άθλημα

Τζόκοβιτς: “Ο Τσιτσιπάς είναι μαχητής, είναι σωστά μεταξύ των καλύτερων”

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς έδειξε ότι έχει κάτι περισσότερο από τον Στέφανο Τσιτσιπά και επεσήμανε ότι ένιωθε ότι ελέγχει παντού τον ημιτελικό του Ρόλαντ Γκάρο. Ωστόσο, ο Σέρβος δεν απέτυχε να επαινέσει τον αντίπαλό του, λέγοντας ότι ο Έλληνας τενίστας είναι σωστά ένας από τους κορυφαίους του αθλήματος.

“Ακόμα κι αν έχασα το τρίτο και το τέταρτο σετ, ένιωσα ότι ήμουν ο καλύτερος παίκτης στο γήπεδο. Ήμουν υπό έλεγχο, έπαιζα άνετα. Μπράβο για μάχη και επιστροφή. Έπαιξε υπέροχο τένις, ειδικά στο quarterback που αντιμετώπισε ένα σημείο διακοπής.
Είχα πολλές ευκαιρίες να σπάσω το σερβίς του στο τέταρτο και να τελειώσω τον αγώνα νωρίτερα. Είναι μαχητής. Είναι σωστά μεταξύ των καλύτερων στον κόσμο.

Αγωνιζόταν για τον πρώτο του τελικό Grand Slam, πολλά έπαιξαν γι ‘αυτόν. Είχε κίνητρο να γυρίσει τον αγώνα και έκανε πολύ καλά. Στο τέλος νομίζω ότι έμεινε από ενέργεια. Και αυτό ήταν όταν έσπρωξα περισσότερα, εκμεταλλεύτηκα τις ευκαιρίες μου και τελείωσα τον αγώνα με υπέροχο τρόπο “.

Η συγκλονιστική επιστροφή του Έλληνα τενίστα

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς είναι το μέλλον του παγκόσμιου τένις. Ο νεαρός Έλληνας τενίστας το έχει δείξει ξανά στο παρελθόν, αλλά χθες το βράδυ το απέδειξε με τον πιο καθαρό τρόπο. Ο Στέφανος κατάφερε να επιστρέψει από το 2-0, ισοπαλία στο 2-2, αλλά στο τέλος υπέκυψε στην εμπειρία του Σέρβου.

Ο Έλληνας τενίστας έχασε 2-3 στα σετ (3-6, 2-6, 7-5, 6-4, 1-6) έναντι του νούμερο ένα της κατάταξης ATP, ο Νόβακ Τζόκοβιτς, έχοντας, ωστόσο, γράψει εκπληκτικό μάθημα φέτος. Roland Garros ..

Για τον Τσιτσιπά, αυτή ήταν η καλύτερη του απόδοση στο ίδρυμα, ξεπερνώντας πέρυσι, όταν απομακρύνθηκε από τα γήπεδα του Παρισιού, εναντίον του Στάν Βαουρίνκα, σε αυτόν τον αγώνα θρίλερ που έληξε και στο πέμπτο σετ.

READ  Nations League: Χωρίς γκολ και ανοιχτούς λογαριασμούς για τη Γαλλία και την Πορτογαλία

Η ακτινογραφία του αγώνα

Η εκκίνηση του Στέφανου ήταν ιδανική στο πρώτο παιχνίδι, καθώς κατάφερε να οδηγήσει 40-15 και στην πραγματικότητα στην υπηρεσία του Τζόκοβιτς. Ο Σέρβος, ωστόσο, εκμεταλλεύτηκε το σερβίς του, γύρισε το παιχνίδι και πήρε το προβάδισμα. Ο Nole απέδειξε ότι είναι σε τρομερή κατάσταση και κατάφερε να κάνει το διάλειμμα και να φτάσει νωρίς στο 3-0. Ο Έλληνας τενίστας μειώθηκε δύο φορές σε 3-1 και 4-2, ωστόσο ο Σέρβος το έκανε 5-2, προτού κλείσει το πρώτο σετ με 6-3, κάνοντας τρομερά ρίψη, που δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Στέφανο…

