Πικρό αποκλεισμό για τον αυτοκαταστροφικό Άρη

Τα παιχνίδια εναντίον ομάδων που δεν γνωρίζετε είναι τα πιο ύπουλα καθώς μπορείτε να τα υποτιμήσετε. Ο Άρης μπορεί να μην το υποτίμησε, ωστόσο έχασε 1-2 από τον Κόλο Κοβαλίβκα και έμεινε εκτός Ευρώπης από τις 2ο
Προκριματικός γύρος Europa League.

Οι «κίτρινοι» δεν ήταν καλύτεροι από τον αντίπαλό τους, έχασαν το μισό χωρίς λόγο και στο δεύτερο αύξησαν την απόδοσή τους δεν μπορούσαν να κρατήσουν την ουκρανική ομάδα μακριά από το σπίτι τους.

Δύο μεγάλες ευκαιρίες για τον Κολό, ο Άρης είναι μια δέσμη

Το πρώτο μέρος του “Kl. Vikelidis” ολοκληρώθηκε χωρίς πολλές ευκαιρίες. Ο Κολός στάθηκε καλά στο γήπεδο, έκλεισε τους χώρους και δεν επέστρεψε στον Άρη για να παίξει το παιχνίδι του. Η πρώτη μεγάλη χαμένη ευκαιρία ήταν για τους καλεσμένους, στις 22ο λεπτό όταν ο Jemets έκανε το σταυρό από τα αριστερά, ο Zozulia βγήκε στο πίσω μέρος της άμυνας του Aris, αλλά δεν μπόρεσε να εμποδίσει την μπάλα και να τοποθετήσει τον Cuesta. Έντεκα λεπτά αργότερα ήρθε μια ακόμη μεγαλύτερη ευκαιρία για την ουκρανική ομάδα. Ο Antioch έκανε το σταυρό από τα αριστερά, η μπάλα αντεπίθεση και κατέληξε στη Σμύρνη που απείλησε τον Aris με κεφαλή ψαριού αλλά ο Cuesta απέρριψε.

Ο Άρης απάντησε στο 36ο λεπτό με τη μεγαλύτερη ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο. Ο Matija έκανε ένα αριστούργημα φάουλ και η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι των Ουκρανών και έξω. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ο Άρης είχε τη δεύτερη ευκαιρία. Ο Lopeth έκανε μια κάθετη πάσα στο Bertolio, το σουτ της Αργεντινής κατέληξε.

Ο Άρης αύξησε την απόδοσή του, ο Κώλος έβγαλε φωτιά

Ο Άρης δεν μπήκε καλά στο δεύτερο ημίχρονο και ο Κόλος τον εξέπληξε. Στο 47ο λεπτό διαπράχθηκε φάουλ από αριστερά, ο Μπογκάδοφ έκανε την πρώτη κεφαλίδα, τον Νοβάκ το δεύτερο και άνοιξε έτσι το σκορ για τους Ουκρανούς. Επτά λεπτά αργότερα, πραγματοποιήθηκε μια καλή συνεργασία μεταξύ Lopeth και Fetfatzidis, αλλά το τελευταίο σουτ από τον ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής βγήκε. Στο επόμενο λεπτό ο Bertolio προσπέρασε και έκανε τη στροφή από τα δεξιά, οι αμυντικοί οδήγησαν μπροστά από τον Lopeth, η μπάλα κατέληξε στον Gama, ο οποίος απέφυγε τον αντίπαλό του και με ένα υπέροχο σουτ νίκησε τη Volinets για 1-1!

Ο Κολός δεν τα παρατήρησε ή καθόταν πίσω. Στο 62ο λεπτό ο Morozko έκανε το σταυρό από τα δεξιά, ο Bogdanov έκανε το σουτ εν κινήσει, το Ο Cuesta απωθήθηκε σταθερά και η Αντίοχη με μια κοντινή θέση έφτασε στο 2-1 για την ουκρανική ομάδα. Στο 69ο λεπτό, ένα καλό φάουλ από τον Zandoia πέρασε ακριβώς πάνω από το δοκάρι του Cuesta.

Ο Άρης εκεί άλλαξε το σύστημά του σε 3-5-2, ο Μάνος μπήκε και έκανε μια άμεση ευκαιρία αυξάνοντας την απόδοση και την πίεση του. Στο 71ο λεπτό, το σουτ του Μάνου από κοντινή απόσταση αποκλείστηκε σταθερά από τη Volinets. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Cuesta απέρριψε το σουτ του Seleznyov στην περιοχή και κράτησε την ομάδα του στο παιχνίδι.

Στις 79ο Το λεπτό σουτ του Γκάμα από την αριστερή γωνία της περιοχής μπλοκαρίστηκε από την Volinets. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Cuesta κρατά ξανά τον Άρη στο παιχνίδι. Ο Αντίοχ πήγε ενάντια, αλλά ο Ισπανός τερματοφύλακας μπλόκαρε τη θέση του παίκτη της ουκρανικής ομάδας με το πόδι του. Σε 85ο Ο πυροβολισμός του Mancini αποκλείστηκε από την Volinets. Η τελευταία ευκαιρία του Άρη ήταν στα 92ο λεπτό, όταν ο Ντάτκοβιτς από τα αριστερά πήρε το σταυρό σωστά στο πέναλτι, ο Mancini πήρε μια θέση, αλλά το σουτ του έβγαλε.

Άρης (Enning): Cuesta, Sasha (78 ‘Mancini), Datkovic, Rose, Ghana (70’Manos), Dzego, Matija, Fetfatzidis, Bertolio, Gama, Lopeth

Κολοσσαίο (Costisin): Volinets, Zozulia (51 ‘Kolozko), Havris, Petrov, Novak, Jemets, Smirny (88’ Kostisin), Bogdanov, Zandoia, Antioch, Lysenko (64 ‘Seleznyov)

MVP: Ο Μπογκντάνοφ από τον Κόλο ήταν και στα δύο γκολ της ομάδας του και μπορεί να θεωρηθεί ο καλύτερος παίκτης του αγώνα.

Διαιτητής: Ο Lionel Chudi (Ελβετός) γενικά ήταν καλός, δεν έχασε μια μεγάλη φάση, αλλά στο πρώτο ημίχρονο μπορούσε να τραβήξει μερικά χαρτιά.