άθλημα

Τσάμπιονς Λιγκ: Πόρτο καθαρισμένη Μασσαλία, έξι Μπάγερν, πέντε Λίβερπουλ

Το μενού στους απογευματινούς αγώνες της Τρίτης (3/11) για τον 3ο αγώνα του ομίλου ήταν ικανοποιητικό Τσάμπιονς Λιγκ, με 5-0 Λίβερπουλ εναντίον της Αταλάντα στο Μπέργκαμο και το 6-2 Μπάγερν εναντίον του Σάλτσμπουργκ στην Αυστρία (με τέσσερα γκολ από το 79 ‘και μετά) για να κλέψει την παράσταση.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Ο Ρεάλ Μαδρίτης την είδα μεταξύ για να επιστρέψει από την κόλαση με ισοπαλία 2-2 με γκολ από τους Μαρτίνες και τον Περίσιτς, αλλά χαμογέλασε στον τελικό, με τον Ροντρίγκο να εκτελεί τον Χαντάνοβιτς στα 80 ‘για το 3-2 που έφερε την πρώτη της νίκη στο φετινό Champions League.

Στο γκρουπ του Ολυμπιακού, ο Πόρτο γιόρτασε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη εντός έδρας με 3-0 επί της Μασσαλίας και έφτασε σε 6 πόντους, τρεις περισσότερους από τον Πειραιά, ενώ η πρώτη του νίκη στο τουρνουά πήγε στην Ajax, η οποία έφυγε με 2-1 από τη Δανία εναντίον του Μίντζιλαντ Σταχτοπούτα.

Ας δούμε λεπτομερώς τι συνέβη στις πρώτες τέσσερις ομάδες.

1η ΟΜΑΔΑ

Το Σάλτσμπουργκ αποδείχθηκε κάτι παραπάνω από ένα δύσκολο παξιμάδι για τη Μπάγερν, με τους πρωταθλητές της Αυστρίας ακριβώς μπροστά στο 4ο λεπτό με τον Μπερίσα και ισοπαλία 2-2 με τον Οκουγκούαα (είχε έρθει σε ένα λεπτό νωρίτερα αντί για τον Τζουζούνοβιτς) των στόχων του Λιουάντοβσκι ‘) και Christensen (γκολ στο 44’).

Ωστόσο, ακόμη και στη μέτρια νύχτα του, ένα ξέσπασμα της Μπάγερν αρκεί για να ισοπεδώσει κάθε αντίπαλο και αυτό ακριβώς συνέβη. στον αγώνα “Red Bull Arena”, με τους παίκτες του Hansi Flick να βγαίνουν στο δίχτυ τέσσερις φορές από το 79 ‘έως το 92’ με τέσσερις διαφορετικούς σκόρερ και γιορτάζουν το εκκωφαντικό 6-2.

Αυτή ήταν η 14η συνεχόμενη νίκη για τους Ευρωπαίους πρωταθλητές στο Champions League (“11 στα 11” μετράει με τον Flick στον πάγκο), με τους Βαυαρούς να νίκησαν εκτός έδρας για 15 συνεχόμενους αγώνες στον κορυφαίο ευρωπαϊκό διασυλλογικό διαγωνισμό, με ρεκόρ 12 νίκες και 3 ισοπαλίες.

ZALTSBURG: Stankovic, Christensen, Ramalho, Weber, Ulmer, Kamara, Junuzovic (65 ‘Okugawa), Bebu, Berisha (76’ Onguene), Sobozlai, Koita (65 ‘Okafor)

ΜΠΑΓΙΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ: Neuer, Pavar (74 ‘Sar), Boateng, Alaba, Hernandez, Kimich, Tolisso (75’ Martinez), Gnabri (90 + 1 ‘Costa), Miller (90 + 1’ Musiala), Koman (75 ‘Sane), Lewandowski

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Lokomotiv Μόσχα – Ατλέτικο Μαδρίτης 1-1 (24 ‘Mirantsuk / 18’ Jimenez)

Σάλτσμπουργκ – Μπάγερ Μόναχο 2-6 (4 ‘Berisha, 66’ Okugawa / 21 ‘penny Lewandowski, 44’ aut. Christensen, 79 ‘Boateng, 83’ Sane, 88 ‘Lewandowski, 90 + 2’ Hernandez)

2η ΟΜΑΔΑ

Η Ρεάλ Μαδρίτης παρατάχθηκε στον αγώνα ενάντια στην Ίντερ ως η ουρά του 2ου γκρουπ, μεταφέροντας την ήττα από τον Σαχτάρ και την ισοπαλία με τον Γκλάντμπαχ. Οι στόχοι του Karim Benzema στο 25ο λεπτό (ένα τραγικό λάθος του Hakimi) και του Sergio Ramos στο 33ο λεπτό (γιόρτασε το 100ο γκολ με το κεφάλι του με τις merengues και το 55ο του με μια κεφαλίδα) έδωσε στους παίκτες του Zidane αναπνοή, αλλά μερικά ώρες αργότερα οι εφιάλτες ήταν έτοιμοι να επιστρέψουν.