Στο δεύτερο σετ, ο Τζόκοβιτς εμφανίστηκε ακόμα πιο σίγουρος στις κινήσεις του, συγκεντρώνοντας πολλούς πόντους με πολλά εκπληκτικά forehands. Ο Τσιτσιπάς κινήθηκε ως συνήθως, ανεβαίνοντας και κάτω από το γήπεδο, ωστόσο τα σουτ του Νόλ ήταν άψογα… Με διαλείμματα πίσω στο τέλος, ο Τζόκοβιτς πήρε το δεύτερο σετ του αγώνα, κλείνοντας το σε 44 λεπτά.

Κάπου εκεί, ωστόσο, ξεκίνησε η μεγάλη αντεπίθεση του Στέφανου. Ο Τσιτσιπάς μπήκε στο τρίτο σετ πολύ πιο ανταγωνιστικός και δεν άφησε τον Τζόκοβιτς να δημιουργήσει τη διαφορά σε οποιοδήποτε σημείο όπως έκανε στα προηγούμενα δύο. Έδεσε στο 4-4, ενώ διέγραψε δύο πόντους αγώνα, καθιστώντας το 5-5. Αφού πήρε το προβάδισμα για πρώτη φορά σε ένα σετ του παιχνιδιού, ο Έλληνας τενίστας εκμεταλλεύτηκε ένα από τα δύο σετ πόντων που πήρε και το μείωσε στο 2-1, πυροδοτώντας τον αγώνα!

Καθώς τερμάτισε στο τρίτο σετ, έτσι και ο Στέφανος Τσιτσιπάς ξεκίνησε στο τέταρτο. Αφού εκμεταλλεύτηκε το σερβίς του, ο 22χρονος έκανε ένα άμεσο διάλειμμα και πήρε ένα γρήγορο προβάδισμα με 2-0.

READ  Τσίτα το γκάζι! | SDNA

Ο Τζόκοβιτς, ωστόσο, έκανε ένα διάλειμμα στο διάλειμμα, πήρε το σερβίς του και ισοφάρισε στο χρόνο de te ν. Η εικόνα του παιχνιδιού, ωστόσο, δεν μοιάζει σε καμία περίπτωση με τα δύο πρώτα σετ του αγώνα, καθώς ο Στέφανος έπαιξε με περισσότερη αυτοπεποίθηση που βγήκε στο γήπεδο. Αναρριχούσε συνεχώς στο δίχτυ, οδηγώντας τον παγκόσμιο νούμερο ένα σε πολλά λάθη. Αν και έμεινε πίσω με 4-3, ο “Τσίτσι” δεν τα παρατήρησε, εξισώθηκε και τελικά πήρε το σετ, φέρνοντας το παιχνίδι σε ισοπαλία!

Στο πέμπτο και τελευταίο σετ του αγώνα, ο Τσιτσιπάς έκανε το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα, παίρνοντας το προβάδισμα στο σετ από το πρώτο παιχνίδι! Κάπου εκεί, ο “Nole” έδειξε τη μεγάλη προσωπικότητά του και γρήγορα έριξε 2-1.

Ο Σέρβος έδειξε χαρακτήρα παρά την μεγάλη κόπωση, με την εμπειρία του να παίζει καταλυτικό ρόλο στην ανάπτυξη του παιχνιδιού. Σαφώς κουρασμένος από την υπερβολική προσπάθεια, ο Τσιτσιπάς έσκυψε στο τελικό σετ, με τον Τζόκοβιτς να επικρατεί 6-1 στα παιχνίδια και να κλείνει το εισιτήριο για το ραντεβού του μεγάλου τελικού εναντίον του Ρόλαντ Γκάρρος Βασιλιάς Ραφαέλ Ναντάλ.