Οικονομία

Ο Elsie Slonim, τελευταίος άμαχος στην ενδιάμεση ζώνη της Κύπρου, πέθανε στα 104

AGI

Ίντερ χωρίς φρένα. Γιουβέντους, Λάτσιο και Νάπολη κερδίζουν επίσης

AGI – Ενδέκατη συνεχόμενη νίκη για την Ίντερ, η οποία επίσης κερδίζει με μέτρο εναντίον του Κάλιαρι, επιστρέφοντας στο +11 επί του Μιλάνου στην κορυφή της βαθμολογίας. Στο Σαν Σίρο ο στόχος του Ντάρμιαν αποφασίζει στο τελευταίο τέταρτο μιας ώρας, μετά από ένα δύσκολο παιχνίδι για ξεκλείδωμα, αλλά κυριάρχησε σε τακτικό επίπεδο από τους άντρες του Κοντέ. Ακόμα μια ήττα για την ομάδα της Σαρδηνίας, η οποία παραμένει τρίτη από τα τελευταία πέντε σημεία πίσω από το Τορίνο (με ένα παιχνίδι να ανακτηθεί). Σε αντίθεση με τον αγώνα εναντίον του Sassuolo, ο Nerazzurri κρατάει σταθερά την μπάλα στα χέρια τους, αναζητώντας με κάθε τρόπο το άνοιγμα να διεισδύσει στο πίσω προστάτη της Σαρδηνίας. Στο 11ο λεπτό ο Eriksen προσπαθεί με ένα ωραίο δεξί πόδι από έξω, απορρίφθηκε καλά από τον Vicario. Στα 24 ‘ο Sensi κλωτσάει ελαφρώς στο πλάι, ενώ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο rossoblu προσπαθεί επίσης να εμφανιστεί με τον Nainggolan, ο οποίος κλωτσάει από απόσταση καλώντας τον Handanovic να επιστρέψει. Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ίντερ συνέχισε να παίζει το παιχνίδι και στο 69ο λεπτό σχεδόν πήρε το προβάδισμα με τον ντε Βρί, καλό να αποκολληθεί από μια γωνία από τα δεξιά, αλλά άτυχος να χτυπήσει την κορυφή του σταυρού. Το πλεονέκτημα αναβλήθηκε για περίπου δέκα λεπτά: ο νεοσύστατος Hakimi θα φροντίσει τον Darmian για να εξυπηρετήσει τον Darmian την εύκολη μπάλα Nerazzurri 1-0, για να προωθηθεί στο δίχτυ από μερικά εκατοστά. Στα τελικά στάδια του αγώνα ο Κάλιαρι δοκιμάζει τα πάντα αναζητώντας ισοπαλία, αλλά η καρδιά δεν είναι αρκετή. Τρίο της Γιούβας στη Γένοβα Η Γιουβέντους δεν έκανε κανένα λάθος εναντίον της Γένοβας και κέρδισε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη μετά την ανάκτηση με τη Νάπολη. Στο Στάδιο τελειώνει 3-1 με γκολ από τους Κουλούσεβσκι, Μοράτα και Μακέννι, ενώ το γκολ της Σκάμακα δεν είναι αρκετό για τους Λιγουρούς. Ούτε πέντε λεπτά το ρολόι και το bianconeri ξεκλειδώθηκε αμέσως με τον Kulusevski, ο οποίος έβαλε το αριστερό χέρι σε μια βοήθεια από τον Cuadrado μετά από ένα υπέροχο παιχνίδι. Στα 22 ‘φτάνει ο διπλασιασμός της Γιουβέντους, αυτή τη φορά ο Μοράτα ο οποίος επαναλαμβάνει ένα σουτ από τον Ρονάλντο στο δίχτυ που απορρίφθηκε από τη θέση, μετά από ένα χτύπημα του Τσιέσα στην αντεπίθεση. Πριν από το διάλειμμα, η Γένοβα έχει την ευκαιρία να το ξανανοίξει, αλλά η Scamacca δεν μπορεί να νικήσει τον Szczesny πρόσωπο με πρόσωπο. Ο νεαρός επιθετικός, ωστόσο, επιστρέφει στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου, υπογράφοντας με κεφαλιά 2-1 από τη γωνία της Ροβέλα. Ο αγώνας ανάβει και οι Λιγουριοί το πιστεύουν, φοβίζοντας την ομάδα του Pirlo αρκετές φορές, ο οποίος όμως, μόλις έχει την