άθλημα

Τσάμπιονς Λιγκ: Πόλη τρία, Μπάγερν φανταστική

Η Μπάγερν Μονάχου συνεχίζει με σταθερό ρυθμό από την περασμένη σεζόν όταν βρέθηκαν στο πρίμα και έγιναν Ευρωπαίοι πρωταθλητές, με την ομάδα του Hansi Flick να παίζει υπέροχο ποδόσφαιρο και να μετατρέψει τον Diego Simeone’s Atletico σε ένα παιχνίδι με το επικρατέστερο εντυπωσιακό 4-0.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Η Λίβερπουλ και η Αταλάντα πήραν το τρίποντο στο γκρουπ τους με νίκες εντός έδρας στα Άγιαξ και Μίντζιλλαντ, η Μάντσεστερ Σίτι επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί εναντίον του Πόρτο, ενώ η Ίντερ και η Γκλάντμπαχ κέρδισαν με ένα σημείο μετά το 2: 2. Ας δούμε λεπτομερώς τι συνέβη στο δικό του πρώτες τέσσερις ομάδες Τσάμπιονς Λιγκ:

1η ΟΜΑΔΑ

Η Ατλέτικο έχει τη φήμη (και πολύ σωστά) μιας πολύ σκληρής ομάδας, αλλά εναντίον αυτού του Μπάγερν που παρατάχθηκε στο γρασίδι του “Allianz Arena” δεν είχε την παραμικρή τύχη, με τους Βαυαρούς να κερδίζουν 4-0 χωρίς να χρειάζεται να είναι χρίστηκε το βαρύ σκόρερ του πυροβολικού, Ρόμπερτ Λιουάντοφσκι.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τη Μπάγερν (σκόρερ του νικητήριου γκολ του τελικού του Champions League με τον Παρίσι Saint-Germain), ο Κομάν, ο οποίος είχε δύο μεγάλα γκολ και μια βοήθεια, ενώ τα άλλα δύο γκολ για τη Μπάγερν είχαν τη σφραγίδα των Γκορέκκα και Τολίσσο (με αδιανόητο βολίδα έξω από την περιοχή).

Ήταν η 20η φορά που η Μπάγερν σημείωσε 4+ γκολ σε ένα παιχνίδι υπό τον Χάνσι Φλικ, χωρίς καμία άλλη ομάδα στα πέντε κορυφαία ευρωπαϊκά πρωταθλήματα να έχει μεγαλύτερο αριθμό από τον Νοέμβριο του 2019 και από τότε που ο Φλικ ανέλαβε. την τεχνική της ηγεσία που παίρνει το μπαστούνι από τον Νίκο Κόβατς.

ΜΠΑΓΙΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ: Neuer, Pavar (73 ‘Sar), Sule, Alaba, Hernandez, Kimich, Gorecka (83’ Martinez), Miller (83 ‘Davis), Tolisso, Koman (73’ Douglas Costa), Lewandowski (83 ‘Chupo-Moto)

ATLETICO MADRID: Oblak, Tripper, Savic, Felipe, Lodi, Giorente (79 ‘Lemar), Herrera, Koke (79’ Torreira), Carasco (76 ‘Vitolo), Suarez (76’ Κορέα), Felix

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

READ  «Σπάσιμο» του Παναθηναϊκού στη Λαμία!

Σάλτσμπουργκ – Lokomotiv Moscow 2-2 (45 ‘Soboslay, 50’ Junuzovic / 19 ‘Enter, 75’ Lisakovic)

Μπάγερν Μονάχου – Ατλέτικο Μαδρίτης 4-0 (28 “72” Koman, 41 “Gorecka, 66”) Τολίσσο)

ΤΟ ΣΚΟΡ

1. Μπάγερν Μονάχου 3

2. Lokomotiv Μόσχα 1

3. Σάλτσμπουργκ 1

4. Ατλέτικο 0

2η ΟΜΑΔΑ

Η 2η ομάδα δέχτηκε φωτιά από τον πρώτο αγώνα μετά Η Ρεάλ Μαδρίτης υπέστη σοκαριστική ήττα στη Μαδρίτη 3-2 από τον καταπληκτικό Σαχτάρ, ακολουθούμενη από ισοπαλία 2-2 μεταξύ Ίντερ και Γκλάντμπαχ.

