άθλημα

“Τρένο” Atletico! Ιστορική νίκη για τον Simeone εναντίον της “εξαφανισμένης” Βαρκελώνης (βίντεο)

Ο Cholo Simeone πέτυχε την πρώτη του νίκη – εντός των συνόρων – εναντίον της Μπαρτσελόνα με την Ατλέτικο Μαδρίτης (1-0). Απίστευτο παιχνίδι του Ter Stegen στο γκολ του Carrasco.

Η Βαρκελώνη είναι «άρρωστη» και την έδειξε στην έδρα του Ατλέτικο Μαδρίτης. Οι Καταλανοί δεν ήταν ικανοποιημένοι για άλλη μια φορά και έχασαν 1-0 στο “Metropolitan”.

Αυτό το αποτέλεσμα είναι… ιστορικό για τον Cholo Simeone! Ο προπονητής της Αργεντινής νίκησε τους Καταλανούς για πρώτη φορά εντός των συνόρων, αφού ανέλαβε τους Madrilenians, πριν από 10 χρόνια (μετράει 14 ήττες και 6 ισοπαλίες).

Στην πρώτη θέση με τον Sociedad, που έχει ένα ακόμη παιχνίδι, είναι ο Atletico (20 πόντοι), ενώ το “blaugrana” βρίσκεται στη μέση του πίνακα αποτελεσμάτων και στο -9 από την κορυφή.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης είχε το πάνω χέρι στο πρώτο ημίχρονο και στο 12ο λεπτό σημείωσαν το γκολ, έχοντας ένα σταυρό με τον Τζιορέντε. Η Μπαρτσελόνα είχε μια καλή στιγμή στο 41ο λεπτό με τον Ομπλάκ να είναι έτοιμος να πιάσει το σουτ του Μέσι. Στις απώλειες του πρώτου μέρους, ο “Rochiblancos” κατάφερε να ανοίξει το σκορ.

Στο 45 + 3 ‘ο Pique έκανε ένα λάθος, ενώ η Μπαρτσελόνα ήταν στην επίθεση, ο Carrasco δέχτηκε αμέσως το πέρασμα, ο Βέλγος πέρασε τον Ter Stegen που ήρθε πολύ κοντά στο κεντρικό γήπεδο (!) Για να τον κόψει και έστειλε την μπάλα στο απροστάτευτο σπίτι για 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Κούμαν προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά δεν μπόρεσε να το κάνει, με τον Μέσι να αποκλείεται. Ο Ομπλάκ δήλωσε «παρών» στα κεφάλια του Λάνγκλεϊ (58 ‘) και του Γκρίζμαν (82’).