St. Gallen – AEK 0-1: Αποδράστε από την Ελβετία και τώρα … Wolfsburg – Europa League

Ο “χρυσός” στόχος της Ένωσης σημειώθηκε από Nelson Oliveira στο 71ο λεπτό με μια κοντινή θέση, έχοντας προηγουμένως χάσει μια ποινή. Οι παίκτες του Massimo Carrera δεν πέτυχαν υψηλά πρότυπα απόδοσης, αλλά κατάφεραν να πάρουν ένα σημαντικό αποτέλεσμα, με Πέτρος Μάνταλο για να κάνει τη διαφορά ξανά, καθώς ήταν αυτός που έβγαλε την Oliveira από την περιοχή του πέναλτι, με μια εξαιρετική κάθετη.

1. ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΣΤΟΝ ΒΑΣΙΛΑΝΤΟΝΟΠΟΥΛΟ ΚΑΙ 4-2-3-1

Ο Massimo Carrera, όπως και στον αγώνα εναντίον του Panetolikos, έδωσε μια βασική φανέλα Σταύρος Βασιλαντόνοπουλος, τον ανταμείβοντας για την καλή παρουσία του. Το 28χρονο πίσω ημίχρονο τοποθετήθηκε αυτή τη φορά στο δεξί άκρο της άμυνας και όχι στο κέντρο, με τον Μιχάλη Μπακάκη να παραμένει στον πάγκο. Ταυτόχρονα, ο Nenad Kristisic επέστρεψε στην αρχική σειρά, ξεπερνώντας το πρόβλημα του τραυματισμού, ενώ, όπως συνέβη στο δεύτερο ημίχρονο στο Agrinio, ο Karim Ansarifard ξεκίνησε ως δεξιά πτέρυγα, με τον Nelson Oliveira στην κορυφή.

2. ΤΣΙΝΤΩΤΑΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΕΝΟΙ ΣΕ ΟΜΑΔΕΣ ΚΑΙ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟΙ

Η ΑΕΚ μπήκε παθητικά στο γήπεδο και σχεδόν “πλήρωσε” πριν ακόμη ολοκληρωθούν πέντε λεπτά στον αγώνα. Και όχι από έναν αντίπαλο, αλλά από έναν παίκτη της ομάδας, αφού ο Emanuel Insua σε μια προσπάθεια να αφαιρέσει την μπάλα, το έστειλε στο σπίτι, με τον Παναγιώτη Τσίντοτα να αποκρούει εντυπωσιακά. Η καταρρακτώδης βροχή δεν βοήθησε το έργο των παικτών του Massimo Carrera, με τον St. Gallen να είναι πιο απειλητικός, εκμεταλλευόμενος τις κακές αντιδράσεις των «κίτρινων-μαύρων».

Το αποκορύφωμα ήταν το τραγικό λάθος του Dmitro Czigrinski στο 37ο λεπτό, το οποίο έδωσε στην Doa την ευκαιρία να πάει αντιμέτωπη με τον Tsintotas, αλλά και πάλι ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ δήλωσε «παρόν» και απέφυγε τον κίνδυνο για την ομάδα του. Σε γενικές γραμμές, ο τερματοφύλακας της Ένωσης ήταν εξαιρετικός στο πρώτο ημίχρονο, δείχνοντας ότι είναι σε πολύ καλή κατάσταση, αφού και τα δύο πέναλτι σώθηκαν εναντίον του Ολυμπιακού και του Πανετολικού.

Νωρίτερα, η μόνη αξιοσημείωτη φάση της Ένωσης ήταν μια κεφαλίδα από τη Λιβαγιά, μετά από φάουλ του Μαντάλου, ο οποίος πέρασε από το σπίτι του Ατί-Ζίγκι. Ωστόσο, η χαμένη ευκαιρία της Doa “ξύπνησε” την ομάδα της Carrera που αύξησε την ένταση, έχοντας δύο καλές στιγμές με τον Βασίληντονοπουλο και τους Simoes.