Το Nerazzurri ήταν μπροστά στο 49ο λεπτό με τον Λουκάκου, τα πουλάρια έκαναν μια τρομερή αναστάτωση με τον Χόφμαν να φέρνει τα σκαμπανεβάσματα στο 84ο λεπτό, οπότε τελικά ο Λουκάκου ήρθε στο 90ο λεπτό για να διατηρήσει το Μιλάνο όρθιο, ισοδύναμο στο 90ο λεπτό.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Βέλγος επιθετικός σημείωσε στις 9 τελευταίες εμφανίσεις του στην Ευρώπη (10 γκολ), βελτιώνοντας συνεχώς το σχετικό ρεκόρ για έναν παίκτη με τη φανέλα Ίντερ.

ΜΕΤΑΞΥ: Hadanovic, D’Abrozio, De Fry, Kolarov, Darmian, Barela, Vidal, Perisic (79 ‘Bastoni), Eriksen (79’ Brozovic), Lukaku, Sanchez (46 ‘Lautaro Martines)

GLANDBACH: Zomer, Liner, Ginder, Elvendi, Besenbaini, Kramer, Nohaus, Thuram (90 ‘Wolf), Ebolo (74’ Herman), Hoffman, Plea (90 ‘Stidl)

Ρεάλ Μαδρίτης – Σαχτάρ Ντόνετσκ 2-3 (54 ‘Montrich, 59’ Vinicius / 29 ‘Tete, 33’ Varane, 42 ‘Solomon)

Inter – GlAdbach 2-2 (Στυλό 49 ’90’ Λουκάκου / 63 ‘). Besenbain, 84 ‘Hoffman)

ΤΟ ΣΚΟΡ

1. Σαχτάρ Ντόνετσκ

2. Gladbach 1

3. Ιντερ 1

4. Ρεάλ Μαδρίτης 0

3η ΟΜΑΔΑ

Ο Πόρτο εξέπληξε την Μάντσεστερ Σίτι με ένα υπέροχο γκολ από τον Λούις Ντιάς στο 14ο λεπτό του πρωταθλήματος του στο Τσάμπιονς Λιγκ, ωστόσο η ομάδα του Pep Guardiola έδειξε την τάξη της με ανατροπή.

READ  Champions League: Η πραγματική "έσωσε" μια νέα υπόθεση! - Όλοι οι στόχοι και τα σκορ - Newsbomb - Νέα

Στο 20ο λεπτό ο Sergio Aguero εξισώθηκε από τη λευκή μπάλα στο σκορ 1-1 για πρώτη φορά μετά από 231 ημέρες που ήταν χωρίς μπάλα σε όλους τους αγώνες, ο Guidogan στο 65ο λεπτό γύρισε τον αγώνα με ένα αριστοτεχνικό φάουλ ενώ στο 73ο λεπτό ο Ferran Ο Τόρες κλειδώνει το τρίποδο με ένα όμορφο μέρος μέσα στην περιοχή.

