άθλημα

ΠΑΟΚ – Κρασνοντάρ 1-2: Άτυχος και άξιος της μοίρας του

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε 2-1 από τον Κρασνοντάρ στην Τούμπα και αποκλείστηκε από τη συνέχιση του Τσάμπιονς Λιγκ σε ένα παιχνίδι που ήταν άτυχος στην αρχή και μετά άξιζε τη μοίρα του. Η ομάδα του Abel Ferreira ήταν καλύτερη για το μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, είχε πιθανότητες να ανοίξει το σκορ αλλά απέτυχε στο πρώτο ημίχρονο με τους Zivkovic και Crespo να χάνουν τις ευκαιρίες που είχαν.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Ο ΜΙΧΑΗΛΙΔΗΣ ΚΑΙ Ο ΠΑΟΚ είναι άτυχοι

Στα δευτερόλεπτα 45 λεπτά, όλα έγιναν με τον ΠΑΟΚ να αυξάνει την πίεση του, ο Τσολάκ και ο Ουάιζ πηγαίνουν στον αγώνα για να κάνουν τους “δικέφαλους μυς” πιο επιθετικούς, αλλά ο Κρασνοντάρ στέκεται τυχερός και ανοίγει το σκορ με ένα δικό του γκολ από τον Μιχαηλίδη στο 73 ‘.

Μια επίθεση από αριστερά πήρε παράλληλη στροφή, ο 19χρονος αμυντικός προσπάθησε να κυνηγήσει μπροστά από τον Μπέργκ και με μια φτέρνα έστειλε την μπάλα στο δίχτυ της ομάδας του.

ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΕΛΕΓΧΟΥ

Ο ΠΑΟΚ, παρά την ψυχραιμία, όχι μόνο για το γκολ που δέχτηκαν, αλλά και για τον τρόπο που προέκυψε, προσπάθησε να επιτεθεί ξανά και να εξισώσει. Το κατάφερε πέντε λεπτά αργότερα με τον Ελ Καντούρι να κάνει 1-1 με μια ωραία κεφαλιά στο 77 ‘και με δεκαπέντε λεπτά έμειναν όλα δείχνουν ότι ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στο παιχνίδι.

Εκεί, ωστόσο, η ομάδα της Θεσσαλονίκης στάθηκε άξια για τη μοίρα της. Με το σταυρό, ο Κρασνοντάρ συνέχισε την επίθεση και κατάφερε να πάρει το προβάδισμα ξανά με 2-1. Ο Μιχαηλίδης κυνηγούσε αδέξια, ο Βιλένα πήρε την μπάλα και έκανε το σουτ, ο Ζίβκοβιτς δεν κυνηγούσε και η Καμπέλα από κοντινή απόσταση έκανε 2-1.

READ  Ολυμπιακός: Κλειστός Ραφινιάς Superleague 1 & Ολυμπιακός

Στα υπόλοιπα λεπτά ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να ολοκληρώσει τον αγώνα, να εξισώσει και να μην αποχαιρετήσει την ήττα στο Τσάμπιονς Λιγκ, αλλά απέτυχε με το σφύριγμα του Ορσάτο να βρει τον Κρασνοντάρ στις ομάδες του Τσάμπιονς Λιγκ για πρώτη φορά στην ιστορία του και τον ΠΑΟΚ στις ομάδες του Europa League.

Στάδιο: Τούμπας

ΠΑΟΚ (Abel Ferreira): Zivkovic, Ingason, Varela (76 ‘Svinderski), Michailidis, Crespo (58’ Ouage), Giannoulis, Swab, Kantouri, Pelkas (58 ‘Tsolak), A. Zivkovic, Tzolis.

KRASNODAR (Murat Musayev): Safonov, Petrov, Martinovic, Kayo, Ramirez, Utkin (58 ‘Smolnikov), Kazinski, Vilena, Klaeson, Kabela (85’ Suleimanov), Berg.

Σκόρερ: 77 ‘El Kantouri / 73’ Michailidis (auto), 78 ‘Kabela.

Κίτρινος: 24 “Ingason, 37” Pelkas / 33 “Vilena, 35” Caio