Τσιτσίπας – Ρούμπλεφ 2-1: Ο Στέφανος έπαιξε με καρδιά, «τελικός» με τον Ναντάλ

Τέλος καλό, όλα καλά. Σε έναν τρελό αγώνα, που δεν είχε καμία σχέση με αυτό την τρομερή ποιότητα του αγώνα Nadal-Tim, αλλά είχε μια φοβερή αγωνία μέχρι το τέλος, ένας άνθρωπος με δύο όψεις Στέφανος Τσιτσιπάς κατάφερε να πάρει αυτό που ήθελε, που ήταν η νίκη με οποιονδήποτε τρόπο, εναντίον του Αντρέι Ρούμπλεφ, 6-1, 4-6, 7-6 (6), και παρέμεινε ζωντανός στον φετινό τελικό ATP.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Η νίκη του Στέφανου πέρασε από χίλια κύματα, με αποτέλεσμα το διπλό λάθος που έκανε ο Αντρέι Ρούμπλεφ στο σημείο του αγώνα (!) Αλλά στο τέλος της ημέρας πήρε αυτό που ήθελε.

Opera και σημαίνει ότι τα πράγματα είναι απλά: πρέπει να νικήσει τον Rafael Nadal με οποιοδήποτε σκορ για να πάρει το εισιτήριο στους ημιτελικούς του τουρνουά!

Φυσικά, αυτό δεν είναι εύκολο, με τον Nadal να «καίει» για τη νίκη, καθώς έχει το ίδιο ποντάρισμα και, ωστόσο, σε περίπτωση ήττας από τον Roublef, ο Τσιτσιπάς θα απέχει ενάμισι πόδια από τους Τελικούς (θα ήθελε 2 -0 νίκη ενάντια στον Nadal και ήττα του Rublev εναντίον του Tim).

Ευτυχώς, το απέφυγε και μετράμε ήδη τις ώρες για τον αγώνα do ordie της Πέμπτης που μαγνητίζει όλα τα μάτια καθώς το δεύτερο εισιτήριο του γκρουπ θα κριθεί καθώς ο Tim, από σήμερα, έχει ήδη κάνει κράτηση για το “4”.

Στον αγώνα με τον Roublef, τον Stefanos, όπου έδειξε και μπορούσε να πάει στον αγώνα με μια σχετικά άνετη νίκη σε ευθεία σετ, μόνο αυτό δεν συνέβη στο τέλος, καθώς έχασε πάρα πολλές ευκαιρίες για να “σκοτώσει” τον αντίπαλό του.

Σε άλλους αγώνες κατά τη διάρκεια του έτους το πλήρωσε χάνοντας τον αγώνα (όπως και ο Ρούμπλεφ στο Αμβούργο), και η αλήθεια είναι κάτι παρόμοιο που θα μπορούσε να συμβεί την Τρίτη, εάν ο Ρώσος δεν έκανε διπλό λάθος στο σημείο του.

Το πρώτο σετ ήταν ένας υγιής περίπατος για τον Τσιτσιπά που σε 19 λεπτά έφτασε στο 1-0 εναντίον ενός θλιβερού Ρούμπλεφ που ήταν παρών στον αγώνα, σαν να είχε ήδη απομακρυνθεί!

Οι οιωνοί φάνηκαν τέλειοι, ωστόσο, ο Ρούμπλεφ άρχισε να παίζει πιο οδυνηρά στο δεύτερο σετ με τον Τσιτσιπά να έχει δύο ευκαιρίες breakpoint στη μέση του σετ για να βάλει μια ταφόπλακα σε κάθε ελπίδα του Ρώσου.

Κάπου ξεκίνησε η απώλεια κρίσιμων χαμένων ευκαιριών του Στέφανου στον αγώνα, ένα μοτίβο που θα μας πήγαινε μέχρι το τέλος του αγώνα.

Οι Ρώσοι πήραν “ζωή” από εκείνο το σημείο, άρχισαν να παίζουν σαφώς καλύτερα και τιμώρησαν τον Τσιτσιπά που έκανε ένα κακό παιχνίδι με 4-5 και ισοφάρισε!

Τώρα μπλέχτηκε και χρειαζόταν πολλά ψυχικά αποθέματα για να επιστρέψει.

Ο Τσιτσιπάς έχασε πέντε πόντους διακοπής στην αρχή του τρίτου σετ σε ένα μόνο παιχνίδι και συνέχισε να “φλερτάρει” με την ήττα, χάνοντας τόσες πολλές ευκαιρίες, ωστόσο, κατάφερε τουλάχιστον να μην αφήσει τον Ρώσο να φτάσει σε ένα σημείο διακοπής σε όλο το σετ.

Η ισοπαλία έκρινε την κατάσταση και, όπως ολόκληρο το παιχνίδι, ήταν τρελό!

Ο Τσιτσιπάς ήταν μπροστά με 5-2 αλλά ο Ρούμπλεφ πήρε τέσσερις συνεχόμενους πόντους, είχε πόντους 6-5, αλλά εκεί έκανε το μοιραίο διπλό λάθος (είχε προηγηθεί ένα εξαντλητικό ράλι).

Αυτό είναι. Ο Στέφανος μύριζε τελικά «αίμα» και με δύο συνεχόμενους πόντους πήρε αυτήν τη ζωτική νίκη, επέζησε και θέλει μια νίκη ενάντια στον θρύλο Ράφα να παραμείνει στην αμυντική πορεία!

Πηγή: Τένις24