άθλημα

Ο Τσιτσιπάς υποκλίθηκε στον Ναντάλ και αποκλείστηκε (2-1)

Το ταξίδι του Stefanos Tsitsipas στο φετινό ATP Finals έχει τελειώσει.

Ο Έλληνας τενίστας την Πέμπτη το βράδυ ηττήθηκε με 2-1 από τον Ραφαέλ Ναντάλ (6-4, 4-6, 6-2) και αποκλείστηκε από τη συνέχιση του τουρνουά. Ο 22χρονος έδωσε τα πάντα εναντίον του θρυλικού τενίστα από τη Μαγιόρκα και έστειλε το παιχνίδι στο τρίτο σετ, αλλά δεν μπορούσε να το αντέξει και υποκλίθηκε στο μεγαλείο του Ματαδόρ. Ο Ναντάλ με την τάξη και την εμπειρία του πήρε τη νίκη και με αυτό το εισιτήριο για την τελευταία 4η ομάδα του τουρνουά, ως δεύτερη μετά τον Ντομίνικ Τιμ.

Από την άλλη πλευρά, ο Στέφανος Τσιτσιπάς με την ήττα και τον αποκλεισμό, ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του για αυτή τη σεζόν και θα έχει την ευκαιρία να ξεκουραστεί και να επαναφορτίσει τις μπαταρίες του, ενόψει της νέας σεζόν. Ο Στέφανος κλείνει το 2020 στην Νο. 6 στον κόσμο και το 2021 θα προσπαθήσει να φτάσει ακόμα ψηλότερα.

Η εικόνα του αγώνα:

Στο πρώτο μέρος του πρώτου σετ, οι δύο παίκτες τένις κράτησαν άνετα το σερβίς τους. Μέχρι τον 7ο αγώνα, όταν ο Nadal έφτασε σε δύο πόντους. Ο Στέφανος, ωστόσο, με τις σωστές επιλογές και το κρύο αίμα κατάφερε να τις «σβήσει» και να οδηγήσει 4-3.

Στο επόμενο σέρβις του Έλληνα τενίστα, ωστόσο, ο Ισπανός δημιούργησε μια άλλη ευκαιρία για ένα διάλειμμα. Αυτή τη φορά, ο Στέφανος δεν κατάφερε να “σβήσει” το σημείο διακοπής, με τον Nadal να σπάει το σερβίς του Τσιτσιπά και να προηγείται 5-4. Ο Ισπανός στη συνέχεια σηκώθηκε από την καρέκλα του και σερβίρεται σωστά, κάνοντας 6-4 και 1-0 στα σετ.

READ  Ελλάδα: Fan 'Schip για τον αγώνα της Εθνικής Ομάδας στο Κόσσοβο UEFA Nations League

Στο πρώτο παιχνίδι του δεύτερου σετ, ο Nadal είχε ένα σημείο διακοπής, αλλά ο Στέφανος με τρεις συνεχόμενους πόντους έφερε τα σκαμπανεβάσματα και το έκανε 1-0. Στη συνέχεια, οι δύο παίκτες του τένις κράτησαν το σερβίς τους με ευκολία, μέχρι το 5-4. Εκεί ο Στέφανος έπαιξε τα πάντα για όλα και έφτασε σε δύο πόντους. Ο Ισπανός διέγραψε το πρώτο, αλλά έπειτα έκανε ένα διπλό λάθος, με τον Έλληνα τενίστα να παίρνει το σετ 6-4 και δένοντας το σκορ στο 1-1.

Στο πρώτο μέρος του τρίτου σετ είχαμε τρία συνεχόμενα διαλείμματα. Αρχικά, ο Nadal έσπασε το σερβίς του Τσιτσιπά για 1-0, αλλά ο Στέφανος απάντησε με το ίδιο νόμισμα για 1-1. Ο Nadal, ωστόσο, με ένα νέο διάλειμμα οδήγησε 2-1 και στη συνέχεια σερβίρεται σωστά για 3-1. Λίγο αργότερα, στην πραγματικότητα, ο Ισπανός έσπασε ξανά το σερβίς του Στέφανου και έκανε 5-2. Το νερό μπήκε στο χαντάκι, με τον Nadal να παίρνει το σετ 6-2 και μαζί του να προκριθεί στον τελικό 4 του τουρνουά.

Ακολουθησε το στο ειδήσεις Google και να είστε ο πρώτος που θα γνωρίζει όλα τα νέα