άθλημα

Φορτούνης: Η απάντησή του δεν ήταν ο στόχος

Ολυμπιακός νίκησε τον Παναθηναϊκό 1-0 στο πρώτο ντέρμπι της σεζόν για το κόκκινο και το λευκό. Το γκολ του Fortunis στο 21ο λεπτό αποδείχθηκε αρκετό για την ομάδα του Martins.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Ο Φορτούνης ήταν στο επίκεντρο των συζητήσεων μετά την απουσία του από την Πόλη – Ολυμπιακός, Οι δηλώσεις του Guardiola, αλλά και την παρουσία του με τη φανέλα της Εθνικής ομάδας.

Σε αυτό το μικρό διάστημα, φαίνεται σαν να δίνει απαντήσεις, να παρέχει ποιότητα. Τα καταφερε με τον Εθνικό στη Μολδαβία με την αναλαμπή που άνοιξε το σκορ και την βοήθεια που «κλειδώθηκε» τον αγώνα, το έκανε απέναντι από τη Σλοβενία όταν αγωνίστηκε να δημιουργήσει για να πάρει τον αγώνα, το έκανε και στο ντέρμπι.

Ο ΡΟΛΟΣ ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ ΚΑΙ Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ Η ΔΙΑΦΟΡΑ

Η τριπλή απουσία των El Arabi, Valbuena και Hassan τον έφερε όχι μόνο στην αρχική σύνθεση, αλλά και στην κορυφή της επίθεσης. Είναι ένα πράγμα για τον Λεμόνι να σας βάλει εκεί σε αγώνες του Champions League όπου ο Ολυμπιακός θα υπερασπιστεί και δεν θα έχει την μπάλα και είναι άλλο να ξεκινήσετε ψηλά σε ένα ντέρμπι εντός έδρας με το κόκκινο και το λευκό σε ρόλο πρωτοβουλίας, με την υποχρέωση να κερδίσετε .

Τα τελευταία γεγονότα, οι απουσίες, ο αντίπαλος, όλοι μαζί έφεραν τα φώτα στο Fortounis, πριν καν γίνει ο σταυρός. Και δεν απογοήτευσε, καθώς στην πραγματικότητα η δική του ποιότητα κρίνει τον αγώνα.

Ο Ο Ολυμπιακός πνίγηκε στον Παναθηναϊκό με υψηλή πίεση, αλλά στο δεύτερο μέρος δεν είχε δυνάμεις και έκλεισε στην περιοχή του. Η τάξη του Φορτούνη να αποδώσει με την αριστερά στην καλύτερη στιγμή του Ολυμπιακού στην «καλή» περίοδο ήταν αυτό που έκανε τη διαφορά: Η Μακέντα δεν το είχε στην κορυφή “αχ” των φιλοξενούμενων στο 2ο ημίχρονο.

READ  Ολυμπιακός: Πρόβλημα στα σχέδια του Martins - Ποδόσφαιρο - Σούπερ Λιγκ 1 - Ολυμπιακός

Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΧΩΡΙΣ ΜΠΑΛΑ

Για μερικούς ήταν ένας στόχος «απάντηση». Η αλήθεια είναι ότι αν κάποιος ψάχνει απαντήσεις στην εμφάνιση του Fortunis, θα τις βρει αλλού, όχι στον στόχο της νίκης. Αυτά δόθηκαν από τη συνολική παρουσία του Fortounis και όχι από την ποιότητα της μπάλας.

Στο widget Opta έχουμε τις ανακτήσεις ανάκτησης που είχε ο Φορτούνης εναντίον του Παναθηναϊκού, αντικατοπτρίζουν την παρουσία του.

Ο Φορτούνης είχε επτά επαναλήψεις, πολύ περισσότερο από ό, τι έχει κάνει από το περασμένο καλοκαίρι, όταν η Opta άρχισε να καλύπτει το Super League Interwetten.

Τα κουμπιά που σας δείχνουν ξεχωριστά κάθε μισό αφηγούνται την ιστορία του αγώνα, αλλά και την απόδοση του Fortounis. Εάν πατήσετε μόνο το πρώτο ημίχρονο, θα δείτε τις ανακτήσεις ανάκτησης που έγιναν από τον άσο του Ολυμπιακού ψηλά στο γρασίδι, κεντρικά, όταν το κόκκινο και το λευκό έκαναν τον Παναθηναϊκό σε όλο το γήπεδο.

Και αν επιλέξετε το δεύτερο ημίχρονο, θα δείτε ότι ο Φορτούνης βοήθησε κάτω από το σταυρό, ακόμα και πολύ χαμηλό. Σημειώστε ότι ο Σουδάν μπήκε στον αγώνα, όποτε ο Φορτούνης βρίσκεται στη δεξιά πλευρά του γηπέδου, για να μαζέψει “σκουπίδια”.

Έτσι δεν ήταν μόνο ο στόχος, γιατί αυτή είναι μια στιγμή, όχι μόνο τα περάσματα, που βλέπετε στο επόμενο widget.

Ήταν η συνολική παρουσία του Φορτούνη και ειδικά η δουλειά χωρίς τη μπάλα, η διάθεση να είσαι όπου δίδονται οι μονομαχίες και να ξεκινήσεις νέα πράγματα για τον Ολυμπιακό.

ΚΑΛΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ “ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΣΤΟ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ”

Όποια και αν είναι η γνώμη σας για το αν ο Fortunis εργάζεται στο γήπεδο, η απόδοσή του στο ντέρμπι ήταν μια καλή απάντηση. Στις επτά ανακτήσεις, πρόσθεσε 2/2 νίκες και δύο κερδισμένες κινήσεις στο γήπεδο, στο σημείο όπου ο Ολυμπιακός «πνίγηκε» τον Παναθηναϊκό.

READ  Vovoras: "Έχω προετοιμαστεί για την πίεση και τη σύγκριση με προηγούμενους προπονητές" | Νέα

Το κόκκινο και το λευκό είχαν 10 νίκες στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου, 8 στο πρώτο ημίχρονο, όταν μπήκαν στο γήπεδο με ένα μαχαίρι στα δόντια τους. Από τότε που η Opta κάλυψε το ελληνικό πρωτάθλημα, ποτέ σε ένα ντέρμπι η ομάδα δεν έκανε τις 10 νίκες στην επίθεση που είχε η ομάδα του Martins το Σάββατο.