άθλημα

[Roud Léiwen] Ο Ντάνιελ Σάνιι πρωτοστάτησε στην Κύπρο

Το Λουξεμβούργο, που νίκησε την Κύπρο 2-0 αυτό το Σάββατο το απόγευμα, απολάμβανε το πρώτο του «καθαρό φύλλο» σχεδόν δύο χρόνια (και μια νίκη επί του Αγίου Μαρίνου στην έκδοση του League of Nations 2018).

Ο San Marino ήταν ακριβώς ο τελευταίος αντίπαλος, με τον Daniel Sinani να σκοράρει εναντίον του. Αυτό το Σάββατο, ο νέος επιτιθέμενος από το Wasland-Bevern υπέγραψε το τέταρτο και πέμπτο ρεκόρ του στη φανέλα του Rudd Leven.
Ήταν ο πρώτος συγγραφέας διπλασιασμού στις εξετάσεις του Λουξεμβούργου από τον Σεπτέμβριο του 2016, όταν ο Aurelian Joachim κέρδισε στη Βουλγαρία κατά τη διάρκεια ήττας 4-3 στα προκριματικά για το Euro-2016. Ο Σινά, ο οποίος τοποθετήθηκε στη δεξιά πλευρά της επίθεσης, ήταν ένα πραγματικό δηλητήριο για την κυπριακή άμυνα, που δεν σημείωσε ποτέ τα πρώτα 45 λεπτά. Είτε ο Ροντρίγκεζ βρισκόταν στη 2η θέση στο πρώτο κέντρο, είτε ήταν λίγο μικρός για να πάρει την μπάλα πίσω είτε αν είχε σημειώσει δύο γκολ στην πρώτη περίοδο, βρέθηκε μόνος του να εξαπατά τον τερματοφύλακα Κριακίδης κάθε φορά. Εάν ο διαιτητής δεν ακυρώσει ένα παθητικό οφσάιντ (διπλάσιο από το χατ-τρικ μπορεί να αλλάξει) (γραμμένο από τον Dirk Carlon ή τον Gerson Rodriguez, ο Κύπριος μπορεί να έχει κρύψει την άποψη του τερματοφύλακα …) είναι καιρός να σταματήσετε την πρώτη περίοδο απεργία.
Αλλά τα καλύτερα Λουξεμβούργο εναντίον Κυπρίων μπορούν να αναζητηθούν σε αμυντικό επίπεδο. Με έναν Dirk Carlson σε κατάσταση πολεμιστή και μια μεγάλη ισορροπία στην αριστερή πλάτη ή έναν Wahid Selimovic στον ίδιο άξονα κατά τη διάρκεια των παραστάσεων του εναντίον του Αζερμπαϊτζάν και του Μαυροβουνίου τον περασμένο μήνα. Κάποιος μπορεί να ελπίζει ότι ο τραυματισμός που ώθησε τον αμυντικό της OFI Crete να εγκαταλείψει το παιχνίδι στο 69ο δεν ήταν τόσο σοβαρός. Και θα μπορούσε να πάρει τη θέση του στην Ποντγκόριτσα την Τρίτη …
Τζούλιαν Γκάρετ

READ  Το Βέλγιο προκρίνεται στους προημιτελικούς του Βελγικού Κυπέλλου νικώντας τον Standard Courtier με πέναλτι (1-1, καρτέλα 5-6)