άθλημα

Lakers – Heat 124-114: Ο καρχαρίας μυρίζει αίμα και 2-0 στον τελικό

Οι Goran Dragic και Bam Adebayo έμειναν εκτός παιχνιδιού λόγω των τραυματισμών τους, οι Lakers “μύριζαν αίμα” και σαν οι καρχαρίες καταβρόχθισαν ξανά τη Heat (124-114) για να καταστούν 2-0 το 2020 ΝΒΑ Τελικοί που πραγματοποιήθηκαν στη «φούσκα» της Disney World, στο Ορλάντο.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

Η ομάδα του LeBron James και του Anthony Davis, της ομάδας του Razon Rondo, ανταποκρίθηκε στις περιστάσεις, πήρε το αποτέλεσμα με σχετική άνεση και θα έχει πέντε πιθανότητες για τις δύο νίκες που χρειάζονται για να επιτύχουν το στόχο της, να κερδίσουν το πρωτάθλημα και να το αφιερώσουν τη μνήμη του Coby Bryant.

Η θερμότητα κινούνταν πραγματικά. Χωρίς τους δύο πεντάδες τους, έπαιξαν όσο καλύτερα μπορούσαν στην επίθεση, αλλά δεν είχαν τα σώματα να σταματήσουν τον Τζέιμς και τον Ντέιβις και ειδικά τον δεύτερο που έκανε ό, τι ήθελε σαν να έπαιζε με τους αντιπάλους, τα παιδιά και τις ανιψιές του . Η εμφάνισή του ήταν συγκλονιστική, αλλά ήταν και αυτή του Ρόντο που, με την εμπειρία του, κάνει πραγματικά τη διαφορά σε παιχνίδια τέτοιας κρίσης.

Σε ηλικία 20 ετών και 256 ημερών, ο Τάιλερ Χίρο έγινε ο νεότερος εκκινητής στον τελικό της ιστορίας του Λιγκ, σπάζοντας το οκταήμερο ρεκόρ του Magic Johnson από το παιχνίδι 1 των τελικών του 1980. Ο Bam Adebayo, από την άλλη πλευρά, ζήτησε να είναι ενεργός ώστε να μην φοράει μάσκα για να δώσει οδηγίες στους συμπαίκτες του. Ήταν ο δεύτερος αγώνας που έχασε από τις αρχές του 2018.

O MVP

Έτοιμος για το MVP των τελικών, ο Anthony Davis δεν είχε αντίπαλο στο δεύτερο τελικό. Στο 39:33 σημείωσε 32 πόντους από 14/19 δύο πόντους, 1/1 τρεις πόντους και 1/1 πυροβολισμό, συγκέντρωσε 14 ριμπάουντ απουσία του Μπαμ Αντεμπάγιο, είχε μία ασίστ και ένα κλέψει. Στην τρίτη περίοδο φαινόταν να παίζει χωρίς άμυνα γύρω του, διέλυσε το Heat στην επιθετική ριμπάουντ (πήρε οκτώ) και συνεχίζει για τον πρώτο τίτλο της καριέρας του, απολαμβάνοντας τους πρώτους τελικούς της καριέρας του.

READ  Valton Fortuni μαμά, δεν έχουμε τίποτα καλύτερο

Ο ΑΣΥΡΟΣ ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ

Ντάνκαν Ρόμπινσον. Δεν έχει την εικόνα που είχε στην κανονική σεζόν στην κανονική σεζόν και με τον Dragic-Adebayo έξω από το παιχνίδι έπρεπε να κάνει κάτι σπουδαίο για να βοηθήσει τον Heat να ισοφαρίσει στο 1-1. Ήταν κακός. Πήρε ένα πλάνο χωρίς ισορροπία, δεν βρήκε ποτέ ρυθμό, έχει πολύ δρόμο να φτάσει μέχρι να φτάσει στο επίπεδο της κρίσης τόσο μεγάλων αγώνων. Υπάρχουν φορές που πιστεύει ότι είναι ο κλώνος του Clay Thompson. Δεν είναι. Σε 22 λεπτά είχε 9 πόντους από 2/7 τρίποντα και 3/3 σουτ.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ξεχώρισαν

Ο Jimmy Butler έκλεισε την πρώτη περίοδο με 5/4/4 (πόντοι / ριμπάουντ / ασίστ), ενώ ο Kyle Kuzma είχε τρία από τα πέντε λάθη των Lakers και οι πόντοι στην ισοπαλία ήταν 18-6. Για κάποιο άγνωστο λόγο, η ομάδα του Vogel επέμενε πάρα πολύ στο μακρινό σουτ στα δεύτερα δώδεκα λεπτά, αλλά χωρίς να το “πληρώσει” και στο τέλος της νύχτας είχε κάνει ένα ρεκόρ στην ιστορία των Τελικών του ΝΒΑ με 47 εκτελεσμένες βολές πίσω από το Γραμμή 7m.25. Στο 39:09, ο LeBron James δεν έκανε κανένα λάθος (οι Lakers είχαν 9 σε 48 λεπτά!) Και έχασε το τριπλό διπλό για ριμπάουντ και τελικό πέρασμα.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Από την αρχή ήταν ξεκάθαρο ότι οι Λέικερς έπαιζαν χωρίς πίεση. Στο 4ο λεπτό το σκορ ήταν 14-8, με τον Σπολστρά να κηρύσσει νωρίς το πρώτο του χρονικό όριο, αλλά δεν πέτυχε πολλά. Ο Χάουαρντ έκανε καλή δουλειά στο τέλος των φάσεων, ο Κουζμά σημείωσε πέντε συνεχόμενους πόντους για 22-14 σε 8 ‘και το 29-23 της πρώτης περιόδου φαινόταν χειρότερο για τους τυπικούς οικοδεσπότες από ό, τι για τον Χέιτ που έμεινε κοντά με τεράστια υπέρ- προσπάθεια.