Και αυτό γιατί η Ίντερ όχι μόνο δεν παραιτήθηκε αλλά έβαλε τον αγώνα σε ισοπαλία με τον Lautaro Martines σε 35 ‘(ωραίο τερματισμό μετά από μια καταπληκτική βοήθεια με ένα τακούνι βαρέλι) και τον Ιβάν Περίσιτς στα 68’, ενώ έχασε επίσης 1-2 καλές ευκαιρίες για να κάνετε τη συνολική αντιστροφή.

Ωστόσο, αυτό δεν συνέβη, οι merengues παρέμειναν όρθιοι και στα 80 ‘ήρθε η ώρα να χτυπήσουν σαν κόμπρα μέσω της συνεργασίας δύο παικτών που ο Zidane έριξε μαζί στον αγώνα στο 64ο λεπτό. Ο Vinicius έκανε τη στροφή και ο Rodrigo με ένα αόριστο δεξί σουτ από το ύψος της ποινής που εκτέλεσε ο Χαντάνοβιτς δίνοντας μια τεράστια νίκη στη Ρεάλ, την πρώτη μετά από μια αρνητική σειρά τεσσάρων αγώνων στο τουρνουά.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Courtois, Bathketh, Varane, Ramos, Medi, Kroos (78 ‘Montrich), Kazemiro, Valverde, Asensio (64’ Rodrigo), Benzema, Azar (64 ‘Vinicius)

ΜΕΤΑΞΥ: Handanovic, D’Abrozio, De Fry, Bastoni, Hakimi, Barela (78 ‘Gallardini), Brozovic, Vidal (87’ Nainggolan), Young, Martines, Perisic (78 ‘Sanchez)

Σαχτάρ Ντόνετσκ – Γκλάντμπαχ 0-6 (8 ‘, 26’, 77 ‘Plea, 17’ auto Bodar, 44 ‘Bensbaine, 65’ Stindl)

Ρεάλ Μαδρίτης – Ίντερ 3-2 (25 ‘Benzema, 33’ Ramos, 80 ‘Rodrigo / 35’ Martines, 68 ‘Perisic)

ΤΟ ΣΚΟΡ

1. Gladbach 5

2. Ρεάλ Μαδρίτης 4

3. Σαχτάρ Ντόνετσκ 4

4. Ίντερ 2

3η ΟΜΑΔΑ

Μετά τη νίκη επί του Ολυμπιακού (2-0), ο Πόρτο εκμεταλλεύτηκε τον εντός έδρας παράγοντα εναντίον της Μασσαλίας, με την ομάδα του Sergio Conceiçoo να υπερισχύει με 3-0 έναντι του Andre Villas-Boas και να ενοποιείται στη 2η θέση. 3η ομάδα.

Η Marega στο 4ο λεπτό από τη βοήθεια της Korona έφτασε στο 1-0, με τη Μασσαλία να έχει τη χρυσή ευκαιρία να κάνει 1-1, αλλά το χάθηκε, με τον Paget να χάνει απελπισμένα ένα πέναλτι στο 10ο λεπτό.

READ  Lakers - Θερμότητα 116-98 | ΝΒΑ

Στο 28ο λεπτό, το πλήθος του Dragao ανέβηκε ξανά για να χειροκροτήσει, αυτή τη φορά 2-0 με ένα καλά στοχευμένο πέναλτι από τον Sergio Oliveira (η Κορώνα το κέρδισε στην παράνομη βαθμολογία του από τον Amavi) ενώ το τελικό σκορ ήταν 3-0. στα 69 ‘με τη θέση του Luis Dias, με το δεύτερο γκολ του στο φετινό Champions League.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Πόρτο συνέχισε την εκπληκτική παράδοσή του ότι εύχονται να μην είχαν χάσει ποτέ από μια γαλλική ομάδα στο πορτογαλικό έδαφος, με την Μασσαλία από την άλλη πλευρά να φτάσει 12 συνεχόμενες ήττες στο Champions League και να ισούται με το απόλυτο αρνητικό ρεκόρ που κατείχαν μέχρι μόνο Άντερλεχτ.

ΠΟΡΤΟ: Marcesin, Manafa, Beba, Sar, Zaidou, Otavio (89 ‘Taremi), Uribe, Oliveira (89’ Grujic), Corona (85 ‘Vieira), Marega (88’ Romario), Luis Dias (75 ‘Nakagima)

ΜΑΣΣΑΛΙΑ: Mandada, Sakai, Alfaro, Caletta-Car, Amavi, Sanson (65 ‘Cuzans), Camara (82’ Strootman), Ronzie, Paget (65 ‘Enrique), Toven (82’ Ake), Benedetto (77 ‘Germain)

Πόρτο – Μασσαλία 3-0 (4 ‘Marega, 28’ Oliveira, 69 ‘Luis Dias)

Μάντσεστερ Σίτι – Ολυμπιακός 3-0 (12 ‘Torres, 81’ Jesσs, 90 ‘Cancello)

ΤΟ ΣΚΟΡ

1. Μάντσεστερ Σίτι 9

2. Πόρτο 6

3. Ολυμπιακή 3

4. Μασσαλία 0

4η ΟΜΑΔΑ

Πέντε ημέρες πριν από την απόλυτη δοκιμαστική σύγκρουση στο Μάντσεστερ Σίτι για το 8ο παιχνίδι της Πρέμιερ Λιγκ, η Λίβερπουλ έκανε την καλύτερη εμφάνισή της από την αρχή της σεζόν και εκείνη που την πλήρωσε ήταν η Αταλάντα, την οποία νίκησαν 5-0. να κάνουμε το “3 σε 3” στην 4η ομάδα.

