Europa League: Δεύτερη ισοπαλία για τον ΠΑΟΚ, δεύτερη ήττα για την ΑΕΚ

Αποδείχθηκε κακό Ευρωπαϊκή Εβδομάδα για τις ελληνικές ομάδες, αλλά και κατάταξη χώρας στην UEFA. Ολυμπιακός, ΠΑΟΚ και ΑΕΚ Δεν κατάφεραν να επωφεληθούν από το γεγονός ότι από τις χώρες πάνω από εμάς, μόνο η Σερβία πήρε πόντους, καθώς ούτε η Κύπρος, ούτε η Δανία, ούτε η Τουρκία πρόσθεσαν πόντους στο D. bag τους.

Ο ολυμπιακός μπορεί να την κοίταξε Πόρτο την Τρίτη στο “Dragao” αλλά πλήρωσε για τα λάθη του και έχασε 2-0. Δείτε την ανάλυση του αγώνα εδώ.

Ο ΑΕΚ πολέμησε χθες στις ΟΑΚΑ εναντίον της Λέστερ, αλλά με ένα πέναλτι και ένα λάθος της άμυνας βρέθηκε εύκολα πίσω από το σκορ με 0-2 και παρόλο που στο δεύτερο ημίχρονο μειώθηκε καλύτερα σε 1-2 με Τάνκοβιτς, είχε μια μεγάλη ευκαιρία με τη σκόρερ, δεν μπόρεσε να φτάσει ούτε το πρώτο της σημείο στους ομίλους του Europa League. Δείτε την ανάλυση του αγώνα εδώ.

Μετά το τέλος του αγώνα, ο προπονητής της ΑΕΚ, Μαζική καριέρα, τόνισε ότι η ήττα από τον Λέστερ αφήνει μια πικρή γεύση στην ομάδα του με βάση την εικόνα της στον αγώνα, ενώ υπογράμμισε ότι η συγκέντρωση, τα λάθη και η ποιότητα του αντιπάλου έπαιξαν ρόλο.

Χαρακτηρίστηκε ως άδικο Μουάμερ Τάνκοβιτς η ήττα που υπέστη η ΑΕΚ. Ο 25χρονος μέσος σχολίασε ότι η Ένωση είναι μια εξαιρετική ομάδα και άξιζε να πάρει έναν βαθμό ή πόντους εναντίον της Λέστερ.

Μόνο ο ΠΑΟΚ προσέφερε πόντους στην Ελλάδα, καθώς παρέμεινε στη λευκή ισοπαλία στην έδρα της Γρανάδας σε έναν αγώνα που φαινόταν ανώτερος και θα μπορούσε να έχει την πρώτη του νίκη στα γκρουπ – Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο ήταν λίγο απειλημένος και είχε ένα γκολ στο 28 ‘με το Swab, ενώ στο δεύτερο υπήρχε μεγαλύτερη ισορροπία με το μαύρο και το λευκό που ζητούσαν ποινή για την ανατροπή του Swab στις καθυστερήσεις. Δείτε την ανάλυση του αγώνα εδώ.

Ο Άμπελ Φερέιρα μετά το 0-0 εναντίον της Γρανάδας και τη 2η θέση της ομάδας του στη φάση του ομίλου, τόνισε ότι το γκρουπ παραμένει ανοιχτό, απαντώντας σε μια ερώτηση σχετικά με το ενδιαφέρον του Παλμέιρας και αν παραμείνει στο βόρειο δικέφαλο, είπε ότι αύριο είναι άλλη μια μέρα, επιβεβαιώνοντας ουσιαστικά τις αναφορές

Το ισλανδικό πώμα του ΠΑΟΚ Sverir Ingason Τόνισε ότι το “Bicep of the North” άξιζε τη νίκη, ενώ ήταν ευτυχής να επιστρέψει σε ένα γήπεδο που έπαιξε στο παρελθόν.

Ο ΠΑΟΚ, λοιπόν, εκτός από πόντους, χάνει επίσης τον προπονητή του Abel Ferreira, ο οποίος θα συνεχίσει την καριέρα του στην Palmeiras, με Πάμπλο Γκαρσία να προωθηθεί από το K-19. Δείτε αναφορές λεπτομερώς εδώ