπιακός – Μακάμπι 85-82: Θρίαμβος στο βομβητή με πρωταγωνιστή τον Χάρισον

Το δεύτερο μέρος της πρώτης εβδομάδας διαβόλων της EuroLeague 2020/21 ήταν επίσης ευχάριστο για αυτόν ολυμπιακός, η οποία δύο ημέρες μετά τη νίκη επί του Αρμάνι Μιλάνο επικράτησε της Μακάμπι Τελ Αβίβ (85-82) στο κενό Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας με ένα μεγάλο σουτ από τον Άαρον Χάρισον στο τέλος ενός μεγάλου αγώνα.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Με τον Σπανούλη να γίνεται ο κάτοχος ρεκόρ ακριβών λήψεων στην ιστορία της εκδήλωσης και να πάρει τον Πειραιά στην πλάτη του στον τελικό, ενώ ο Σλούκας και ο Πρίντεζης ήταν στον πάγκο, με τη Σάσα Βεζενκόφ και τον Χασάν Μάρτιν να κάνει εξαιρετική δουλειά τόσο στο σκορ όσο και στο ριμπάουντ, το κόκκινο και το λευκό έμειναν στο τέταρτο τρίμηνο, κόπωση και γιόρτασαν το τρίτο τους νίκη φέτος σε τέσσερα παιχνίδια και τρίτη συνεχόμενη.

Χρειαζόταν, φυσικά, το μεγάλο σουτ του Χάρισον μετά από αυτό του Σκότι Γουίλμπεκιν που είχε εξισώσει με το δικό του σουτ μετά από μια επιθετική ριμπάουντ από τα σουτ 0/2 του Κρις Τζόουνς, για να φτάσει στο 3-1 και να συνεχίσει να ονειρεύεται την οκτάβα. και τα πλέι-οφ. Από νωρίς είναι φέτος δύσκολη και απρόβλεπτη.

O MVP

Πολλοί διακρίθηκαν, αλλά ο τίτλος πηγαίνει στον Aaron Harrison επειδή έδωσε τη νίκη στο μηδέν. Ο Αμερικανός έπαιξε 19:56, σημείωσε 12 πόντους (εννέα στο πρώτο ημίχρονο) από 3/5 δύο πόντους και 2/4 τρεις πόντους, είχε δύο ριμπάουντ, τρεις ασίστ, χωρίς λάθη, έπαιξε αρκετές αποτελεσματικές άμυνες και σίγουρα η ψυχολογία του θα είναι ακόμη καλύτερα μετά το αποτέλεσμα αυτού του αγώνα. Ο Χασάν Μάρτιν (16 πόντοι από 8/9 δύο πόντους) και ο Σάσα Βεζενκόφ (14 πόντοι από 4/5 τρεις πόντοι, 6 ριμπάουντ) ήταν επίσης σπουδαίοι, οι δύο που κράτησαν τον Ολυμπιακό σε όρθια θέση.

Ο ΑΣΦΑΛΟΣ ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ

Ande ίζiιiτς! Μπήκε στο SEF για να κυριαρχήσει στις δύο ρακέτες, αλλά έπαιξε μόνο 12:40 για να κερδίσει τέσσερις πόντους από 2/5 δύο πόντους, συγκέντρωσε τρία ριμπάουντ και έκανε τρία λάθη. Πολύ άσχημη νύχτα εναντίον των ψηλών του Ολυμπιακού, αυτή θα είναι στο τέλος της σεζόν 2020/21 μία από τις χειρότερες εμφανίσεις του.