Το Merseyside Reds είχε μια καταπληκτική βραδιά με το επιθετικό πρίμα των Salah, Mane και Zota, με τον Αιγύπτιο και τον Segalezos να σημειώνει ένα γκολ το καθένα και οι Πορτογάλοι στέλνουν το μήνυμα ότι είναι σε δαιμονική μορφή, γιορτάζοντας το πρώτο τους hat-trick. Πρωταθλητές της Αγγλίας (μετά τον Ρόμπι Κέιν το 2008, ο δεύτερος παίκτης που σκόραρε στα δύο πρώτα παιχνίδια του Τσάμπιονς Λιγκ με τη Λίβερπουλ).

Ο Κώστας Τσίμικας έκανε την παρθενική του εμφάνιση με τη Λίβερπουλ στο Τσάμπιονς Λιγκ με μια αντικατάσταση στο 82ο λεπτό αντί για τον Βαϊνάλντουμ (επέστρεψε μετά από τραυματισμό), με τον Jürgen Klopp να απολαμβάνει την πρώτη του επιτυχία ως προπονητής του αγγλικού συλλόγου στην Ιταλία. μετά τις ήττες που είχε εναντίον της Νάπολι (2) και της Ρόμα.

READ  ΠΑΟΚ - Κρασνοντάρ 1-2: Άτυχος και άξιος της μοίρας του

Είναι εντυπωσιακό που ο Mohamed Salah έφτασε 21 γκολ στο Champions League στην 4η σεζόν του στο Merseyside, πιάνοντας έτσι τον Steven Gerrard στην κορυφή του πίνακα των κόκκινων σκόρερ στον κορυφαίο διασυλλογικό διαγωνισμό.

ΑΤΑΛΑΝΤΑ: Sportielo, Toloi, Palomino, Jimciti, Hatembur (81 ‘Depaoli), Pasalic (63’ Malinowski), Freiler, Mojica (81 ‘Rougeri), Gomez (81’ Lammers), Muriel (53 ‘Pesina), Sa Pata

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Allison, Alexander-Arnold (82 ‘Neko Williams), Reese Williams, Gomez, Robertson (65’ Keita), Henderson (66 ‘Milner), Jones, Vainaldum (82’ Tsimikas), Salaho, ‘

Ο Ajax είχε την ετικέτα του μεγάλου φαβορί εναντίον του Midtjylland και φρόντισε να το επιβεβαιώσει για να πάρει την πρώτη του νίκη στο 4ο γκρουπ μετά την ήττα από την Liverpool και την ισοπαλία με την Atalanta.

Με την ολοκλήρωση του 48 “οι Ολλανδοί άνοιξαν το σκορ με το πρώτο γκολ του Anthony στο Champions League στη δεύτερη συμμετοχή του στο τουρνουά, ενώ στο 13ο λεπτό σημείωσαν δύο γκολ με ένα σουτ του Τάντιτς στην περιοχή μετά από ένα έμμεσο φάουλ που είχαν νίκη.

Η Midtjylland έδωσε χαρά στον κόσμο τους στο 18ο λεπτό όταν η Dreier νίκησε την Onana με ένα ισχυρό σουτ και σημείωσε το πρώτο της γκολ στην πρώτη της εμφάνιση στο γκρουπ, με την Ajax να διατηρεί το προβάδισμα μέχρι τον τελικό και να παραμένει ζωντανή στη μάχη. να καταλάβει τη 2η θέση που οδηγεί στο “16”.

Έγινε η έκτη ομάδα που σκόραρε τουλάχιστον 700 γκολ σε ευρωπαϊκούς αγώνες μετά τη Ρεάλ Μαδρίτης, τη Βαρκελώνη, τη Μπάγερν, τη Γιουβέντους και τη Λίβερπουλ.

ΜΕΣΛΑΝΔΙΑ: Andersen, Anderson (72 ‘Coles), Sviatsenko, Solz, Paulinho, Onieca, Kejuste (81’ Ferreira), Dreier (75 ‘Kraef), Sisto, Mabil, Kampa (81’ Vibe)

AGIAX: Onana, Mazraoui (77 ‘Klaiber), Schoors (60’ Alvarez), Blind, Tagliafico, Ekelenkamp (46 ‘Klaassen), Martinez, Gravenberts, Anthony (90’ Traore), Tadic, Promes

Αταλάντα – Λίβερπουλ 0-5 (16 “33” 54 “Zota 47” Salah, 49 “Μάιν)

Midtjylland – Ajax 1-2 (18 ‘Dreier / 1’ Anthony, 13 ‘Tadic)