άθλημα

ΟΦΗ – Ολυμπιακός 0-2: Πρώτη νίκη με Χασάν – Μασούρα

Η πρώτη νίκη εκτός έδρας για φέτος σε όλους τους αγώνες σημείωσε ο ολυμπιακός, που επικράτησε 2-0 ΟΦΗ για τον 8ο αγώνα του Σούπερ Λιγκ Interwetten. Για άλλη μια φορά τα γκολ ήρθαν στο δεύτερο ημίχρονο.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

ΧΑΣΕΤΕ ΤΗ ΛΥΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ

Ο Pedro Martins είχε ανυψώσει τον Arabi με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου στο Ηράκλειο, μετά το 0-0 στο 45ο λεπτό. Δεν ξέρουμε αν σκόπευε να τον αντικαταστήσει με τον Χασάν, αλλά ο Αιγύπτιος έδωσε ξανά τη λύση στον Ολυμπιακό. Στο 53ο λεπτό, η Καμάρα έκανε το σταυρό με δεξιά από αριστερά και ο Αιγύπτιος με κεφαλιά σημείωσε το 0-1.

Νωρίτερα, είχε συμβεί το απίστευτο περιστατικό, με τον Cisse να τραυματίζεται, ο γιατρός Christos Theo και ο Christian Karebe τον παρακαλούν να κάνει μια αλλαγή και ο Αφρικανός να το αρνηθεί, συνεχίζοντας τον αγώνα.

Όλα έγιναν ευκολότερα για τον Ολυμπιακό μετά το γκολ. Οι «κόκκινοι και λευκοί» κυκλοφόρησαν την μπάλα, δεν απειλούσαν, αλλά δεν απειλήθηκαν καθόλου.

Αναπνεύστηκε το FORTOUNIS

Όταν το Fortounis μπήκε στο 77ο λεπτό, στο κέντρο των επισκεπτών δόθηκε μια ανάσα καθαρού αέρα. Τρία λεπτά αργότερα, ο “Φρούτου” έκλεψε από τον Σελίμοβιτς, έφυγε από το γήπεδο, τη σωστή στιγμή έσπασε τον Μασούρα και “εκτέλεσε” τον Γουότερμαν με 0-2 με εξαιρετικό τερματισμό. Ο Σελίμοβιτς εκτέθηκε τόσο στον πρώτο όσο και στο δεύτερο γκολ.

Οι παίκτες του OFI είχαν … παραδοθεί, παρά τα ασήμαντα λάθη του Ολυμπιακού τα τελευταία λεπτά (ο Μαρτίν φώναζε). Το 86 ‘η Καμάρα κατάφερε να στείλει την μπάλα στο δίχτυ, αλλά ο στόχος ακυρώθηκε μέσω του VAR, και πάλι με καθυστέρηση στην τελική απόφαση.

READ  Γυναικείο ποδόσφαιρο - Νέα - Ώρα για ανταμοιβές και τελευταίες ευκαιρίες

ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ 0-0 ΜΕ ΤΥΡΙ ΜΠΡΟΥΑΜΑ

Τι είχες, Γιάννη, τι είχα πάντα! Ένα άλλο μισό χωρίς γκολ για τον Ολυμπιακό. Το ενδέκατο φέτος. Ο Martins μείωσε την ομάδα του σε 4-2-3-1, κλειδί για τον Bruma που έδειξε εξαιρετική ποιότητα. Ξεκίνησε ακριβώς στο κέντρο και υπέστη πολλά από την άμυνα του OFI.

Ο Πορτογάλος έχασε την πιο σημαντική ευκαιρία του “κόκκινου και λευκού” στα πρώτα 45 λεπτά, το σταυρό που είχε με μια κεφαλίδα στα 42 ‘, από ένα σταυρό του Ραφινία. Αξίζει να σημειωθεί ότι το κεφάλι του ήρθε ενώ ήταν στα αριστερά. Όπως και με την City, άλλαζε συνεχώς πλευρές, προσπαθώντας να δημιουργήσει ρωγμές στην άμυνα του αντιπάλου ή να εκτελέσει τον εαυτό του. Και ο άλλος τελικός του, στα 45 ‘+ 2’, ήρθε από τα αριστερά, με ένα σουτ έξω από την περιοχή που ο Waterman μπλόκαρε.

ΟΙ ΙΣΧΥΡΕΣ ΚΑΙ Η ΠΟΙΝΗ ΠΟΥ ΠΙΣΩ

Ωστόσο, ο ΟΦΗ είχε επίσης μια δέσμη, το εντυπωσιακό τακούνι του Γιάννου από τη σειρά του Μπαλογιάννη στο 13ο λεπτό. Ο Ολυμπιακός είχε το πλεονέκτημα για τα περισσότερα από τα 45 λεπτά, ο Χασάν έχασε δύο σημαντικές ευκαιρίες, ενώ στο 38ο λεπτό ο Μασούρας πέρασε δίπλα από τον Αιγύπτιο και τον Βαλμπουένα στα αριστερά (ξεκίνησε στη θέση 10), με 4-4-2.

Ο διαιτητής Παπαδόπουλος απέδωσε 28 ‘ποινή υπέρ του ΟΦΗ για την ανατροπή του Γιάννου από τον Χολέμπας. Έξι λεπτά αργότερα, ωστόσο, η απόφαση άλλαξε μέσω του VAR, γιατί τη στιγμή που ο Κοροβέσης έκανε το σταυρό, ο επιθετικός του ΟΦΙ και ο Στρουγκόν ήταν οφσάιντ.

READ  Η Κύπρος αρνείται να επιβιβαστεί σε μεταναστευτικό σκάφος

ο Αναμενόμενοι στόχοι από το Opta να σας δείξουμε τη συνολική απειλή κάθε ομάδας, τους στόχους που πρέπει να σκοράρει βάσει των τελικών της. Όσο μεγαλύτερος είναι ο κύκλος, τόσο μεγαλύτερη είναι η πιθανότητα. Μπορείτε να επιλέξετε τον τρόπο επίθεσης και να δείτε ξεχωριστά τους τελικούς κάθε ομάδας στην κανονική ροή, από καθορισμένες φάσεις κ.λπ.

Κάντε κλικ στο “Πραγματικός σχηματισμός” για να δείτε πού ήταν η κύρια περιοχή δράσης κάθε παίκτη.