Σεβίλλη – Άνθρωπος. Γιουνάιτεντ 2-1: Ανάποδα για το έκτο κύπελλο – Europa League

Η United πήρε το προβάδισμα στο 8ο λεπτό με ένα πέναλτι από τον Fernandes, αλλά δύο γκολ από τον Suso (26 ‘) και τον De Jong (78’) έδωσαν στους Ισπανούς το προβάδισμα, ο οποίος θα συναντήσει έναν από τους μεταξύ ή Shakhtar Donetsk στον τελικό (17/8, 22:00).

Στην πραγματικότητα είναι ο τρίτος χαμένος τελικός για τους κόκκινους διαβόλους αυτή τη σεζόν, μετά το FA Cup και το League Cup, ενώ για την τρίτη συνεχόμενη σεζόν παραμένει μακριά από τον τίτλο. Από την άλλη πλευρά, η Σεβίλλη παραμένει αήττητη για το 20ο παιχνίδι της σεζόν.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το πρώτο ημίχρονο του αγώνα ήταν αρκετά διαιρεμένο. Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έσπρωξε την Σεβίλλη προσπαθώντας να πάρει την πρωτοβουλία. Μόνο στο 7ο λεπτό η ομάδα του Solskier κέρδισε πέναλτι. Ο Martial έκανε ένα τρομερό πέρασμα στον Rasford της περιοχής, ο οποίος ανατράπηκε από τον Diego Carlos. Από τη λευκή μπάλα, ο Bruno Fernandez δεν έχασε στο 8 ‘.

Μετά από αυτό το σημείο, η United πήγε πίσω, επιτρέποντας στη Σεβίλλη να φτάσει λίγο έξω από την περιοχή De Gea. Οι Ισπανοί προσπάθησαν κυρίως από τα άκρα, μερικές φορές με τον Jes Χs Navas, μερικές φορές με τον Regillon. Ο δανειστής από τη Ρεάλ Μαδρίτης ήταν ο παίκτης που έτρεξε στην αριστερή πλευρά και πήρε τη βοήθεια στον Suso, ο οποίος στο 26ο λεπτό σημείωσε 1-1 με μια θέση.

Από εκεί, οι κόκκινοι διάβολοι πήραν ξανά τα ηνία της παράστασης. Έσπρωξαν σκληρά και προσπάθησαν να δημιουργήσουν κινδύνους με υπομονή. Η άμυνα της Σεβίλλης πήγε καλά και η Γιουνάιτεντ προσπαθούσε μακρά σουτ, με τον Μπόνο να αποτρέπει τον κίνδυνο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ήρθε πολύ δυνατή και είχε πολλές πιθανότητες για το δεύτερο γκολ της. Στο 46ο λεπτό, ο Γκρίνγουντ βρέθηκε να αντιμετωπίζει τον Μπόνο, μετά από ένα πέρασμα από τον Φερνάντες, αλλά ο τερματοφύλακας της Σεβίλλης το εμπόδισε.

Ο Ισπανός τερματοφύλακας είπε τότε όχι σε ένα πυροβολισμό από τον Martial, ενώ δήλωσε ότι ήταν παρών στα δύο τέταρτα του Γάλλου παίκτη της Manchester United. Η συνέχεια, φυσικά, δεν ήταν αναλογική. Ο ρυθμός έπεσε, ενώ η Σεβίλλη κράτησε την μπάλα.

Τέλος, η ομάδα του Lopetegui, περίπου δέκα λεπτά πριν από τον τελικό, κατάφερε να ολοκληρώσει την αναστάτωση στο παιχνίδι. Ο Jesσουςs Navas έκανε το σταυρό από τα δεξιά, η άμυνα της United αποκοιμήθηκε και ο De Jong έκανε το 2-1 στο 78ο λεπτό. Η Σεβίλλη κατάφερε το αποτέλεσμα μέχρι το τέλος και γιόρτασε το εξαιρετικό προκριματικό.

Σεβίλλη (Lopetegui): Bono, Jesούςs Navas, Conde, Diego Carlos, Regillon, Banega, Fernando, Jordan (87 ‘Goodell), Suso (75’ Batketh), En-Nesiri (56 ‘De Jong), Ocampos (56’ Munir)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Solskier): De Gea, Williams (87 ‘Fonso-Mensa), Maguire, Lideloff, Wan-Bizaka (87’ James), Fred, Pogba, Bruno Fernandes, Rasford (87 ‘Mata), Greenwood (90’)

ΤΑ ΤΡΙΤΗΡΙΑ ΤΟΥ ΤΕΛΙΚΟΥ 8

Δευτέρα 10 Αυγούστου

μεταξύ – Λεβερκούζεν 2-1 (15 ‘Barela, 21’ Loukakou / 24 ‘Haverts)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Κοπεγχάγη 1-0 (Στυλό 95 ‘. Bruno Fernandes)

Τρίτη 11 Αυγούστου

Λύκοι – Σεβίλλη 0-1 (88 ‘Οκάμπος)

Σαχτάρ – Βασιλεία 4-1 (2 ‘Junior Moraes, 22’ Tyson, 75 ‘Alan Patrick, 88’ Dodo / 90 + 2 ‘Van Wolswinkel)

ΤΑ ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

Σεβίλλη – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-1 (26 ‘Suso, 78’ De Jong / 8 ‘Bruno Fernandes (στυλό))

Ίντερ – Σαχτάρ (17/8, 22:00)