άθλημα

Προκριματικοί Παγκοσμίου Κυπέλλου: Με τον Μέσι και την Αργεντινή στα δεξιά

Στις πρώτες πρωινές ώρες της Παρασκευής (9/10) έγινε ο σταυρός στα προκριματικά του Παγκόσμιο Κύπελλο 2022 όσον αφορά τη γεωγραφική περιοχή της Νότιας Αμερικής.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Ο Αργεντίνη καλωσόρισε τον Εκουαδόρ στη Μπομπονάρα, το βρήκε δύσκολο κοντά στο τρίχρωμο, αλλά ο Λιονέλ Μέσι ήταν εκεί και έσπασε το αδιέξοδο με ένα καλά στοχευμένο πέναλτι στο 13ο λεπτό.

ΑΡΓΕΝΤΙΝΑ (Scaloni): Armani, Montiel (84 ‘Foit), Martinez Quarta (76’ Alario), Otamendi, Tagliafico, De Paul, Paredes, Akunia (66 ‘Salvio), Messi, Ocampos (84’ Dominguez), Martinez

ECUADOR (Alfaro): Dominguez, Ferigra (46 ‘Presiado), Areaga, Arboleda, Estupinian, Renato Imbara (64’ Plata), Grueso, Franco, Caicedo (79 ‘Romario Imbara), Βαλένθια, Mena Delgado (87’ Estra).

Ο στενός φίλος του και πρώην συμπαίκτης του στη Βαρκελώνη (τώρα αντίπαλος του Ατλέτικο), Λουίς Σουάρεζ, ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ για την Ουρουγουάη στον αγώνα εναντίον της Χιλής στο 39ο λεπτό με τον ίδιο τρόπο (πέναλτι).

Ο Alexis Sanchez ισοφάρισε με τη Rocha στο 54ο λεπτό, αλλά ο Celeste πήρε το τρίποντο με ένα γκολ από τον Maxi Gomes στο τρίτο λεπτό του επιπλέον χρόνου.

ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ (Tampares): Campania, Cρεςceres, Coates, Godin, Vinia, Valverde, Bentancourt (76 ‘Arabari), Brian Rodrεςguez (87’ Gomes), De Arascaeta (76 ‘Honatan Rodrγκguez), De La Cruz (56’ Nantes), Suarez.

ΧΙΛΗ (Rueda): Arias, Dias Wincales, Sieralta, Vegas, Dias (83 ‘Rocco), Fuensalida (68’ Piniares), Vidal, Baesa, Arangis, Vargas (68 ‘Davila), Sanchez.

Ο αγώνας στο Ασουνσιόν είχε τέσσερα γκολ, αλλά δεν υπήρχε νικητής. Ο Carrillo άνοιξε το σκορ για το Περού στο 52ο λεπτό, αλλά ο Romero ισοφάρισε με 1-1 για την Παραγουάη στο 67ο.

Το έκανε 2-1 στο 81ο, αλλά και πάλι ο Carigio στο 85ο με το δεύτερο προσωπικό του γκολ αποτέλεσε το τελικό σκορ (2-2).

READ  Αταλάντα - Παρίσι 1-2: Με αντιστροφή στις καθυστερήσεις που προκρίθηκαν για τους ημιτελικούς - Champions League

ΠΑΡΑΓΟΥΑΗ (Beriso): Fernandes, Espinola, Gomes, Alonso, Riveros Galeano, Koumbas (63 ‘Sanchez), Jimenez (81’ Ortis), Almiron (90 + 3 ‘Sanabria), Vilasadi, Perez (63’ Romero), Lescano (63 ‘Bobadia).

ΠΕΡΟΥ (Gareka): Galese, Antvincula, Samprano, Abram, Trauco, Tapia (87 ‘Penia), Carigio (87’ Lopez), Aquino Sanchez, Yotun (87 ‘Polo), Cueva (65’ Farfan), Ruintias (74 ‘Gonzalez).