άθλημα

Lakers – Θερμότητα 116-98 | ΝΒΑ

Σε μια παράσταση για έναν ρόλο ή για να είμαστε ακριβείς για δύο, μετέτρεψαν τον πρώτο τελικό των φετινών πλέι οφ Λέικερς. Ο… Λίμνες έχοντας την φοβερή μέρα τους LeBron James και Anthony Davis επικράτησε με 116-98 των άτυχων Κτύπημα κάνοντας 1-0 στη σειρά. Μια νίκη που δείχνει σε μεγάλο βαθμό τη δίψα που έχει η ομάδα του Λος Άντζελες για να επιστρέψετε στην κορυφή. Μια νίκη που σε καμία περίπτωση δεν φαίνεται να έρχεται τόσο άνετα, από τη στιγμή που η Heat έφτασε στο προβάδισμα με 13 πόντους στην 1η περίοδο.

Ωστόσο, από τη μία πλευρά, η αντίδρασή τους Λέικερς και από την άλλη πλευρά η ατυχία άλλαξε εντελώς την εικόνα του αγώνα. Και λέμε κακή τύχη επειδή οι ηττημένοι, εκτός από τον αγώνα, τους έχασαν επίσης Goran Dragic και Bam Adebayo, δύο πολύ βασικούς παίκτες για τους οποίους ανησυχούν αν θα τους έχουν στο δεύτερο παιχνίδι.

Καλύτερη εκκίνηση στο Heat

Στον τελικό, όπως αναφέραμε Κτύπημα ξεκίνησε εξαιρετικά και προχώρησε με 13 πόντους. Αυτό το διάστημα Μπάτλερ ήταν ο παίκτης που οδήγησε την ομάδα του, μαζί του Αντεπάγιο να νικήσει στον αέρα τους αντιπάλους του και αυτόν Δράκος ακολουθώ. Αφ ‘ετέρου Λέικερς δεν μπορούσαν να αντιδράσουν κυρίως στην εξαιρετική άμυνα που είχαν οι τυπικοί επισκέπτες.

Καταπληκτικές σειρές Lakers με όπλο τριών δεικτών

Αλλά όπου όλα έδειξαν ότι το Κτύπημα είχαν το πάνω χέρι, όλα άλλαξαν όταν το Λέικερς άρχισαν … πυροβολούν πίσω από τη γραμμή τριών σημείων Με Ντέιβις ασταμάτητα έκαναν μια σειρά από 21-5, ενώ στη δεύτερη περίοδο είχαν ένα εντυπωσιακό 13-0 που πήρε το προβάδισμα στον αγώνα. Για να γίνει αυτό, οι τρεις πόντοι έπαιξαν μεγάλο ρόλο καθώς είχαν συνολικά 11/17 στο πρώτο ημίχρονο, με 11 να είναι ο υψηλότερος αριθμός στους τελικούς στο μισό.

READ  ΑΕΚ: Θέλει πέντε ισχυρούς αποκλεισμούς για να μπει στο ισχυρότερο των πλέι-οφ της Europa League Europa League & AEK

Έφτασε τους 30 πόντους και η νίκη ήρθε άνετα

Στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε βασικά μια βόλτα από την τυπική γηπεδούχος ομάδα. ο Λέικερς έφτασαν στη διαφορά των 30 πόντων και το μόνο πράγμα που ήταν ενδιαφέρον στον πρώτο τελικό ήταν αν στο τέλος το Λεμπρόν πέτυχε ένα τριπλό διπλό, κάτι που τελικά δεν κατάφερε να βοηθήσει. ο Κτύπημα Κατά τη διάρκεια αυτής της περιόδου δεν μπορούσαν να κοιτάξουν τους αντιπάλους τους, έχοντας τις σημαντικές απουσίες και θα λέγαμε ότι το 116-98 είναι μια μικρή διαφορά σε σύγκριση με τη διαφορά που υπήρχε στο γήπεδο.

Ο πρώτος σκόρερ για τους νικητές είναι ο εντυπωσιακός Ντέιβις που έπαιζε πολλά λεπτά ως πέντε είχε 34 πόντους, 9 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Δίπλα του Λεμπρόν με το “King” να έχει 25 πόντους, 13 ριμπάουντ και 9 ασίστ να χάνουν όπως αναφέραμε για ένα assist τριπλό διπλό. Για τους ηττημένους o Μπάτλερ είχε 23, ο Ναν άρπαξε την ευκαιρία από τα μαλλιά που είχε 18 και ο Χιρού σταμάτησε στις 14.