READ  Και όμως, αγαπητέ Jürgen, είναι οφσάιντ

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ξεχώρισαν

Ο Ολυμπιακός έκλεισε τα πρώτα δέκα λεπτά με 3/7 δύο πόντους και 3/8 τρεις πόντους, η Μακάμπι έκανε μόνο ένα φάουλ και είχε 8/11 δύο πόντους. Με 84 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, κανείς δεν είχε διψήφιο αριθμό στη βαθμολογία, κανένας δεν σημείωσε έκπληξη. Ο Πειραιάς έκλεισε το παιχνίδι με 22 ασίστ για δέκα λάθη και αυτή ήταν μια εξαιρετική αναλογία, ενώ η Μακάμπι είχε 16 τελικά περάσματα για 14 λάθη, αλλά και οκτώ χαμένες βολές το 19 που εκτέλεσε. Μόλις 22:33 έπαιξε ο Κώστας Σλούκας που δεν ήταν εντυπωσιακός αυτή τη φορά, ενώ λίγο (17:04) ο Γιώργος Πρίντεζης βρισκόταν στο πάτωμα σε μια περιστροφή μάλλον δίκαιη από τον Γιώργο Μπαρτζόκα που δικαιολογήθηκε από το αποτέλεσμα των επιλογών του.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με τους Sloukas, Makkisik, Papanikolaou, Vezenkov, Ellis, ο αγώνας άνοιξε ο Ολυμπιακός, ο οποίος είχε αργήσει να σκοράρει, αλλά πήρε δύο τρίποντα από τα μπροστινά του για 8-4 σε 4 ‘. Η Μακάμπι απάντησε με μια σειρά 0-8 και με δύο σουτ από τον Μπλάζερ από την αριστερή γωνία προχώρησε (8-12) στα μέσα της σεζόν, συνέχισε να εργάζεται καλύτερα στο επιθετικό τμήμα από τον Πειραιά και με τον Ντόρσεϊ να σημειώνει τέσσερις συνεχόμενους πόντους με δύσκολες λήψεις από έξι μέτρα έκλεισαν τα πρώτα δέκα λεπτά στο +7 (15-22).

Η εικόνα του Ολυμπιακού ήταν πολύ καλύτερη στις αρχές της δεύτερης σεζόν. Ο Σπανούλης και ο Τζένκινς έκαναν τα μεγάλα σουτ, ο Μάρτιν και ο Πρίντεζης γέμισαν τη ρακέτα και με μερικό σκορ 14-4, ο Πειραιάς πήρε το προβάδισμα με 29-26 στο 14 ‘. Οι γηπεδούχοι είχαν βρει ρυθμό και αυτοπεποίθηση, ο Χάρισον έπαιξε εξαιρετικά καλά και στις δύο άκρες του δαπέδου, σημείωσε τρίποντο για 44-38 και το 44-40 του ημιχρόνου ήταν αποτέλεσμα ικανοποιητικού ντέρμπι με πολύ ωραίο μπάσκετ.

READ  Η αγαπημένη του προσποίηση, το πειθαρχικό αδίκημα στην Εθνική και η συνύπαρξη με το Swab

Ο Έλις και ο Βεζένκοφ μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο με ένα γρήγορο 5-0 για το +9 (49-40) του Ολυμπιακού, με τον τελευταίο να σημειώνει ένα νέο περιφερειακό σουτ για το 54-44 στο 23 ‘. Το γρήγορο τρίτο φάουλ του Έλις έβαλε τον Μάρτιν στο παιχνίδι, με τον Μπαρτζόκα να τρίβει τα μάτια του από τον Αμερικανό που έσπασε τόσο το ριμπάουντ όσο και το σκορ, σκόραρε δέκα πόντους στην περίοδο και βοήθησε σημαντικά να διατηρήσει την ομάδα του προβάδισμα (69-66) σε 30 ‘ . Ο αγώνας ήταν γρήγορος, οι άμυνες δεν βρήκαν λύσεις, η Μακάμπι υπέμεινε, έμεινε κοντά, ήταν πάντα επικίνδυνο, ακόμα κι αν οι δύο πιο σημαντικοί παίκτες του, ο Γουίλμπεκιν και ο Ζίζιτς, δεν βοήθησαν σημαντικά.

