άθλημα

Πρέμιερ Λιγκ: Τσέλσι-Λιντς 3-1 – Ποδόσφαιρο – Αγγλία

Η Τσέλσι θα κοιμηθεί στην κορυφή!

Κάνοντας μια εξαιρετικά παραγωγική εμφάνιση, η ομάδα του Frank Lampard δεν «μασήθηκε» από το γεγονός ότι έμειναν πίσω στο σκορ από τον Leeds νωρίς και τελικά με μια μακρά αντεπίθεση επικράτησε 3-1 και προχώρησε στην πρώτη θέση ακόμη και προσωρινά.

Μόλις στο 4ο λεπτό, το στοίχημα ξεκίνησε στο “Stamford Bridge”, καθώς ο μόνιμος σκόρερ του Λιντς, Μπάμφορντ, άνοιξε το σκορ, λέγοντας “ευχαριστώ” στον Φίλιπς και αφού πέρασε τη Μένττυ, έστειλε την μπάλα στο δίχτυ.

Ωστόσο, η φετινή Τσέλσι δείχνει χαρακτήρα και δεν αποθαρρύνθηκε, καθώς συνέχισε να παίζει το παιχνίδι της και ανταμείφθηκε στο 27ο λεπτό με το “ζεστό” Ζιρού να βρει ένα γκολ ξανά, από ένα πέρασμα του Ρέιζ Τζέιμς.

Η πίεση στα πλαίσια του Λιντς εντατικοποιήθηκε ακόμη περισσότερο, με τη μία ευκαιρία να ακολουθεί την άλλη και, τέλος, ο Μάον Μάουντ από ένα κόρνερ βρήκε τον Ζούμα ο οποίος με κεφαλιά στο 61 ‘έφτασε στο 2-1.

Το τελικό σκορ ορίστηκε από τον Pulisik το 93 ‘με μια προβολή από κάθε πέρασμα του Werner, ο οποίος μπορεί να μην είχε καλή μέρα, αλλά ήταν και πάλι θετικός για το midfield του.