ΠΟΛΗ ΤΟΥ ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ: Anderson Moraes, Walker, Ruben Dias, Garcia, Cancello, Bernardo Silva, Rodri (85 ‘Fernandinho (90’ Stones)), Guidogan (68 ‘Fontaine), Mahrez, Aguero (68’ Torres)

ΠΟΡΤΟ: Marquezine, Sar (80 ‘Evanilsson), Ebeba, Pepe, Sanussi (77’ Nakagima), Uribe, Oliveira, Corona (77 ‘Nanou), Vieira (77’ Taremi), Luis Dias (55 ‘Manafa), Marega

Μάντσεστερ Σίτι – Πόρτο 3-1 (20 ‘στυλό. Aguero, 65’ Guidogan, 73 ‘Torres / 14’ Luis Dias)

4η ΟΜΑΔΑ

Η Λίβερπουλ γιόρτασε ένα μεγάλο τρίποντο στο ντεμπούτο του στο φετινό Champions League, με την ομάδα του Jurgen Klopp να υπερισχύει του Ajax 1-0 στο Άμστερνταμ και να επιστρέφει στην επιτυχία μετά από τρία αρνητικά αποτελέσματα εντός έδρας (με την Arsenal στο League Cup, με τους Aston Villa και Έβερτον στο πρωτάθλημα).

Το μοναδικό γκολ του αγώνα σημείωσε το 35ο λεπτό από τον ίδιο τον Τάγλιαφικο σε μια προσπάθεια να διώξει το σουτ του Μαν μέσα στην περιοχή, με τον Αϊάδα να σπρώχνει στο δεύτερο ημίχρονο (είχε επίσης μια εγκάρσια ράβδο με τον Κλάσεσεν), αλλά οι Κόκκινοι υπέμειναν με τον Φάμπινο κορυφαίος.

Έφτασαν ακόμη και σε 14 αγώνες στο αήττητο σερί τους εναντίον ολλανδικών ομάδων από το 1966 (ήττα 5-1 από την Ajax) και στη συνέχεια, με το ρεκόρ τους από τότε να είναι 9 νίκες και 5 ισοπαλίες.

READ  Οι Τούρκοι απειλούσαν Αρμένιους στις γειτονιές της Λυών

AGIAX: Onana, Mazraoui, Sours (84 ‘Hundelaar), Martines, Tagliafico, Gravenberts, Klaassen (74’ Ecklenkamp), Blind (84 ‘Traore), Neres (74’ Lambiad), Kudus (9 ‘Promes), Tadic

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Adrian, Alexander-Arnold, Gomez, Fambino, Robertson, Milner (90 ‘Williams), Vainaldum, Jones (46’ Henderson), Salah (60 ‘Shakiri), Firmino (60’ Zoto), Man

Η Atalanta απέδειξε ότι τα τέσσερα γκολ που δέχτηκε η Napoli στην Serie A μόλις πριν από 24 ώρες ήταν μια κακή παρένθεση, με την ομάδα του Gian Piero Gasperini να χορεύει στη βροχή στη Δανία και να νικήσει τη Midland 4-0, ένα από τα τέσσερα Σταχτοπούτα του φετινού Champions League .

Οι Sapata, Gomes και Muriel σημείωσαν λιγότερα από 20 λεπτά και έκαναν την νίκη από το πρώτο ημίχρονο, με τον Mirantsuk να προσθέτει το κερασάκι στην τούρτα με το γκολ του στο 89 ‘.

ΜΕΣΛΑΝΔΙΑ: Hansen, Anderson, Sviatsenko, Solz, Paulinho, Onieca (87 ‘Kraef), Kayouste (76’ Madsen), Dreier, Sisto (87 ‘Anderson), Mabil (75’ Vibe), Kampa (60 ‘Ferreira)

ΑΤΑΛΑΝΤΑ: Sportielo, Toloi, Romero (86 ‘Palomino), Jimciti, Hatembur, De Rooney, Freiler (80’ Pesina), Gozens, Gomes (68 ‘Pasalic), Zapata (80’ Mirantsuk), Muriel (68 ‘)

Ajax – Λίβερπουλ 0-1 (Auto Tagliafiko 35 ‘)

Μίντλαντ – Αταλάντα 0-4 (26 ‘Zapata, 36’ Gomes, 42 ‘Muriel, 89’ Mirantsuk)