READ  Kraipali ... € 70.000 με σαμπάνιες και αστακούς πριν από το ξύλο και τη σύλληψη

Η διαφορά δεν χρειάστηκε πολύς χρόνος για να ανοίξει. Σε μόλις τέσσερα λεπτά στη δεύτερη περίοδο, οι Λέικερς έφτασαν στο +13 (40-27), με τον Σπολστρά να καλεί ένα κρίσιμο χρονικό όριο και να μετατρέπεται σε άμυνα ζώνης. Η Heat βρήκε δύναμη μέσα από τις εσφαλμένες βολές των αντιπάλων τους, κατάλαβε τη διαφορά, έμεινε κοντά στο σκορ και ο αγώνας δεν έχασε το ενδιαφέρον του, ωστόσο κάθε φορά που η ομάδα του Λος Άντζελες αισθάνθηκε ότι απειλήθηκε, σημείωσε και έκοψε τα πόδια του αυτό του Μαϊάμι.

Το 68-54 του ημιχρόνου ήταν βαρύ για μια ομάδα που δεν είχε δύο εκκινητές στη σειρά της, φυσικά οι Lakers ήταν αρκετά υπερβολικοί καθώς έκλεισαν το πρώτο μέρος με 20 εκτελεσμένους δύο πόντους και 27 εκτελεσμένους τρεις πόντους (ρεκόρ στην ιστορία των τελικών του ΝΒΑ) ενώ οι αντίπαλοί τους δεν είχαν κανένα σώμα στη ρακέτα.

Με τον Ντέιβις να σημειώνει οκτώ διαδοχικούς πόντους από κάθε σημείο στο πάτωμα και ο Τζέιμς να κερδίζει ένα ελεύθερο λάκτισμα για 81-64 σε 28 ‘, οι Lakers κράτησαν τη διαφορά που τους επέτρεψε να συνεχίσουν να παίζουν χωρίς άγχος και να απολαύσουν το παιχνίδι. . Στο 32ο λεπτό και με το σκορ 92-79, ο Judonis Haslem “τους πέταξε” στους συμπαίκτες του κατά τη διάρκεια ενός χρονικού ορίου, σε μια προσπάθεια να τους ωθήσει να κάνουν περισσότερη διαφορά, η εικόνα τους ήταν πολύ καλή, αλλά σε 103 -93 αριστερά δεν έχουν περιθώριο να πιστέψουν πραγματικά στην ανατροπή καθώς κάθε λεπτό έμοιαζε με έναν επιπλέον τόνο στην πλάτη τους.

Η τέταρτη περίοδος δεν έκρυβε συναισθήματα. Ανεξάρτητα από το πόσο σκληρά προσπάθησε η Heat, οι Lakers βρήκαν απαντήσεις. Με το σκορ 111-101, το Μαϊάμι έχασε τις πιθανότητές του, ο Τζέιμς έβαλε δύο συνεχόμενα καλάθια και σημείωσε 117-104 στο 45ο λεπτό, το οποίο τελικά αποφάσισε τον αγώνα. Όσο καλή ήταν η ομάδα του Spolstra, η ομάδα του Vogel ήταν ακόμα καλύτερη.

READ  Σεβίλλη - Άνθρωπος. Γιουνάιτεντ 2-1: Ανάποδα για το έκτο κύπελλο - Europa League

ΤΑ ΔΕΥΤΕΡΟ ΛΕΠΤΑ: 29-23, 68-54, 103-93, 124-114

ΛΙΚΕΡΕΣ (Vogel): James 33 (11/17 δύο πόντοι, 3/8 τρεις πόντοι, 2/5 σουτ, 9 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ, χωρίς λάθος στο 39:09), Ντέιβις 32 (14/19 δύο πόντοι, 1/1 τρεις πόντοι, 14 ριμπάουντ), Howard 6, Green 3 (1/8 τρεις πόντοι), Caldwell-Pope 11 (2/11 τρεις πόντοι), Kuzma 11 (2), Rondo 16 (2/5 δύο πόντοι, 3/4 τρεις πόντοι), 4 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 1 λάθος σε 26 λεπτά), Caruso 6 (2), Morris 6 (2 3-pointers, 5 ριμπάουντ), Smith

ΧΙΤ (Spolstra): Butler 25 (7/16 δύο πόντοι, 11/12 σουτ, 8 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 3 λάθη), Crowder 12 (2 τρεις πόντοι, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Leonard 7 (1), Robinson 9 (2/7 τρίποντα), Χίρο 17 (5/12 σουτ, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ στο 42:50), Ολίνικ 24 (6/9 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 3/5 σουτ, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Nan 13 (1 πόντο, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Iguodala 7 (1), Τζόουνς, Χιλ

Τα στατιστικά στοιχεία της ομάδας Lakers: 33/50 δύο πόντοι, 16/47 τρεις πόντοι, 10/17 σουτ, 44 ριμπάουντ (28 αμυντικά – 16 επιθετικά), 32 ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 9 λάθη

Τα στατιστικά της ομάδας του Heat: 25/44 δύο πόντοι, 11/27 τρεις πόντοι, 31/34 σουτ, 37 ριμπάουντ (31 αμυντική – 6 επίθεση), 29 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 9 λάθη

Ο επόμενος αγώνας των δύο ομάδων: Το παιχνίδι 3 της σειράς των τελικών θα διεξαχθεί τις πρώτες πρωινές ώρες της Δευτέρας (5/10) στις 02:30.