Ο Ολυμπιακός μπήκε στην τέταρτη περίοδο με δύο φάουλ στο 11 “, ολοκλήρωσε την ομάδα στα 32 ‘, άρχισε να στέλνει τη Μακάμπι στη γραμμή και βοήθησε τον Γουίλμπεκεν να βρει ρυθμό. Ο Μπαρτζόκας κράτησε τη Σλούκα – Πρίντεζης στον πάγκο, η ομάδα του έχασε πολλές ευκαιρίες, αλλά σηκώθηκε με τον Σπανούλη να σκοράρει 75-74 στα 37 ‘και ο αγώνας που έλαβε χώρα στο τελικό θρίλερ. Στο +3, ο Πειραιάς έριξε τον Τζόουνς στο 11,2 “, έχασε και τα δύο σουτ, αλλά ο Μακάμπι πήρε την επιθετική ριμπάουντ και ο Γουίλμπεκιν έβαλε τα τρία- δείκτης της κλήρωσης (82-82) στα 7,6 “.

Και όμως, τίποτα δεν τελείωσε. Η Μακάμπι είχε δύο φάουλ για να τα δώσει και τα πέρασε σωστά, αλλά ο Ολυμπιακός διήρκεσε τέσσερα δευτερόλεπτα. Η μπάλα πήγε στον Χάρισον, αδειάστηκε ήρεμα από το ρολόι, εκτελέστηκε από οκτώ και μισό μέτρα και σε νεκρό χρόνο έδωσε μια μεγάλη νίκη στην ομάδα του, σε ένα πραγματικά εκπληκτικό ντέρμπι.

READ  "Ο Μέσι θέλει ένα φιλικό διαζύγιο, αλλά ... 700 εκατομμύρια ευρώ της Βαρκελώνης"

Δείτε πώς σχηματίστηκε η κατάταξη EuroLeague 2020/21

ΤΑ ΑΝΑΦΟΡΑ: Garcia, Obrknezevic, Rakis

ΤΑ ΔΕΚΑ ΠΡΑΚΤΙΚΑ: 15-22, 44-40, 69-66, 85-82

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Harrison 12 (2), Larentzakis, Spanoulis 11 (3/5 two points, 1/5 three points, 2/2 shots), Sloukas 6 (0/3 two points, 2/3 three points, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ) , Martin 16 (8/9 δύο πόντοι, 8 ριμπάουντ), Vezenkov 14 (0/3 δύο πόντοι, 4/5 τρεις πόντους, 2/2 σουτ, 5 ριμπάουντ), Πρίντεζις 6 (1 τρεις πόντοι, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ ), Παπανικολάου 3 (1/3 τρεις πόντοι, 6 ασίστ), Jean Charles, Jenkins 5 (1), Ellis 8 (4/4 δύο βαθμοί), McKissick 4 (0/5 τρεις βαθμοί)

MACABI (Σφηρόπουλος): Bryant 12 (1), Wilbekin 18 (3/5 δύο πόντοι, 3/6 τρεις πόντοι, 3/4 σουτ, 3 ασίστ), Jones 12 (3 τρεις πόντοι, 6 ασίστ), Kaloiaro 7 (1), Hunter 15 ( 7/10 δύο πόντοι, 1/3 βολές, 6 ριμπάουντ), Cohen, Dorsey 4, Blazer 10 (2), Bender, Zizic 4 (3 ριμπάουντ, 3 λάθη

Τα στατιστικά της ομάδας του Ολυμπιακού: 21/37 δύο πόντοι, 12/29 τρεις πόντοι, 7/11 βολές, 31 ριμπάουντ (19 + 12), 22 ασίστ, 6 κλεψίματα, 10 λάθη

Στατιστικά της ομάδας της Μακάμπι: 22/39 δύο πόντοι, 9/16 τρεις πόντοι, 11/19 σουτ, 26 ριμπάουντ (20 + 6), 16 ασίστ, 5 κλεψίματα, 14 λάθη, 1 μπλοκ

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Ο Ολυμπιακός θα πάει στο Μόναχο για να αντιμετωπίσει τη Μπάγερν (23/10 στις 21:30), ενώ η Μακάμπι θα ταξιδέψει στη Μόσχα για να παίξει Κίμκι (23/10 στις 20:00).