ευκαιρία, προσπαθεί να επιτεθεί στην αντεπίθεση, αγγίζοντας το τρίο με τον Ρονάλντο. Στο 71 ‘η νεοσύστατη Mckennie σκέφτεται να κλείσει τους λογαριασμούς υπογράφοντας το 3-1 με τη βοήθεια του Danilo. Επανεκκίνηση Napoli Μια πολύ βαριά νίκη για τη Napoli, η οποία κερδίζει 2-0 στη Sampdoria και παίρνει προσωρινά την τέταρτη θέση στην κατάταξη, περιμένοντας τον αγώνα Atalanta στη Φλωρεντία. Στο Μαράσι αποφασίζουν οι στόχοι των Φαμπιαν Ρουίζ και Οσίμεν, εκτός από την παρέμβαση του Βαρ για την ακύρωση του πιθανού ίσου με τον Τόρσμπι στον τελικό, πριν διπλασιαστεί ο επισκέπτης. Καλύτερα η αρχή των Ναπολιτάνων που άγγιξαν αμέσως το πλεονέκτημα με τον Ζιελίνσκι, ο οποίος μόνος του μπροστά στην πόρτα έριξε απίστευτα μετά από ένα σταυρό από τα δεξιά. Η ομάδα του Gattuso συνεχίζει να πιέζει τον επιταχυντή και το 35ο λεπτό το ξεκλειδώνει με μια υπέροχη χορωδιακή δράση, πρώτα, που ολοκληρώθηκε από τον Fabian Ruiz με τη βοήθεια του Zielinski. Στα πρώτα στάδια του δεύτερου ημιχρόνου, το Azzurri σχεδόν διπλασιάστηκε αρκετές φορές, το Audero αποφασίζει να σώσει πρώτα τον Fabian και μετά το Insigne. Από την άλλη πλευρά, η Ospina είναι επίσης προσεκτική για τους Gabbiadini και Quagliarella, οι οποίοι προσπαθούν να ταρακουνήσουν τα Sampdoria χωρίς εξαιρετικά αποτελέσματα. Στα 75 ‘η ομάδα του Ranieri βρήκε το ίδιο γκολ από τον Thorsby, αλλά ο Valeri ανακλήθηκε στον Var και ακυρώθηκε λόγω μιας φάουλ επαφής μεταξύ της Keita και της Ospina. Στο τέλος ο Osimhen σκέφτεται να κλείσει την ομιλία υπογράφοντας το 2-0 με τη βοήθεια του Mertens. Lazio το check in extreme Ο Lazio βρίσκει το συνηθισμένο γκολ στο τέλος και επιστρέφει από τη Βερόνα με 3 πολύ βαριά σημεία για τον αγώνα στο Champions League. Αυτή τη φορά ο Μιλίνκοβιτς αποφασίζει, ποιος φέρνει το μπιακοσελέστι σε 55 πόντους, στιγμιαία στο -3 από την Αταλάντα και στο +4 για τους Ρομά, θεωρώντας ότι η ομάδα του Ινζάγκυ έχει ένα παιχνίδι να ανακάμψει. Τόσο ισορροπία στο Bentegodi που κινδυνεύει να σπάσει στα μισά του κλάσματος, όταν η Immobile κλωτσάει από μια σφιχτή γωνία χτυπώντας τη θέση στα δεξιά του Silvestri. Στα 35 ‘, επίσης, η Σκάλα έχει μια υπέροχη μπάλα με τον Λάζοβιτς, ο οποίος δραπετεύει προς τα αριστερά, αλλά με τα δεξιά δεν είναι σε θέση να πλαισιώσει το γκολ ή να εξυπηρετήσει την περικοπή του Φαραόνι. Στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου ο Λάτσιο θα είχε το προβάδισμα με το γκολ του Καίσιτο, αλλά ο Βαρ είναι αποφασιστικός να τιμωρήσει μια κούνια εναντίον του Μαγάνι. Καθώς περνούν τα λεπτά, ο ρυθμός επιβραδύνεται και η παράσταση υποφέρει, με τις δύο ομάδες να αγωνίζονται να βρουν το σωστό κενό για να βλάψουν. Όταν το 0-0 φάνηκε να γράφεται, αυτή τη φορά ο Μίλινκοβιτς σκέφτεται να δώσει στον Λάτσιο 3 πολύ βαριά σημεία, με μια επιθετική κεφαλιά από ένα σταυρό από τον Ράντο.

READ  Η φέτα παραμένει στα βαρέλια, τα κελάρια και τα βαρέλια είναι γεμάτα - Newsbeast