άθλημα

Champions League: Ο Vanvijan κερδίζει και αποκλείει, χάνει και προκρίνεται για τον Obosokan

Η νίκη είναι απαραίτητη εάν οι Γάλλοι της JDA Dijon θέλουν να έχουν την ευκαιρία να προκριθούν στον επόμενο γύρο του Champions League. Μπορούμε να πούμε ότι η καλύτερη ομάδα της Τρίτης το απόγευμα Hans Vanvigen δεν έκανε λεπτομερώς. Από την αρχή, το κοινό έβαλε τους Κυπρίους του Κεράβνου στα σχοινιά (21-26) και πίεσε λίγο περισσότερο στον επιταχυντή για να πάρει το προβάδισμα στο διάλειμμα (29-43). Κατά την επιστροφή τους από το αποδυτήριο, οι Γάλλοι κυριάρχησαν κατά ένα ακόμη βήμα στο δεύτερο ημίχρονο, κερδίζοντας 15-36, θέτοντας το τελικό σκορ στα 44-79. Ο Βέλγος Lion Hans Vanvijn τερμάτισε με 22 πόντους (6/7 έως 2 πόντους, 2/5 έως 3 πόντους και 4/4 ρίψεις) με 10 ριμπάουντ και 5 ασίστ σε 33 λεπτά.

Στον άλλο αγώνα αυτής της ομάδας, οι Τσέχοι του Nimbur εξεπλάγησαν από τους Τούρκους του Τομπάς Μπούρσα (97-103). Αν το πρώτο ημίχρονο ήταν υπέρ των ντόπιων (57-52), όταν οι θεατές επέστρεψαν από το αποδυτήριο, έκαναν τη διαφορά με υποκίνηση του ντουέτου του Diwan Akun-Brussels (23 πόντοι) και του Domislav Jubik (27 πόντοι). Γυρίστε τα κύματα και κερδίστε τη νίκη. Το Βέλγιο Red Obasokan τερμάτισε με 8 πόντους (2/5 έως 2 πόντους, 0/1 έως 3 πόντους και 4/8 ρίψεις), 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 27 λεπτά έναντι 1 λεπτού. Αποτελέσματα που επιτρέπουν στους Τούρκους και τους Τσέχους να προκριθούν στον δεύτερο γύρο του τουρνουά καταγράφοντας 4 νίκες για 2 ήττες. Ο JDA είναι παρόμοιος με τον γαλλικό Ντιζόν, αλλά ο τελευταίος είναι αρνητικός ως προς τον μέσο όρο των δύο αντιπάλων του.