άθλημα

Ο Λέστερ έκλεισε το “σπίτι” της Άρσεναλ και έρχεται … θυμωμένος με την ΟΑΚΑ (βίντεο)

Ο Λέστερ μετά το “σπίτι” του Μάντσεστερ Σίτι … έκλεισε επίσης Οπλοστάσιο, αφού έφυγε με διπλό (0-1) από το “Emirates” χάρη στο γκολ του Vardi στα 80 ‘!

Ταυτόχρονα, οι “αλεπούδες” έσπασαν την κατάρα που είχαν στην έδρα των “gunners”, όπου έπρεπε να κερδίσουν από το 1973 (27 αγώνες σε όλους τους αγώνες)! Επίσης, ο προπονητής Ρότζερς νίκησε την ομάδα του Λονδίνου για πρώτη φορά!

Οι οικοδεσπότες είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο ήταν ομιλητικοί επιθετικά και δεν κατάφεραν να γίνουν ιδιαίτερα απειλητικοί, ενώ στο 4ο λεπτό ο στόχος τους ακυρώθηκε – σωστά-.

Σαν να μην ήταν αρκετό, ο Vardy τιμωρήθηκε στο 80ο λεπτό, με τον επιθετικό του Leicester να στέλνει τη μπάλα στο δίχτυ του Leno με ένα κεφάλι ψαριών μετά από μια εξαιρετική στροφή Uder.

Στην πραγματικότητα, η ομάδα των επισκεπτών είχε μια άλλη μεγάλη ευκαιρία στο 91 ‘, αλλά ο αντίπαλος τερματοφύλακας τον νίκησε σε ένα τετράγωνο.

Με αυτήν τη νίκη, Ο Λέστερ επέστρεψε αμέσως στα τρίποντα και έκανε το “3 σε 3” στις εκδρομές της φέτος Πρέμιερ Λιγκ, κάτι που συμβαίνει για πρώτη φορά στην ιστορία του!

Απο την άλλη, οι “gunners” υπέστησαν τη 2η συνεχόμενη ήττα στο πρωτάθλημα και χάνουν έδαφος με … καλημέρα.