3. ΠΡΟΒΟΛΕΣ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΕΡΓΑΣΙΑ

Η εικόνα του παιχνιδιού, παρά τα καλά τελευταία 10 λεπτά του πρώτου μέρους, δεν έχει αλλάξει. Ο Σεντ Γκάλεν διατήρησε τον έλεγχο και τα ηνία του παιχνιδιού και έψαχνε για το γκολ, αλλά ο Τσίντοτας παρέμεινε στα υψηλά πρότυπα του πρώτου ημιχρόνου και ήταν εκεί για την ομάδα του όποτε χρειαζόταν.

Όσο για την ΑΕΚ, εκτός από μια ωραία συνεργασία μεταξύ του Ansarifard – Βασιλαντόνοπουλου και μιας κεφαλίδας από τον Μάνταλο, δεν απειλούσε πραγματικά το σπίτι του Ati-Zigi. Η μόνη σημαντική φάση προήλθε από ένα σετ φάσης, με τον Στράτο Σβάρνα να προηγείται, μετά από ένα κόρνερ από τον Μάνταλο, αλλά η μπάλα κατέληξε.

4. DEBUTO GARCIA, GOAL OLIVERA, Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΑΝΤΑΛΟΣ

Ο Massimo Carrera, βλέποντας ότι η ομάδα του είναι αβλαβής επιθετικά, αντικατέστησε τον Livai Garcia στο γήπεδο αντί του Ansarifard. Ο πτέρυγας από το Τρινιντάντ και Τομπάγκο έκανε το ντεμπούτο του με την κίτρινη και μαύρη φανέλα και έδωσε άμεση βοήθεια. Ωστόσο, η διαφορά σε ένα άλλο παιχνίδι έγινε από τον Πέτρο Μάνταλο.

Ο καπετάνιος της ΑΕΚ, στο 70ο λεπτό, βρήκε με μια υπέροχη κάθετη το – γάλα μέχρι εκείνο το σημείο – Oliveira, που μπήκε στην περιοχή και ανατράπηκε από τον Λεωνίδα Στεργίου, με τον Alejandro Hernandez να δείχνει στο σημείο πέναλτι. Η εκτέλεση πραγματοποιήθηκε από τον Πορτογάλο, με τον Ati-Zigi να μπλοκάρει την ποινή, αλλά ο ίδιος πήρε το … ριμπάουντ και σκόραρε πριν από ένα κενό δίχτυ για 0-1.

Οι παίκτες του Σεντ Γκάλεν, μετά το γκολ, προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά οι «κίτρινοι-μαύροι» έκλεισαν τους χώρους και κράτησαν μέχρι το τέλος ένα εξαιρετικό αποτέλεσμα που τους στέλνει στα πλέι οφ του Europa League.

Στάδιο: Arena St. Gallen

ΣΤ GALEN (Peter Zeidler): Ati-Zigi, Kroichi, Stergiou, Fazligi, Muhaim, Kindia, Gertler, Ruiz (74 ‘Yuan), Stilhart (74’ Andre Ribeiro), Doua (62 ‘Gamberi), Guigemeno.

ΑΕΚ (Massimo Carrera): Tsintotas, Vasilantonopoulos, Svarnas, Tsigrinski, Insua, Simoes, Kristisic, Mandalos, Ansarifard (68 ‘Garcia), Livagia (90’ Sakhof), Oliveira.

Σκόρερ: 71 ‘ Oliveira

Κίτρινος: 32 ‘ Μωάμεθ, 52 ‘, 90 + 5’ Γκέρτλερ, 80 ‘ Φιλιγκί / 35 ‘ Λιβαγιά, 45 +1 ” Μάνταλος, 51 ‘ Κρίστιτς

Το κόκκινο: 90 + 5 ‘Gertler *

Διαιτητής: Alejandro Hernandez (Ισπανία)

Βοηθοί: José Naranjo (Ισπανία), José Alcoba Rodrκεguez (Ισπανία)